Reklama

29 czerwca - Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Paliusz dla abp. Wacława Depo

Lidia Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 2

Bożena Sztajner/Niedziela

Paliusz jest wstęgą wykonaną z białej wełny, ozdobioną sześcioma czarnymi krzyżami, nakładaną przez głowę na ramiona hierarchy, zamykającą się na piersiach i plecach. Prawo noszenia paliusza mają: papież - w całym Kościele oraz arcybiskupi metropolici - na terenie swoich prowincji kościelnych podczas uroczystych liturgii. Co roku w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, przypadającą 29 czerwca, nowi arcybiskupi metropolici otrzymują paliusze z rąk papieża. W 2011 r. podczas wręczania paliuszy Benedykt XVI odniósł się do ich symboliki. Wyjaśnił, iż mogą przypominać słodkie jarzmo Chrystusa, nakładane na ramiona, tożsame z Jego przyjaźnią. Ojciec Święty zauważył, że paliusz wskazuje też na Chrystusa, który wyruszył w góry i na pustynie, gdzie zagubiła się Jego owieczka - ludzkość. - Paliusz oznacza, że naszym obowiązkiem jest prowadzenie innych do Chrystusa - mówił Benedykt XVI.
W 2012 r. wśród hierarchów, którzy otrzymują paliusze, jest arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo. Przed wyjazdem do Rzymu po odbiór paliusza, zapytany przez „Niedzielę”, co dla niego oznacza jego przyjęcie, nawiązał do słów Jana Pawła II zapisanych w książce „Wstańcie, chodźmy!” (Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2004): „Na całym świecie metropolici, na znak jedności z Chrystusem Dobrym Pasterzem i Jego Wikariuszem, sprawującym urząd Piotrowy, noszą na ramionach ten znak wykonany z wełny jagniąt poświęconych w dniu św. Agnieszki. (...) W kształcie paliusza możemy dostrzec obraz owieczki, którą Dobry Pasterz bierze na swoje ramiona i niesie, by ją ocalić i nakarmić”.
Odnosząc się do tych słów Papieża Polaka, abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że w znaku paliusza uwidacznia się troska i odpowiedzialność za owczarnię powierzoną metropolicie oraz za budowanie jedności w powierzonym sobie Kościele. Zdaniem Metropolity Częstochowskiego, wyrażona w znaku paliusza jedność z Ojcem Świętym, czyli każdorazowym następcą św. Piotra, jest uzewnętrzniana m.in. w tym, że papież na oczach całego Kościoła osobiście nakłada paliusz na ramiona metropolity. Wymowny jest także fakt, że paliusze przed dniem 29 czerwca zostają położone na grobie św. Piotra w podziemiach Bazyliki Watykańskiej, co ma być przypieczętowaniem jedności pasterzy Kościoła ze św. Piotrem i jego następcami w prowadzeniu wiernych ku Chrystusowi. Abp Depo wyraził swoją wdzięczność Chrystusowi za dar posługi apostolskiej w Jego Kościele oraz za dar ludzi, od których - jak stwierdził - „uczy się Kościoła”. Jednocześnie poprosił o szczególną modlitwę w swojej intencji w dniu przyjmowania paliusza.

Reklama

Koronka za Polskę i Europę 25 maja

2019-05-15 15:36

rm / Radom (KAI)

Do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia za Polskę i Europę 25 maja zachęca Fundacja Płomień Eucharystyczny. Inicjatorzy podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Modlitwa będzie miała również charakter przebłagalny za znieważanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Koronka do Miłosierdzia Bożego zostanie odmówiona w trzech intencjach: za wszystkie narody Europy w przededniu elekcji do Parlamentu Europejskiego - o dokonanie dobrych wyborów, o powrót mieszkańców kontynentu do chrześcijańskich korzeni; za Polskę i Polaków, aby stanowili jedność i żyli Ewangelią każdego dnia, nie wyrzekając się Krzyża i wiary w Boga, ale też miłując nieprzyjaciół i wynagradzająco - przebłagalnej za znieważanie Matki Bożej i Pana Jezusa oraz za tych, którzy się tego dopuszczają z prośbą o Boże Miłosierdzie dla nich.

Fundacja zachęca, by koronką pomodlić się w godzinie Miłosierdzia Bożego. - Można to zrobić indywidualnie, ale zachęcamy do publicznej modlitwy w różnych miejscach, np. placach, przy kościołach, w parkach, przy kapliczkach itp. My zamierzamy pomodlić się przy budowanej właśnie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii koło Radomia - mówił ks. prezes Fundacji ks. Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Osoby duchowne też mogą włączyć się do akcji modlitewnej, odmawiając Koronkę wraz z wiernymi np. po sobotniej, wieczornej Mszy świętej.

Fundacja informuje, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Prosi też, aby podczas publicznej modlitwy nie eksponować żadnych symboli czy logotypów (w dniu akcji będzie obowiązywała cisza wyborcza w związku z wyborami do Europarlamentu w niedzielę, 26 maja, a za jej złamanie, np. eksponowanie plakatów wyborczych grożą surowe kary dla osoby agitującej).

Fundacja została powołana pod koniec 2015 roku w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce Kaplicy – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II na terenie parafii Jedlnia koło Radomia. Dzieło to uzyskało akceptację biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem Fundacji jest ks. dr Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Duchowym dyrektorem Fundacji oraz orędownikiem budowy Centrum jest zaś o. Joseph Vadakkel, misjonarz z chrześcijańskiego stanu Kerala w Indiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świdnica: Prawie 17 mln na renowację katedry

2019-05-23 19:37

ako / Świdnica (KAI)

Parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika i św. Wacława w Świdnicy otrzymała prawie 17 mln na ratowanie świdnickiej katedry. Minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania prac konserwatorskich w świątyni.

Mariusz Barcicki

15 maja Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podjął decyzję o dofinansowaniu projektu „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej”.

Jak powiedział KAI ks. dr Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii biskupiej prace konserwatorskie będą obejmowały m.in.: konserwację rzeźb znajdujących się w nawie głównej, konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach prezbiterium oraz konserwację obrazów sztalugowych z nawy głównej wraz z ramami. Kwota dofinansowania wyniosła 16 977 602,47 zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 30 czerwca 2022 r.

Katedra świdnicka jest jedną z najokazalszych świątyń na Dolnym Śląsku. W 2004 roku kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława został poniesiony do rangi katedry. Fundatorem świątyni był w 1330 roku Bolko II Świdnicki. Katedra posiada wieżę o wysokości 101 m, jest to najwyższa gotycka wieża w Polsce. W bocznej kaplicy w barokowym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych z drugiej połowy XV wieku, koronowany w 2017 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem