Reklama

Bł. ks. Jan Balicki w opinii gimnazjalistów z Kosiny (1)

Pół wieku temu zmarł w Przemyślu w opinii świętości ks. Jan Balicki. Ta opinia towarzyszyła Mu już za życia. Beatyfikacja ks. Jana wywiera ostatnio także wpływ na pokolenie ludzi młodych. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Kosinie dali temu wyraz w postaci pięknych świadectw o wpływie na ich życie osoby bł. ks. Jana. Poniżej drukujemy świadectwa uczniów.

Bł. ks. Jana Balickiego mogę naśladować pod każdym względem. Podziwiam Go, że mimo tak młodego wieku miał już tak głęboką wiarę. Zabawy dziecięce to nie były chuligańskie wybryki tylko zabawa w "kościół", budowanie ołtarzyków, śpiewy pieśni religijnych czy wygłaszanie rodzeństwu kazań. Lata studiów to czas wypełniony owocną pracą. Z miłości do Boga podejmował wiele wspaniałych czynów. Miał ogromny szacunek dla bliźnich, nie obmawiał ich. Śpieszył z pomocą biednym, był bardzo cierpliwy, pracowity, skupiony i poważny. Cenił prostotę. Luksus dla niego nie miał znaczenia i żadnej wartości. Można powiedzieć, że był ubogi, ale duchowo bardzo mocny.

Reklama

Na świecie żyje lub żyło dużo ludzi, których możemy naśladować. Przez to staramy się ich w jakiś sposób wyróżnić i zachować o nich pamięć. Życie chrześcijanina niejednokrotnie wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Starając się naśladować ks. Jana Balickiego muszę sobie zdać sprawę z tego, że to nie będzie wcale takie proste. Myślę, że powinnam starać się czynić dobrze i być człowiekiem, który zrozumie drugiego i go wspomoże. Ks. Jan pisał dziennik, który rozpoczynał słowami: "Dobrze Panie, żeś mnie upokorzył". Myślę że te słowa mogłabym wprowadzić w moje życie i między innymi tym naśladować tego człowieka. Ileż ks. Jan Balicki musiał mieć cierpliwości i pokory w sobie, aby przezwyciężyć wszelkie codzienne sprawy, jakże niekiedy trudne i wymagające poświęcenia. Postaram się tak jak ks. Jan zawierzyć Bogu całe swoje życie. Ale co z nim zrobię, to zależy tylko ode mnie i mam nadzieję, że przeżyję go jak najlepiej - na to mnie stać. Obym obrała dobrą drogę, która mnie zaprowadzi do obranego celu tak jak ks. Jana. Podziwiam go za wytrwałość w tym, co robił i za to, że całe swoje serce poświęcił Bogu i ludziom, którym tak pomagał. Myślę że każdy z nas może stać się takim jak on człowiekiem, tylko trzeba tego chcieć i być w pełni świadomym, że to, co robię jest dobre i potrzebne innym. Ale aby czynić dobro trzeba je odróżniać od zła. Ks. Jan Balicki umiał to zrobić i dlatego każdy z nas powinien sobie postanowić, że codziennie zrobi coś pożytecznego i dobrego dla bliźniego. Przecież ks. Jan całe życie spędził na czynieniu dobra i głoszeniu Słowa Bożego, którego w moim życiu nie może zabraknąć.

Myślę, że mogę naśladować ks. Jan Balickiego w cierpliwości. Mogę również tak jak on bardzo głęboko modlić się do Boga, przebaczać bliźnim, pomagać innym. Ks. Balicki w czasie cierpienia nie zaparł się Boga. Myślę że i ja mogę tak jak on wierzyć i być wytrwała w swojej wierze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Euro 2020 - na żywo

2021-06-11 10:10

PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

12.06.2021, 21:29
Grupa B: Belgia - Rosja 1:0 w 10 min. Bramki: 1:0 Romelu Lukaku (10). Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania)

CZYTAJ DALEJ

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do ... Marka Pietrzaka

2021-06-12 21:08

[ TEMATY ]

wywiad

5 pytań do...

Twitter

O zaangażowaniu terytorialsów w walkę z Covid19: jak sami przeszli ten trudny czas? o kształtowaniu postaw proobronnych o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” płk. Marka Pietrzaka, Rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej

Piotr Grzybowski: Panie Pułkowniku, zacznę od - w dalszym ciągu tematu numer jeden - pandemii Covid 19, na szczęście wygasającej, w walkę z którą były włączone Wojska Obrony Terytorialnej. Czy zrobili już Państwo bilans swojego zaangażowania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję