Reklama

Najwybitniejszy wśród wybitnych

Prof. Henryk Skarżyński - założyciel m.in. Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach - został laureatem Konkursu „Wybitny Polak”

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 31

Archiwum Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach

Prof. Henryk Skarżyński - „Wybitny Polak”

Prof. Henryk Skarżyński - „Wybitny Polak”

Prof. Henryk Skarżyński wielokrotnie gościł na łamach „Niedzieli”. Chyba nikogo nie zaskoczyła decyzja Kapituły działającej przy XXII edycji Konkursu „Teraz Polska” i trzecim Konkursie „Wybitny Polak”, którym został ten właśnie wybitny specjalista w dziedzinie otolaryngologii, założyciel m.in. Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Dodajmy, że podobne wyróżnienie spotkało prof. Wiesława L. Nowińskiego, sławnego radiologa, autora komputerowej mapy mózgu, mieszkającego w Singapurze. Obaj laureaci to osoby, które swą działalnością przyczyniają się do promowania za granicą naszego kraju, głównie osiągnięć w dziedzinie medycyny. Ale od lat szczycimy się naszymi rodakami obdarzonymi niezwykłymi zdolnościami, są to m.in.: Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa.

Pierwsze sukcesy

Reklama

W największym skrócie przypomnijmy zasługi prof. Henryka Skarżyńskiego. Mając zaledwie 38 lat, przeprowadził jako pierwszy w Polsce i w świecie operacje wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej, a także pacjentowi z resztką słuchu. Wkrótce tego typu zabieg przeprowadził również jako pierwszy w świecie z dużym sukcesem na dziecku.
To był początek wielkich osiągnięć profesora. Pamiętam dzień, kiedy członkowie Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia zostali zaproszeni przez prof. Henryka Skarżyńskiego do sali konferencyjnej Domu Dziennikarza w Warszawie na telewizyjny, bezpośredni przekaz operacyjnego połączenia implantu z aparatem słuchowym w jednym uchu. Ogromne przeżycie. Wielkie osiągnięcie otochirurgii, a przede wszystkim naszego bohatera. Ale na tym profesor nie poprzestał. Wkrótce opracował unikatowe w świecie urządzenie do badań przesiewowych słuchu u dorosłych i u dzieci. Koniecznie trzeba wspomnieć też o Światowym Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty, które powstało tu jako pierwsze na świecie. Prawie równocześnie uruchomiono w Kajetanach Platformę Badań Zmysłów, niezbędną do oceny uszkodzeń słuchu, mowy i wzroku. Profesor z zespołem skoncentrowali się na kompleksowej opiece głównie nad dziećmi, toteż medycyna ostrzej wkroczyła do szkół, gdzie przeprowadza się systematycznie badania uczniów pod tym kątem. Wkroczyła również do przedszkoli, wychodząc ze słusznego założenia, że im wcześniej, tym lepiej. Chodzi bowiem o swobodny kontakt językowy na każdym poziomie wiekowym.

Nagrody, wyróżnienia

Zatrzymajmy się tylko na odznaczeniach, które prof. Skarżyński otrzymał w latach 2011-2012. Nasz laureat uhonorowany został przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej Statuetką Hipokratesa. W tym samym roku stał się członkiem korespondentem American Otological Society. Jest obecnie jednym z 19 członków zagranicznych z całego świata. W 2011 r. otrzymał Order ECCE HOMO - za wyjątkowe poświęcenie swego życia, swych talentów w służbie bliźniemu, za dogłębną wiedzę medyczną w zakresie mowy i słuchu. Ze szczególnymi życzeniami w tymże roku pospieszył prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, przekazując profesorowi medal honorowy za jego działalność, która wpłynęła na ożywienie i rozwój kraju. Najwyższe odznaczenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Medal im. Tytusa Chałubińskiego otrzymał profesor z okazji obchodów 90-lecia Kliniki Otolaryngologii tej uczelni. Nasz laureat wyznał: „Praca jest moją pasją, a nie obowiązkiem”. I wciąż pracuje. Ale dodajmy, że dla złapania „drugiego oddechu” pisze wiersze. Może kiedyś je opublikuje?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak.

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

bp. Edward Janiak

bp. Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję