Reklama

"Do Ciebie się uciekamy..."

Taki tytuł nadano wystawie otwartej 25 października br. w jarosławskim Muzeum. Uroczystość otwarcia zaszczycili swoją obecnością m.in.: bp Bolesław Taborski, księża z Jarosławia i innych środowisk, siostry zakonne, przedstawiciele władz powiatu i miasta, członkowie organizacji społecznych i stowarzyszeń kulturalno-oświatowych.
Ekspozycja ukazuje wizerunek Matki Chrystusa na obrazach, w formie feretronów oraz haftów na szatach liturgicznych i płaskorzeźb. Wizerunki pochodzą z XVIII, XIX i XX w. Otwierając wystawę dyrektor Muzeum, Jarosław Orłowski podkreślił jej związek z obchodzonym w październiku miesiącem Matki Bożej Różańcowej.
Bp B. Taborski w słowie wstępnym zauważył, że wystawa ma miejsce w okresie peregrynacji w archidiecezji przemyskiej kopii Ikony Pani Jasnogórskiej. Dodał, że archidiecezja należy do tych, które szczycą się największą liczbą koronowanych figur Matki Chrystusa. "Obraz jest znakiem, w którym utrwalona jest świętość i szczególna mądrość Maryi - powiedział Ksiądz Biskup. Na Matkę Bożą trzeba patrzeć, a co więcej - w Matkę Bożą trzeba się zapatrzeć".
Zawartość wystawy, na której zgromadzono wizerunki Madonny z kilku muzeów, świątyń rzymskokatolickich i cerkwi, scharakteryzowała zebranym pomysłodawczyni przedsięwzięcia i autorka jego opracowania ikonograficznego st. kustosz Krystyna Kieferling. "Naszym celem było ukazanie wielkiej różnorodności tych obrazów w jedności, bo Matka Boża jest jedną i jedyną w różnych przedstawieniach" - powiedziała kustosz. Część zgromadzonych na wystawie obrazów przedstawia dużą klasę artystyczną. Warto wymienić m. in. XVIII-wieczne feretrony, z których jeden przedstawia narodziny Maryi, drugi - Matkę Bożą Niepokalaną.
Każde artystyczne przedstawienie Maryi ma w sobie dużo boskości, czasem cierpienia i zatroskania, niekiedy zaś - radości. Tę wystawę należy obejrzeć. Jest tu m.in. kapa z wizerunkiem Jarosławskiej Matki Bożej Bolesnej (XIX w.), Matka Boża - Źródło Życia (XIX w.), Matka Boża Zwycięstwa, Matka Boża Pasji, wizerunek Matki Jezusa zaliczany do tzw. hotigitrii itp. Warto zauważyć, że część obrazów przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Ten motyw należał do najczęstszych tematów w sztuce. Czasem jest to hierarchiczne przedstawienie stojącej Madonny, czasami - wyobrażenie Maryi z Dzieciątkiem.
Matka Boża przedstawiana w półpostaci, czyli wspomniana hotigitria ma swój pierwowzór w fakcie, że tradycja przypisuje jej autorstwo św. Łukaszowi Ewangeliście. Hotigitria to "Ta, która prowadzi". Postaci na tego typu wizerunkach przedstawione są frontalnie. Młodzieńczy Jezus Pantokrator posadowiony jest na ręce Maryi.
Ekspozycja w jarosławskim Muzeum to wydarzenie dużej rangi. Aranżacja plastyczna jest dziełem konserwatora Agaty Woźniak-Niemkiewicz. Należy dodać, że część eksponatów umieszczono na wystawie dzięki życzliwości ks. Józefa Kiełbowicza, dziekana z Wietlina w gminie Loszki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję