Reklama

Zanurzeni w Kieleckiem

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 42-43

Archiwum Wydawnictwa „Jedność”

Cudzynowice. Na szlaku kościołów drewnianych

Cudzynowice. Na szlaku kościołów drewnianych

Trudno oprzeć się urokowi świętokrzyskiej ziemi. To tu, z Krajna, ks. Ściegienny wyruszył do Kielc, by wywołać powstanie, to tu, z Miechowa, bożogrobcy zarządzali konwentami i posiadłościami w całej Europie, w mieronickim kościółku pw. św. Jakuba Apostoła ślub brał Jan Chryzostom Pasek, a cystersi z Jędrzejowa szerzyli kulturę i cywilizację nie tylko wśród okolicznych mieszkańców, ale i w całej Rzeczypospolitej. Jak w kalejdoskopie przesuwają się świętokrzyskie miasta, wsie i przysiółki, z których każde naznaczone jest historią zapisaną w szkolnych annałach. Bo takie jest Świętokrzyskie. Stąd Piłsudski poprowadził swoje Legiony do Krakowa, a kielczanie w dowód wdzięczności i dumy wystawili im pomnik „Czwórki Legionowej” w centrum stolicy województwa. W średniowiecznych kościółkach zapisane są losy najznamienitszych rodów Rzeczypospolitej, a historia nieistniejących już dworów ziemiańskich, po których pozostały tylko charakterystyczne zespoły parkowe, zapisała niejeden heroiczny życiorys.
Wiarę i patriotyzm mieszkańców tych ziem udało się zachować na kartach przygotowanego przez naszych redakcyjnych kolegów z edycji kieleckiej „Niedzieli” katalogu „Diecezja kielecka. Miejsca - historia - tajemnice”, wydanego przez Wydawnictwo „Jedność”. Żmudna benedyktyńska praca, wymagająca kwerendy bibliotecznej i archiwalnej z sięganiem do kronik parafialnych zaowocowała opasłym tomem, który ze znawstwem prowadzi nas po niezwykłych miejscach tej pięknej krainy naznaczonej przez Boga bogactwami rud, przepięknymi Górami Świętokrzyskimi i zabytkami kultury, wśród których te najcenniejsze wybudowane zostały przez wiernych swojej religii mieszkańców Kielecczyzny. Tę miłość widać w fundacjach klasztorów i kościołów, których wiele ocalało z pożóg wojen i powstań przetaczających się przez te ziemie. Dziś stanowią chlubę mieszkańców, a władze samorządowe ściągają, skąd się da, fundusze, by wyeksponować perełki architektury sakralnej znajdujące się na terenie ich gmin. Sami duszpasterze starają się, by powierzone im domy Boże zachować dla następnych pokoleń. Stąd wizyta w świątyniach diecezji kieleckiej to zanurzenie w głąb historii Polski zapierające dech w piersiach. Kościoły, kaplice, klasztory przyciągają mieszkańców i turystów nie tylko z historycznych i estetycznych powodów, ale przede wszystkim z religijnych motywacji. Dzieje się tak dlatego, że kapłani ziemi kieleckiej zawsze stali ze swoim ludem. Z ich grona wywodzą się inicjatorzy zmian sytuacji gospodarczej kieleckich chłopów (ks. Bronisław Sokołowski założył w Nasiechowicach Spółdzielnię Mleczarską i Kasę Stefczyka), z nich wywodzą się kapelani Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, a po wojnie Żołnierzy Wyklętych. Płacili za to wysoką karę więzienia, tortur, chorób, a nawet śmierci (ks. Henryk Peszko, ks. Mieczysław Połoska, ks. Józef Rybczyk).
Warto uważniej przyjrzeć się religijności mieszkańców tej diecezji. Jej żarliwość przejawia się m.in. w materialnym wymiarze parafialnych świątyń, może mniej urodziwych od tych z proweniencją średniowieczną, renesansową czy barokową, ale budowanych wielkim sercem, z odwagą graniczącą z bohaterstwem. To świątynie powstające w czasach komunistycznych, budowane jako suszarnie na tytoń (Przybysławice), tunel foliowy (Sędziszów), czy - już w czasach nowszych - przy pomocy Polonii (Psary). Czasy carskie przypomina urokliwa świątynia przebudowana z łaźni zdrojowej, umiejscowiona na filarach ponad rzeką Prądnik w Ojcowskim Parku Narodowym. W tej sytuacji trudno się dziwić, że właśnie z diecezji kieleckiej pochodzi pierwszy święty Polak - Andrzej Świerad urodzony w Chwalibogowicach, bo jakże inaczej może się nazywać miejsce urodzenia świętego?
I tak można snuć dzieje ziemi kieleckiej, przerzucając kartki albumu-katalogu „Diecezja kielecka. Miejsca - historia - tajemnice”. Nim powstała publikacja, autorzy przez ponad dwa lata prezentowali co tydzień kolejne parafie diecezji na łamach „Niedzieli Kieleckiej”, oczywiście do katalogu mogła wejść tylko część zawartych w „Niedzieli” treści, ale dzięki temu książka spełnia walory katalogu-przewodnika. Jej zwięzły język, bogactwo historycznych treści, legend, ciekawostek zmusza czytelnika do zanurzenia się w dziejach tej przepięknej ziemi, w sposób wyjątkowy obdarowanej przez Boga i wzbogaconej miłością jej mieszkańców. Bogata ikonografia zawiera zdjęcia świątyń, słynących łaskami obrazów Matki Bożej i arcydzieł sztuki sakralnej. Warto pokusić się o przestudiowanie katalogu o diecezji kieleckiej. Zapewniam, że następnym krokiem będzie wyprawa w Kieleckie. Najtrafniej zachęcił do niej biskup kielecki Kazimierz Ryczan, który na kartach książki napisał: „Zapraszam czytelników tej niecodziennej publikacji do kontemplacji śladów wiary praojców, która zaowocowała pięknem diecezjalnych świątyń. Wsłuchajmy się w mowę milczącej architektury, w dźwięki dzwonów i miłość uśmiechniętych świętych”.
Publikacja liczy blisko 580 stron, opisuje ponad 300 parafii, została wydana na papierze kredowym w twardej oprawie. Adresowana jest do pielgrzymów, turystów, księży, historyków i ludzi zainteresowanych pięknem ojczystej ziemi.

Władysław Burzawa, Katarzyna Dobrowolska, Agnieszka Dziarmaga, ks. Paweł Tkaczyk, „Diecezja kielecka. Miejsca - historia - tajemnice”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2011.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję