Reklama

Genialne urodziny „polskiego Edisona”

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 44

Magdalena Figas

Uczestnicy sesji naukowej, zorganizowanej w Tarnowie z okazji 140. rocznicy urodzin Jana Szczepanika

Uczestnicy sesji naukowej, zorganizowanej w Tarnowie z okazji 140. rocznicy urodzin Jana Szczepanika

Pod patronatem „Niedzieli” odbyły się obchody 140. rocznicy urodzin wybitnego wynalazcy Jana Szczepanika. Z tej okazji w dniach 15-17 czerwca 2012 r. w ramach specjalnego projektu „Genialne urodziny - Tarnów gra ze Szczepanikiem” miały miejsce różne uroczystości, popularyzujące osobę i dzieło „polskiego Edisona” - wybitnego wynalazcy o wszechstronnych zainteresowaniach, współtwórcy m.in. kamizelki kuloodpornej czy licznych patentów związanych z telewizją i fotografią.

Wynalazca, patriota i wzór do naśladowania

Reklama

Program obchodów obejmował trzy miasta: Tarnów, Przemyśl i Warszawę. - Inspiracja do zorganizowania obchodów wypłynęła z kilku źródeł. Przede wszystkim organizatorem jest tzw. społeczność Szczepanika, jak tutaj w Tarnowie mówimy na fundację i szkołę jego imienia. Od dłuższego czasu chcieliśmy zaakcentować obecność tego genialnego twórcy. Obchody jego urodzin to jedna z takich okazji, popularyzująca jego samego i dzieła, które stworzył - zaznaczył prezes Fundacji im. Jana Szczepanika Sławomir Sus. Dodał jednocześnie, że inspiracją do zorganizowania obchodów było także ukazanie się książki autorstwa Anny Pragłowskiej pt. „Obrazy i barwy. O wynalazkach i życiu Jana Szczepanika”, której promocja miała miejsce podczas tarnowskiej sesji naukowej, poświęconej wynalazcy. - Imponuje mi jego charyzma, pracowitość i jak podkreślają wszyscy jego biografowie, bezwzględna uczciwość i szacunek dla praw autorskich. Uczciwość była na pierwszym miejscu - mówi autorka - a także fakt dla mnie bardzo istotny, że mimo bardzo trudnego nazwiska, przebywając za granicą, zawsze był Polakiem. Bardzo cenił swoją polskość i w każdym wywiadzie podkreślał, że mimo tego, iż kraju na mapach nie ma, jest Polakiem. - Myślę, że jest to także bardzo dobry wzór wychowawczy dla młodzieży - podkreśla Anna Pragłowska. Tego samego zdania jest Magdalena Siedlik, dyrektorka tarnowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz współorganizator obchodów rocznicy urodzin: - Jako patron szkoły Szczepanik jest naszym wzorem, autorytetem pod względem naukowym. Pokazuje on również młodzieży inną cechę, mianowicie pracowitość i konsekwencję w działaniu, a także pokorę i uczciwość. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w obchody urodzin swojego patrona. Program obchodów staraliśmy się tak ułożyć, aby był on adresowany do wielu osób, do różnych grup wiekowych i stąd taka różnorodność w projekcie „Genialnych urodzin”.

140. urodziny

Obchody rozpoczęły się już w środę 13 czerwca, w dniu urodzin Jana Szczepanika. Z tej okazji o godz. 12 złożono kwiaty przed popiersiem wynalazcy, znajdującym się przy szkole. W kolejnym dniu uroczystości, w piątek, w Sali Lustrzanej odbyła się sesja naukowa pod hasłem „Znaczenie wynalazków Jana Szczepanika na przestrzeni 100 lat”. Tematyka wykładów obejmowała: życie i działalność wielkiego wynalazcy, realiów historycznych, środowiskowych i ekonomicznych, jakie towarzyszyły działalności Jana Szczepanika w Polsce i Europie, a także powiązań jego osoby z literaturą. Całość podsumował wykład Jerzego Jasiuka o genialnych wynalazcach i ich dziełach w XIX i XX wieku.

Uczymy Szczepanika przez zabawę

Po sesji odbyły się happening, występy muzyczne i kabaretowe. - Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, bo każdy może znaleźć coś dla siebie. Uczymy Szczepanika właśnie poprzez zabawę - dodaje Magdalena Siedlik.
Jego urodziny także świętowały Przemyśl oraz Warszawa. Jak podkreślił Sławomir Sus z fundacji, dzięki Towarzystwu Nauk w Przemyślu udało się i tam zorganizować sesję. Odbyło się również krótkie zwiedzanie miejsc związanych z „galicyjskim geniuszem”. Zwieńczeniem obchodów był trzeci warszawski dzień, gdzie w Muzeum Techniki została otwarta wystawa „Jan Szczepanik - polski Edison”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję