Reklama

Patriotyczne bieganie w Sokołach

Blisko 900 zawodników z trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego stanęło na starcie VIII Biegów Niepodległości w Sokołach. Nad imprezą organizowaną przez tamtejszy Urząd Gminy honorowy patronat objęli - bp Stanisław Stefanek i marszałek województwa podlaskiego Sławomir Zgrzywa. Nim jednak zawodnicy wyruszyli na biegowe trasy, odprawiona została w miejscowym kościele Msza św. dziękczynna za odzyskanie niepodległości.
Zawody odbywające się w Sokołach od 1995 r. zdobyły sobie, nie tylko w naszym regionie, dobrą markę. W tej imprezie kibice wielokrotnie mogli oglądać czołowych polskich biegaczy. W pierwszej edycji startował między innymi Piotr Rostkowski, wielokrotny mistrz kraju, uczestnik mistrzostw świata i rekordzista Polski w biegu na 1500 m. W gronie uczestników ulicznych biegów w Sokołach był również Andrzej Korytkowski, triumfator Grand Prix Pucharu Polski w indywidualnych biegach przełajowych i zdobywca 5 miejsca w halowych mistrzostwach kraju.
W tym roku kibice również nie mogli narzekać na brak emocji. W silnie obsadzonym biegu głównym na dystansie 3000 m o zwycięstwo rywalizowali m.in. trzykrotny mistrz Polski juniorów w biegach i przełajach - Piotr Krupa z Ludowego Klubu Sportowego Ostrowianka oraz jeden z najlepszych średniodystansowców w regionie, wspomniany już Andrzej Korytkowski z Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Prefbet" Śniadowo. Tym razem lepszy był Piotr Krupa z Ostrowii Mazowieckiej, który o kilkanaście metrów wyprzedził Korytkowskiego. Trzeci linię mety, już ze znaczną stratą, minął Mariusz Sieńkowski z Augustowa. Niska temperatura, zmrożone i śliskie trasy najbardziej dawały się we znaki najmłodszym uczestnikom VIII Biegów Niepodległości. Jednak i tutaj we wszystkich pięciu kategoriach wiekowych ambitnie walczono o zwycięstwo do ostatnich metrów. Wśród dziewcząt puchary dla najlepszych w swoich biegach otrzymały: Aneta Kurzyna (Perki Karpie), Justyna Sakowicz (Wasilków), Jolanta Czajkowska (Sokoły), Justyna Zembrzuska (Ostrów Mazowiecka) i Elżbieta Romek (Czartajew). Natomiast w rywalizacji chłopców triumfowali: Michał Brzeziński (Płonka), Adam Łapiński (Kowalewszczyzna), Piotr Rutkowski (Mońki) i Daniel Rutkowski (Śniadowo).
Duże słowa uznania należą się nie tylko startującym w Sokołach mimo niesprzyjającej aury zawodnikom, ale także organizatorom całej imprezy. Zadbali oni nie tylko o dobry poziom sportowy w biegach głównych i masowy udział młodzieży, ale również znakomicie podkreślili patriotyczny charakter zawodów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okaleczona przez dżihadystów figura Maryi pielgrzymuje po Włoszech

2021-06-12 22:51

Vatican News

We Włoszech rozpoczyna się dziś wyjątkowa peregrynacja figury Matki Bożej, mocno okaleczonej przez islamskich fundamentalistów. Przywieziono ją z irackiego miasteczka Batnaya, którego 5-tysięcy mieszkańców zostało wygnanych ze swych domów przez dżihadystów, a tamtejsze kościoły zniszczono, podobnie jak figury świętych i obrazy religijne. Celem pielgrzymki jest danie świadectwa o męczeństwie irackich chrześcijan oraz modlitwa o pokój i pojednanie w tym kraju.

Figura trafiła do Włoch dzięki papieskiemu stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Została odrestaurowana dzięki wysiłkom artysty z parafii św. Pawła w Giussano, miasta, od którego rozpoczyna teraz swą wędrówkę po całych Włoszech. Artysta świadomie pozostawił na niej pewne ślady zbeszczeszczania. Oderwana dłoń leży teraz u stóp Matki Bożej. Nie zrekonstruowano też jej rozbitej twarzy, pokryto ją jedynie warstwą białego gipsu, tak że przypomina teraz „Maryję w maseczce”.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Hans Memling

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej („przyjdź królestwo Twoje”), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej – ta przyszłość została już zapoczątkowana. Królowanie Boga w świecie nie polega na sprawowaniu władzy politycznej i zewnętrznym splendorze, ale dokonuje się w sercach i sumieniach wyznawców podatnych na poznawanie oraz wypełnianie woli Bożej. Objaśniając prawdę o królestwie Bożym, Jezus posiłkował się przypowieściami nawiązującymi do realiów przyrodniczych i życia codziennego. Ta pedagogia jest godna naśladowania i w naszych czasach, bo przemawia nie tylko do rozumu, lecz także do wyobraźni.

Czytanie wyjęte z Ewangelii według św. Marka zawiera dwa obrazy królestwa Bożego. Pierwszy z nich to nasienie wrzucone w rolę, które kiełkuje i rośnie niezależnie od siewcy, następnie wydaje źdźbło, kłos i pełne ziarno w kłosie, po czym jest gotowe do żniwa. Głosząc Ewangelię, często polegamy tylko na sobie, chcielibyśmy rychło oglądać rezultaty swej pracy i brak nam cierpliwości, kiedy są niewidoczne. Jezus zaleca czekanie aż „do żniwa”, bo chociaż naszą powinnością jest ponawianie siewu słowa Bożego, to jego wzrost i plony są przede wszystkim dziełem Boga. Drugi obraz to ziarnko gorczycy, „najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi”, ale gdy wyrośnie „staje się większe od innych jarzyn”. W zestawieniu z tym, co dzieje się w świecie, zasiew słowa Bożego wydaje się mało znaczący. Nie jest to jednak powód do przygnębienia, apatii czy utraty nadziei wtedy, kiedy się zważy, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga. Włączając się w wielowiekowe dzieło ewangelizacji, trzeba więc nieustannie czynić swoimi słowa psalmisty: „Dobrze jest dziękować Panu”.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do ... Marka Pietrzaka

2021-06-12 21:08

[ TEMATY ]

wywiad

5 pytań do...

Twitter

O zaangażowaniu terytorialsów w walkę z Covid19: jak sami przeszli ten trudny czas? o kształtowaniu postaw proobronnych o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” płk. Marka Pietrzaka, Rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej

Piotr Grzybowski: Panie Pułkowniku, zacznę od - w dalszym ciągu tematu numer jeden - pandemii Covid 19, na szczęście wygasającej, w walkę z którą były włączone Wojska Obrony Terytorialnej. Czy zrobili już Państwo bilans swojego zaangażowania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję