Reklama

Świat

Irlandia: młodzi źródłem duchowego odrodzenia Kościoła

Młodzi ludzie pomagają w odradzaniu się Kościoła w Irlandii – uważa abp Charles John Brown. Nuncjusz apostolski w tym kraju, komentując w rozmowie z agencją CNS aktualną sytuację Kościoła na Zielonej Wyspie, podkreślił, że wśród tamtejszych młodych wiernych widać ponowny entuzjazm. Odwołują się oni do najlepszych tradycji wypływających z Soboru Watykańskiego II. „To idea komunikowania starej, niezmiennej wiary w nowy, żywy i atrakcyjny sposób” – podkreślił hierarcha.

Reklama

Ten głos nuncjusza wydaje się bardzo ważny, zważywszy na to, że w ostatnich latach irlandzkim Kościołem wstrząsnęły liczne problemy i skandale. W poważny sposób nadszarpnęły one jego wiarygodność i zaufanie.

„Kościół w Irlandii od prawie 25 lat żyje w wielkim cierpieniu, w prawdziwej zimie. Możemy powiedzieć, że w 1992 r. rozpoczęły się rzeczywiste problemy w tym, co przeżywa Kościół w Irlandii. Myślę, że po tym okresie trudności zaczyna się coś nowego. Zaczyna się wiosna. Widzimy nowy entuzjazm wśród młodych katolików w Irlandii. Nowa generacja, przechodząc ten okres, została tymi wydarzeniami oczyszczona. Największym wyzwaniem jest zaufać. To jest tak, jak z Piotrem, który szedł po wodzie do Jezusa. To jest największe wyzwanie: nie koncentrować się na sobie samych, na naszych trudnościach, bo to spowoduje, że będziemy tonąć. Trzeba skoncentrować się na Chrystusie, patrzeć się na Jezusa. Jeśli tak zrobimy, wszystko stanie się możliwe” – powiedział abp Brown.

2014-06-05 19:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: irlandzki kardynał zawierza Światowe Spotkanie Rodzin

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Irlandia

Piotr Drzewiecki

Z zawierzeniem zbliżającego się Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie pod przewodnictwem papieża Franciszka i z prośbą o umocnienie wiary na Zielonej Wyspie, na Jasnej Górze modlił się kard. Seán Brady z Irlandii. Były Prymas tego kraju przybył z grupą z 4 parafii - jak powiedział - "z miłości do Matki Bożej i Jana Pawła II".

- Chcemy Jej zawierzyć zbliżającą się podróż apostolską papieża Franciszka do Irlandii. W sierpniu Ojciec Święty przyjedzie do nas na Światowe Spotkanie Rodzin. Dlatego jesteśmy tu dziś, aby Matkę Bożą prosić, by umacniała wiarę w naszym narodzie i umacniała więzi rodzinne - powiedział irlandzki kardynał. Podkreślił, że to zawierzenie ma dziś szczególne znaczenie, bo „rodzina przeżywa kryzys i jest bardzo atakowana przez różne środowiska”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję