Reklama

Ostrołęka

AK wierna Bogu i Ojczyźnie

Niedziela łomżyńska 48/2002

Dzisiaj można już otwarcie mówić o bohaterstwie żołnierzy Armii Krajowej działającej w czasie II wojny światowej. Tym, których zamęczono na śmierć, stawia się teraz pomniki, poświęca tablice pamiątkowe itp. Podobnie działo się z Józefem Piłsudskim, którego mass media komunistyczne kreowały na zdrajcę i zbrodniarza, a któremu dzisiaj przywrócono należną cześć, ukazując wszystkim jego niepodważalne poświęcenie i zasługi dla Rzeczypospolitej.
W tym roku nasza Ojczyzna obchodziła 84. rocznicę odzyskania niepodległości. Z wielkim poświęceniem, kosztem wielu ofiar w czasie II wojny światowej wolność tę zdobywała Armia Krajowa. 10 listopada br. w parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce miało miejsce poświęcenie ołtarza ku czci poległych i zamordowanych żołnierzy AK. Mszę św. pontyfikalną celebrował bp Tadeusz Zawistowski, który w słowie Bożym zwrócił się do wiernych z apelem, aby miłowali swoją Ojczyznę i by szanowali chwalebne pomniki jej przeszłości. Historia Polski współtworzy bowiem tożsamość narodową. Ksiądz Biskup przypomniał wszystkim uczestnikom Liturgii bohaterskie i tragiczne zarazem losy żołnierzy Armii Krajowej, szczególnie represjonowanych w okresie rządów stalinowskich. Nawoływał do wierności polskim tradycjom: umiłowaniu Ojczyzny i Kościoła świętego.
W uroczystościach byli obecni przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna, kombatanci i żołnierze AK. Odczytano list generała Stanisława Karolkiewicza - przewodniczącego Światowego Związku Żołnierzy AK. Poległym w hołdzie złożono kwiaty i wieńce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Prowincjał krakowskich jezuitów: powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa

Przychodzimy z naszymi problemami i grzechami, z ufnością i miłością, aby wyrazić wdzięczność, ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem - powiedział w piątek w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o. dr Jarosław Paszyński. Prowincjał krakowskich jezuitów zaapelował przy tym: "Powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa". Uroczystej Mszy św. przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, a zebrani na niej polscy biskupi w imieniu narodu dokonają po 100 latach odnowienia Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W krakowskiej bazylice oprócz członków Episkopatu i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, zgromadzili się członkowie żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, krakowskie duchowieństwo oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-12 17:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

W sobotę 12 czerwca 2021 roku zmarła śp. Maria Ryś – mama ks. abp. Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję