Reklama

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej zagrożony

Ratujmy Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie!

Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 6

GRAZIAKO/Niedziela

Małgorzata Zuzanna Nowak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”

Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk 10 lipca 2012 r. wszczął procedurę odwołania Małgorzaty Nowak ze stanowiska dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Ponadto władze miasta chcą przeprowadzić reorganizację Ośrodka i przekazać Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” pod kuratelę Filharmonii Częstochowskiej.
Z dużym niepokojem do planów władz miasta Częstochowy odniósł się o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. „W moim odczuciu, projektowana przez władze miejskie Częstochowy reorganizacja funkcjonowania OPK «Gaude Mater» jest narażeniem wypracowanej dotychczas formuły działalności na poważną destabilizację, która może doprowadzić do zniszczenia całego dorobku i zablokowania dalszej owocnej pracy zasłużonej instytucji” - napisał w oświadczeniu o. Majewski. Przeor Jasnej Góry wskazuje na rolę, jaką od wielu lat OPK „Gaude Mater” odgrywał i odgrywa w kształtowaniu kultury miasta. „Imponujący jest zwłaszcza dorobek tej szacownej instytucji, jeśli chodzi o organizację kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej «Gaude Mater», podczas których mieszkańcy miasta i liczni goście uczestniczyli w koncertach z udziałem najwybitniejszych artystów współczesnych. Festiwal «Gaude Mater» przyniósł Częstochowie opinię jednego z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w Polsce” - czytamy w oświadczeniu przeora Jasnej Góry.
Zdaniem o. Majewskiego, inicjatywy Ośrodka „Gaude Mater” gwarantują miastu, jego mieszkańcom i pielgrzymom udział w wydarzeniach, „które określić można słusznie mianem kultury wysokiej”. „Dotychczasowe osiągnięcia Ośrodka to niewątpliwie zasługa znakomitego zespołu jego pracowników pod kierunkiem pani dyrektor Małgorzaty Nowak, zespołu, który wypracował profesjonalną formułę działalności, także w sferze menedżerskiej” - podkreśla o. Majewski.
Przeor Jasnej Góry przypomina również doskonałą współpracę Jasnej Góry z OPK „Gaude Mater”, która realizowana była „w poczuciu troski o wspólne dobro społeczności Częstochowy”, i zaapelował do władz miasta Częstochowy „o rozwagę i umożliwienie wspomnianemu Ośrodkowi «Gaude Mater» dalszej działalności ku pożytkowi naszego miasta”.
Decyzja władz miasta Częstochowy spotkała się ze stanowiskiem krytycznym ludzi kultury i Kościoła, m.in. o. Nikodema Kilnara OSPPE, krajowego duszpasterza Muzyków Kościelnych przy KEP, prezesa Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz członka Rady Programowej Festiwalu „Gaude Mater”. W liście skierowanym do prezydenta Częstochowy podkreślił, że Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, kierowany przez Małgorzatę Nowak, „stał się dziś w Polsce wzorem nowoczesnej, europejskiej pracy menedżerskiej. Jest jedną z najlepiej zarządzanych i postrzeganych w Polsce samorządowych instytucji kultury - rozpoznawalną marką”. O. Kilnar zastanawia się również, „komu zależy na zniszczeniu tego, co dobrze funkcjonuje i tworzy ramy organizacyjne życia kulturalnego na terenie naszego miasta przez cały rok? W Częstochowie jest jeszcze tyle do zrobienia, komu więc zależy na rujnowaniu dorobku tak zasłużonej instytucji, jaką jest Ośrodek Promocji Kultury «Gaude Mater»?” - pyta o. Kilnar. Jego zdaniem, przeniesienie Ośrodka do Filharmonii oznacza w praktyce jego likwidację.

(ks. mf)
Redakcja „Niedzieli” została powiadomiona, że już w 2011 r. Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta zajęła stanowisko, w którym sprzeciwiła się przeniesieniu Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Festiwalu do Filharmonii Częstochowskiej. Korespondencję, podpisaną przez przewodniczącego Komisji Marcina Marandę, wysłano do prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka 20 września 2011 r.
Tuż przed oddaniem numeru do druku otrzymaliśmy kopię pisma, jakie do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka skierował Jan Łukaszewski, członek Rady Artystyczno-Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Wyraził on swoje oburzenie faktem, że zamierza się odwołać ze stanowiska dyrektora Ośrodka - Małgorzatę Nowak - „jednego z najlepszych menedżerów kultury w Polsce”.
„Niedziela” nadal otrzymuje do wiadomości pisma w obronie OPK „Gaude Mater”, kierowane do kancelarii Prezydenta Miasta Częstochowy.

Redakcja

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

2020-08-04 12:08

[ TEMATY ]

koncert

Zdjęcia: EastNews/SIPA/Galazka

14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na wyjątkowe widowisko muzyczne poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na scenie pod batutą Piotra Rubika wystąpi plejada polskich gwiazd, m.in.: zespół Pectus, Katarzyna Cerekwicka i Halina Mlynkova.

Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.


ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE

W piątek, 14 sierpnia na jasnogórskich błoniach spotka się grono radośnie modlących się wiernych. Będzie to finał czasem kilkunastodniowego wysiłku, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę. Dla zmęczonych pielgrzymów nagrodą będzie wyjątkowy koncert, podczas którego razem z artystami, wspaniałą orkiestrą i znakomitym dyrygentem wspólnie zaśpiewają pieśni i piosenki.

Na jasnogórskich błoniach usłyszymy „Barkę”, „Abba Ojcze”, ale też piosenki, które powstały na kanwie polskich i zagranicznych przebojów np. „Pielgrzymkowe Despacito - Nie tak szybko”. Nie zabraknie przebojów z repertuaru Piotra Rubika np. „Niech mówią że…”
„Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

14 sierpnia 2020 r (piątek) - wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP
godz. 21.00 Błonia Jasnogórskie


WYSTĘPUJĄCY:
Kierownictwo muzyczne: Piotr Rubik
Soliści:
Rafał Brzozowski
Katarzyna Cerekwicka
Sargis Davtyan
Darek Malejonek
Halina Mlynkova
Aleksandra Nykiel
Filip Lato
Pectus
Anna Wyszkoni
Łukasz Zagrobelny

Emisja: TVP 1 na żywo
WSTĘP WOLNY


Organizator: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski


Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"
 

 

Koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” 14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1.

CZYTAJ DALEJ

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Homilia ks. bpa Jacka Kicińskiego:

Niebawem następne materiały!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję