Reklama

Młodzież u Jasnogórskiej Pani

W sobotę, 26 października, młodzież ostatnich klas szkoły średniej i maturzyści naszej diecezji zwyczajem lat ubiegłych pielgrzymowali przed tron Matki Bożej do Jasnogórskiego Sanktuarium. XI Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: "Nie lękaj się, zaufaj Panu". Hasło w swej treści nawiązywało do przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu, wypowiedzianego w czasie tegorocznej pielgrzymki w Łagiewnikach oraz do słów, które skierował do młodzieży polskiej w Lednicy.
Pielgrzymka do Matki Bożej Częstochowskiej jest zawsze ważnym wydarzeniem dla całej diecezji, a przede wszystkim dla młodzieży. Od początku roku szkolnego młodzi przygotowywali się do godnego i owocnego przeżycia tego wydarzenia na katechezie szkolnej. Księża zorganizowali dla uczestników pielgrzymki przed wyjazdem nabożeństwo pokutne z możliwością przystąpienia do sakramentu pojednania. Przygotowaniem pielgrzymki od strony organizacyjnej zajął się Wydział Nauki Chrześcijańskiej przy bardzo licznym i aktywnym zaangażowaniu księży i katechetów świeckich. Na wspólnych spotkaniach omówiono szczegółowo wszystkie sprawy i podzielono zadania. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w tegorocznej pielgrzymce wzięło udział ponad 4 tysiące młodzieży, której towarzyszyli księża, wychowawcy, nauczyciele i katecheci. Tak liczna obecność była dla wielu umocnieniem w wierze.
W przygotowanie czynnie włączyli się także sami maturzyści. Projekt pamiątkowego znaczka i śpiewniczka oraz plakatu na autokar opracował Sławomir Zawada, maturzysta z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Znaczek oraz plakat w sposób symboliczny przedstawiał cel i sens pielgrzymowania. Śpiewnik zawierał teksty czytań i Aktu Zawierzenia, rozważania Drogi Krzyżowej, Różańca i Apelu oraz teksty pieśni śpiewanych w czasie liturgii i w autokarze.
Uroczystości na Jasnej Górze rozpoczęły się w Bazylice przygotowaniem do Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów naszej diecezji. W koncelebrze uczestniczył przewodniczący Wydziału Nauki Chrześcijańskiej ks. prał. Czesław Grzyb. Eucharystii sprawowanej w intencji młodzieży przewodniczył i kazanie wygłosił bp Mariusz Leszczyński. Ksiądz Biskup wyraził radość z tak licznej obecności młodych u tronu Matki Bożej. Zachęcił młodych do zawierzenia swojego życia Chrystusowi przez ręce Maryi, która wszystko rozumie i zawsze prowadzi do Jezusa. Nawiązując do ewangelicznego wydarzenia uciszenia przez Jezusa burzy na jeziorze, przypomniał młodym, że jeśli będą blisko Chrystusa, nic złego im nie grozi, On ucisza wszystkie burze życiowe i pomaga w trudnościach i zmaganiach ze złem.
Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Tomaszowie Lubelskim pod kierunkiem katechetki Jadwigi Błahuty przywitała obecnych gości, a na koniec podziękowała Księdzu Biskupowi za obecność, wygłoszone słowo Boże i Eucharystię. Przedstawiciele maturzystów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu przygotowani przez katechetkę Annę Matelak odczytali Akt Zawierzenia swego życia i swej przyszłości Maryi Najlepszej Matce. Oprawę muzyczną i liturgiczną Mszy św. przygotowała młodzież z Zespołu Szkół i Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie pod kierunkiem księdza Sławomira Kudyby.
Na wałach odbyła się Droga Krzyżowa ze świecami, przygotowana i prowadzona przez ks. Roberta Fuka i maturzystów z Zespołu Szkół im. ONZ w Biłgoraju. To nabożeństwo pozostawiło w uczestnikach głębokie i wyjątkowe doświadczenie duchowe, mimo nie najlepszej pogody; silnego wiatru, zimna i opadów deszczu.
W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w wielkim skupieniu modlitewnym młodzi wraz z opiekunami odmawiali modlitwę różańcową. Rozważania i pieśni prowadziła młodzież z I LO i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu przygotowana przez s. Zofię Nowak i s. Agnieszkę Szymańską oraz ks. Marka Żura. Po zakończeniu modlitwy różańcowej wszyscy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, który przygotował i prowadził ks. Mirosław Prokop z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu. Nad całością programu czuwał i przekazywał młodzieży potrzebne informacje ks. Roman Sawic z parafii św. Michała w Zamościu.
Program pielgrzymki był bardzo bogaty. Niektórzy z uczestników w drodze powrotnej tak wspominali: "Nigdy jeszcze w życiu tak długo się nie modliłem". A nawet chwalili się, że "mimo bólu kolan, cały Różaniec odmawiali klęcząc" i chętnie zostaliby jeszcze na czuwanie nocne. Większość była po raz pierwszy na Jasnej Górze, a oto świadectwo jednej z maturzystek: "Pielgrzymka na Jasną Górę była jednym z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. Moje przeżycia po spotkaniu z Matką Bożą w jej Cudownym Obrazie są niezapomniane i niepowtarzalne, a zarazem trudne do opisania. Zmuszają do refleksji nad sensem życia. W modlitwie przed Matką Bożą można było otworzyć swoje serce, podzielić się swoimi troskami, problemami i radościami. Podziękować Jej za to, co otrzymałam w życiu i co jeszcze otrzymam od Boga. Uważam, że ta pielgrzymka umocniła moją wiarę".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

2021-06-12 19:04

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję