Reklama

Wakacyjny obóz stypendystów

W Lublinie - mieście inspiracji

Urszula Buglewicz
Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 24-25

Katarzyna Artymiak

Na te dni czekają cały rok. Z nadzieją poznania piękna ojczyzny i spotkania wielu przyjaciół wyjeżdżają na jedyny w czasie wakacji obóz

Paradoksalnie, dzięki temu, że pochodzą z małych miejscowości i z ubogich rodzin, mają szansę na przygodę życia. Jest nią nie tylko letni obóz, ale przede wszystkim przynależność do wielkiej rodziny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Na tytuł „papieskiego stypendysty” zasłużyli sobie ciężką pracą. To najlepsi uczniowie i studenci.

Żywy pomnik Jana Pawła II

4 lipca rozpoczął się dwutygodniowy obóz dla najmłodszych stypendystów Fundacji: gimnazjalistów i licealistów. 1300 młodych, wyjątkowo zdolnych ludzi, pochodzących z najuboższych terenów od Przemyśla po Szczecin i od Wałbrzycha po Ełk, zgromadziło się w Lublinie - mieście bł. Jana Pawła II. Dzięki wsparciu okazanemu m.in. przez władze miasta i regionu, archidiecezję lubelską oraz pięć publicznych uczelni uczestnicy 12. już obozu stypendystów zachwycili sobą mieszkańców Lubelszczyzny. - Dzięki nim w naszym mieście zrobiło się kolorowo i radośnie. Jak widzę młodzież w żółtych i niebieskich koszulkach, czuję się tak, jakbym spotykała samego Ojca Świętego - mówiła pani Jadwiga. Starsza, elegancka pani przyznała, że od początku działania powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacji przekazuje ofiary na pomoc dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Wie, że nie są to pieniądze wyrzucone w błoto. - Obecność tych wyjątkowych ludzi w Lublinie utwierdza mnie w przekonaniu, że troszcząc się o nich, i ja robię coś dobrego - dodała. Ks. Jan Drob, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podkreślał, że wakacyjne obozy pełnią funkcję integrującą. - To jest dla nich ogromna szansa, te przyjaźnie, które w czasie obozów zawiązują, poznawanie miast, historii, kultury. To jest bogactwo, które ci ludzie ze sobą poniosą - mówił. Dodał, że stypendyści rzeczywiście czują się „żywym pomnikiem Jana Pawła II”, który buduje polskie społeczeństwo.
- Jesteście pięknym, „żywym pomnikiem Jana Pawła II” - zapewniał uczestników obozu abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. rozpoczynającej wakacyjne spotkanie. Lubelska katedra, która przecież nie należy do najmniejszych, z trudem pomieściła stypendystów. Metropolita zachęcał ich do poznawania miasta, z którym bł. Jan Paweł II jako profesor KUL-u związał się na ponad 20 lat, i do powrotu do tego największego ośrodka akademickiego po prawej stronie Wisły. - Niech wędrówka jego śladami pozwoli wam zobaczyć piękno wiary i miłości, piękno budowania komunii, czyli wspólnoty opartej na wierze i na miłości - mówił Arcybiskup. Pasterz Kościoła w Lublinie podkreślał, że „być stypendystą fundacji związanej z bł. Janem Pawłem II oznacza wziąć na siebie większą odpowiedzialność za przyszłość naszej małej-wielkiej ojczyzny, za przyszłość Kościoła i świata”. Młodzi uczestnicy obozu bez trudu zdali ten egzamin.

Reklama

Modlitwa, nauka i zabawa

Dwa tygodnie spotkań w „mieście inspiracji”, które przeżywa jubileusz 25-lecia wizyty bł. Jana Pawła II, minęło stypendystom na poznawaniu Lublina i okolic, rozwijaniu talentów i dzieleniu się nimi z mieszkańcami. Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”, stypendyści zorganizowali dwa festyny rodzinne w Lublinie i Zamościu. Pełno było ich na Starym Mieście i na Zamku Lubelskim, gdzie znajduje się łacińsko-bizantyńska kaplica Trójcy Świętej, a także na uczelniach, które oddały stypendystom swoje akademiki oraz przygotowały bogatą ofertę edukacyjną.
Jednak najgłośniej było o nich - za sprawą transmisji w TVP Info - podczas modlitwy za pomordowanych w obozach koncentracyjnych i o pokój na świecie. Wzorem swojego patrona, bł. Jana Pawła II, który w 1987 r. wołał na Majdanku, że „człowiek nie może stać się dla człowieka katem, musi pozostać dla człowieka bratem”, młodzi katolicy wespół z przedstawicielami innych wyznań prosili Boga, by ofiara tysięcy niewinnych istnień przyniosła plon pokoju.
Dwa tygodnie w Lublinie minęły zbyt szybko, by młodzi stypendyści mogli dobrze poznać miasto, jego historię i bogatą ofertę kulturalno-akademicką. Jednak tak włodarze miasta i regionu, jak i mieszkańcy mają nadzieję, że był to wystarczający czas, by na tyle zaprzyjaźnić się z miejscem naznaczonym obecnością bł. Jana Pawła II, aby do niego chętnie powrócić. Dlatego Lublin nie żegna stypendystów, ale mówi z nadzieją: Do zobaczenia!

Fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspiera ok. 2,5 tys. osób. To uzdolniona, ale uboga młodzież z małych miejscowości lub wsi. Dzięki ofiarom składanym z okazji Dnia Papieskiego oraz innym darowiznom stypendyści otrzymują materialne wsparcie na czas nauki od gimnazjum aż do ukończenia studiów. Obecnie miesięczna kwota stypendium wynosi od 340 do 600 zł. Informacje o działalności Fundacji można znaleźć na stronie: www.dzielo.pl.

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rokitno: Maryja, młodzi i Eucharystia

2019-12-07 22:30

Kamil Krasowski

W Rokitnie i Grodowcu 7 grudnia odbyły się Adwentowe Wieczory Młodych. Ich hasłem były słowa: "Eucharystia daje życie", nawiązujące do nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Karolina Krasowska
Do Rokitna przyjechała młodzież z północnych dekanatów diecezji

- Chcemy tutaj czuwać wraz z Maryją, oczekując na przyjście Pana Jezusa, a zarazem uświadamiać sobie, że On kiedyś przyjdzie na końcu czasów, ale też czuwać by dobrze duchowo przeżywać zbliżające się wspomnienia tajemnicy Wcielenia  - mówi diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Łukasz Malec, który czuwał z młodymi w Rokitnie.

Hasłem tegorocznych spotkań modlitewnych dla młodych były słowa nawiązujące do programu nowego roku duszpasterskiego w Polsce.

- Kościół mówiąc o Eucharystii chce wskazać miejsce, skąd młodzi mogą czerpać siłę i inspirację do tego, aby dobrze przeżyć swoje życie, wskazując że w Eucharystii spotykamy żywego Jezusa. Tu młodzi mogą przyjść ze swoimi troskami, problemami i uzyskać pokrzepienie, zrozumienie. Gdy przyjmują Pana Jezusa do swojego serca, On osobiście dotyka ich wszystkich przeciwności, trudności, problemów, ale także umacnia ich swoim Ciałem i swoją Krwią do tego, aby pokonywali grzech i byli mężnymi świadkami - mówi ks. Łukasz Nycz, koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który skierował do młodych homilię w czasie Mszy św. i wygłosił katechezę.

Do Rokitna przyjechało ok 600 młodych ludzi. - Przyjechałem tutaj razem z uczestnikami rekolekcji z Jackówki z Paradyża jako dopełnienie służby liturgicznej. Jako młodzi chcieliśmy tutaj uczestniczyć. Spotkanie młodych ludzi w takim miejscu, jak Rokitno, bardzo umacnia. Mam nadzieję, że jak stąd wyjadą będą mieli silniejszego ducha i na pewno wyjadą stąd mocniejsi - powiedział Jacek ze ŚwiebodzinaCZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem