Reklama

Honor dla tygodnika „Niedziela”


Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 30

W redakcji „Niedzieli” 8 lipca br. odbyła się uroczystość uhonorowania redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia statuetką św. Jadwigi Śląskiej, patronki miasta Dębicy. Burmistrz miasta Paweł Wolicki wręczając Redaktorowi Naczelnemu statuetkę, wyraził uznanie dla „Niedzieli” za pracę służącą rodzinie oraz pojednaniu między ludźmi. Podkreślił duchową pomoc tygodnika dla rodziny, której zagrażają liberalne prądy oraz konsumpcyjny styl życia.
Tygodnik „Niedziela”, jak powiedział, jest bardzo blisko idei, które przyświecały św. Jadwidze Śląskiej (1179-1243). Dość wspomnieć, że w jej życiu ujawniło się wiele powołań, które przyjmowała i konsekwentnie wypełniała. Wszystkie one miały jedno źródło: były realizacją podstawowego powołania człowieka do miłości. Księżna Jadwiga urzeczywistniała je jako żona i matka, jako księżna wspomagająca swojego małżonka w rządzeniu rozległym księstwem, jako opiekunka Kościoła, fundatorka świątyń i klasztorów, także troszcząca się o szkoły i wspomagająca uczniów z biednych rodzin, jako opiekunka chorych i ubogich, wreszcie jako osoba całkowicie oddająca się Bogu w konsekracji zakonnej.
To dlatego radni miasta Dębicy zwrócili się w maju 2008 r. z prośbą do Stolicy Apostolskiej, a konkretnie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, o nadanie miastu patronatu tej świętej. 28 grudnia 2008 r. stało się to faktem. To była wielka historyczna chwila, pięknie koronująca obchody 650-lecia lokacji miasta. Odtąd świadectwo życia św. Jadwigi Śląskiej stało się w Dębicy drogowskazem dla działań samorządu, dla małżonków i rodziców, dla duchownych i wiernych świeckich, dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pragną budować cywilizację oraz kulturę życia i miłości. Jak mówił burmistrz Paweł Wolicki, Dębica jest miastem dla rodziny, pomagającym rodzinie godnie urodzić i wychować dzieci, pracować i cieszyć się życiem. Pomoc miasta dla rodzin jest odczuwalna na co dzień, tak jak życzyłaby sobie tego św. Jadwiga Śląska, patronka małżeństw i rodzin, opiekunka chorych, wdów i sierot, a także dzieł charytatywnych.
W uroczystości w redakcji „Niedzieli” razem z burmistrzem Pawłem Wolickim uczestniczył sekretarz miasta Dębica Zdzisław Pupa. Obecni byli także senatorowie: Alicja Zając, Jan Maria Jackowski i Waldemar Kraska. Wyróżnienie z rąk burmistrza otrzymali również: ks. inf. Józef Wójcik - w 40. rocznicę uwolnienia Obrazu Nawiedzenia oraz red. Czesław Ryszka - za najnowszą książkę pt. „Nauczyciel miłości Ojczyzny”, poświęconą postaci bp. Wincentego Kadłubka.

(Cer.)

Bp Kaszak: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli

2019-08-25 22:24

jc / Częstochowa (KAI)

"Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to poprzez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków Jej wizerunku ‒ obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

M. Sztajner/Niedziela

Odnosząc się do niedawnych wydarzeń biskup podkreślał, że "jesteśmy świadkami podejmowania dalszych akcji przeciwko najukochańszej osobie, jaką Jezus miał na ziemi. Są to działania wyjątkowo haniebne i groźne, niosące ze sobą bardzo konkretne konsekwencje ‒ karę Bożą".

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

- W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej Ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na rożne sposoby musimy wyrażać swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby - podkreślał.

"Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą ukochaną Matką, którą bardzo szanujemy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie" - pytał bp Kaszak.

Nawiązując do orędzia Matki Bożej z Fatimy, wzywał do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Podkreślał, że w zaistniałej sytuacji katolikom nie wolno milczeć – muszą stanowczo przeciwstawiać się moralnie złym działaniom oraz brać w obronę tych, którzy w trosce o dobro Polski głoszą prawdę o zagrożeniach ideologii LGBT.

W tym kontekście przypomniał osobę abp. Marka Jędraszewskiego. Zachęcał też rodziców do podpisywania deklaracji sprzeciwiającej się wychowywaniu dzieci zgodnie z ideologią LGBT.

"Jasnogórska Pani, wspieraj nas, abyśmy byli w stanie naszymi modlitwami i ofiarami wynagrodzić Bogu bluźnierstwa, jakich doznaje On od ludzi. Pomóż nam uśmierzyć sprawiedliwy gniew Boży, do którego sami zmuszamy Stwórcę grzechem i nieposłuszeństwem, bo kiedy zapłonie jego ogień, nikt i nic się nie ostoi" – zakończył homilię bp Kaszak.

25 sierpnia w południe na Jasną Górę przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z Zagłębia Dąbrowskiego. To druga część diecezjalnej pielgrzymki – 13 sierpnia do Częstochowy weszło prawie 1500 osób z regionu olkuskiego. Obu pielgrzymkom towarzyszył na trasie biskup Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: Maryja z Jasnej Góry łączy Polaków

2019-08-26 07:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

Nie ma drugiego takiego miejsca, które łączy Polaków tak bardzo, jak Jasna Góra. Nie ma drugiego takiego obrazu, który tak bardzo kojarzy się z Polską, jak obraz Matki Bożej Jasnogórskiej – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski z okazji przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Graziako/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Episkopatu zauważył, że obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest znakiem rozpoznawczym Polaków na całym świecie. „Kiedy widzimy ten obraz, od razu kojarzymy go z Polską i Polakami. To właśnie przed jasnogórskim obrazem śpiewamy apel: Maryjo, Królowo Polski!” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. Zwrócił też uwagę na większą liczbę pielgrzymów przybywających do jasnogórskiego sanktuarium. „Według najnowszych danych w tym roku było o ponad 4 tys. więcej pieszych pielgrzymów niż w roku minionym. W sumie w 182 pielgrzymkach pieszych wzięło udział 86 tysięcy osób. A rocznie Jasną Górę odwiedza ponad 4 miliony pielgrzymów” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. Dodał, że przed jasnogórską ikoną ludzie podejmują ważne życiowe decyzje.

Rzecznik Episkopatu zachęcił, by jak najczęściej odwiedzać Jasną Górę. „Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to kolejna okazja do tego, by być razem u naszej Matki. Księża biskupi zachęcają byśmy spotykali się u Niej jak najczęściej. Jeśli zaś nie możemy być na Jasnej Górze, pójdźmy tego dnia do kościoła pod Jej wezwaniem. Warto podkreślić, że w Polsce co czwarta parafia jest pod wezwaniem Matki Bożej” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Głównym punktem uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będzie Msza święta 26 sierpnia o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podczas uroczystości zostanie dokonany Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Dzień później na Jasnej Górze będzie miało miejsce zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem