Reklama

Jubileusze i nagrody

Honor dla tygodnika „Niedziela”

W redakcji „Niedzieli” 8 lipca br. odbyła się uroczystość uhonorowania redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia statuetką św. Jadwigi Śląskiej, patronki miasta Dębicy. Burmistrz miasta Paweł Wolicki wręczając Redaktorowi Naczelnemu statuetkę, wyraził uznanie dla „Niedzieli” za pracę służącą rodzinie oraz pojednaniu między ludźmi. Podkreślił duchową pomoc tygodnika dla rodziny, której zagrażają liberalne prądy oraz konsumpcyjny styl życia.
Tygodnik „Niedziela”, jak powiedział, jest bardzo blisko idei, które przyświecały św. Jadwidze Śląskiej (1179-1243). Dość wspomnieć, że w jej życiu ujawniło się wiele powołań, które przyjmowała i konsekwentnie wypełniała. Wszystkie one miały jedno źródło: były realizacją podstawowego powołania człowieka do miłości. Księżna Jadwiga urzeczywistniała je jako żona i matka, jako księżna wspomagająca swojego małżonka w rządzeniu rozległym księstwem, jako opiekunka Kościoła, fundatorka świątyń i klasztorów, także troszcząca się o szkoły i wspomagająca uczniów z biednych rodzin, jako opiekunka chorych i ubogich, wreszcie jako osoba całkowicie oddająca się Bogu w konsekracji zakonnej.
To dlatego radni miasta Dębicy zwrócili się w maju 2008 r. z prośbą do Stolicy Apostolskiej, a konkretnie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, o nadanie miastu patronatu tej świętej. 28 grudnia 2008 r. stało się to faktem. To była wielka historyczna chwila, pięknie koronująca obchody 650-lecia lokacji miasta. Odtąd świadectwo życia św. Jadwigi Śląskiej stało się w Dębicy drogowskazem dla działań samorządu, dla małżonków i rodziców, dla duchownych i wiernych świeckich, dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pragną budować cywilizację oraz kulturę życia i miłości. Jak mówił burmistrz Paweł Wolicki, Dębica jest miastem dla rodziny, pomagającym rodzinie godnie urodzić i wychować dzieci, pracować i cieszyć się życiem. Pomoc miasta dla rodzin jest odczuwalna na co dzień, tak jak życzyłaby sobie tego św. Jadwiga Śląska, patronka małżeństw i rodzin, opiekunka chorych, wdów i sierot, a także dzieł charytatywnych.
W uroczystości w redakcji „Niedzieli” razem z burmistrzem Pawłem Wolickim uczestniczył sekretarz miasta Dębica Zdzisław Pupa. Obecni byli także senatorowie: Alicja Zając, Jan Maria Jackowski i Waldemar Kraska. Wyróżnienie z rąk burmistrza otrzymali również: ks. inf. Józef Wójcik - w 40. rocznicę uwolnienia Obrazu Nawiedzenia oraz red. Czesław Ryszka - za najnowszą książkę pt. „Nauczyciel miłości Ojczyzny”, poświęconą postaci bp. Wincentego Kadłubka.

(Cer.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Hagia Sophia może być znowu meczetem

2020-07-10 17:00

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

meczet

Turcja

PAP

Hagia Sophia

Turecki naczelny sąd administracyjny anulował decyzję prezydenta Mustafa Kemal Atatürka z 1934 roku o przekształceniu w muzeum dawnej świątyni chrześcijańskiej Hagia Sophia, w której od XV wieku mieścił się meczet. Ostateczna decyzja w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu zależy teraz od obecnego szefa państwa Recepa Tayyipa Erdoğana.

Po ogłoszeniu decyzji sądu kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed Hagią Sophią wołało radośnie: „Allah jest wielki!”.

Hagia Sophia uchodzi za najwspanialszą budowlę pierwszego tysiąclecia po Chrystusie. Powstała jako chrześcijańska świątynia Mądrości Bożej. Wzniesiono ją z rozkazu cesarza Justyniana w 537 r. na ruinach wcześniejszego kościoła z IV w. Po upadku Konstantynopola 29 maja 1453 r. szybko została przekształcona w meczet, m.in. dobudowano do niej cztery minarety. W 1934 r. decyzją prezydenta Atatürka stała się muzeum. Od lat podejmowane są przez wyznawców islamu próby wymuszenia na władzach, by Hagia Sophia z powrotem była meczetem.

Z ostatniej chwili:

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał w piątek dekret formalnie przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Wcześniej turecki sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku, na mocy przekształcono znajdujący się w budynku meczet w muzeum.

Erdogan udostępnił na swoim koncie na Twitterze kopię podpisanego przez siebie dekretu, w którym zadecydowano o przekazaniu kontroli nad meczetem Ayasofya, jak brzmi jego turecka nazwa, Dyrektoriatowi ds. Religii i ponownym otwarciu go dla kultu religijnego.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc dla niepełnosprawnych

2020-07-10 21:02

Pomoc dla niepełnosprawnych

Dzięki wparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i innych instytucji udało się utrzymać wiele miejsc pracy. Podjęto ograniczenie ryzyka zakażenia m.in. w Domach Pomocy Społecznej.

Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centra Integracji Społecznej i inne placówki wsparcia dziennego, do których uczęszczają osoby z niepełnosprawnościami zostały zamknięte 11 marca, jednak mimo że nie prowadziły swojej standardowej działalności, otrzymywały stuprocentowe dofinansowanie do swoich działań. Jak informuje Ewa Kopolovets, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, przed ponownym otwarciem placówek wojewoda dostarczył do nich środki ochrony osobistej, tj. maseczki, płyny do dezynfekcji, przyłbice i fartuchy.

– Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło też konkurs na programy z Funduszu Solidarnościowego. W przyszłym tygodniu wojewoda podpisze umowy na dotacje z jednostkami, które otrzymają wsparcie w ramach programu "Opieka Wytchnieniowa" oraz na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. Łącznie przekazane zostanie wsparcie w wysokości prawie sześć milionów złotych – informuje Ewa Kopolovets.

Andrzej Michalski, dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podkreślił, że PFRON przez cały czas wspiera pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. – Od 1 kwietnia zwiększyliśmy dofinansowanie do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami, jak również dodatki za schorzenia specjalne. Wspieramy także zakłady aktywności zawodowej, które miały problemy w tym okresie. Mogą one uzyskiwać rekompensaty do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych – wylicza dyrektor Michalski.

Do tej pory w całym kraju przyznano 49 takich rekompensat na kwotę 600 tysięcy złotych. Dzięki pomocy PFRON-u od początku pandemii udało się utrzymać 280 tysięcy miejsc pracy osób niepełnosprawnych.

– Żadne nie zostało zlikwidowane. Nie stracili pracy także pracownicy zatrudnieni w placówkach świadczących pomoc dla osób niepełnosprawnych, nawet gdy ich działanie zostało czasowo wyłączone lub ograniczone – uzupełnia senator Krzysztof Słoń.

Alina Rogula, dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta przy ul. Żeromskiego w Kielcach, podkreśla, że dzięki wsparciu finansowemu uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i ich rodziny mogli łatwiej przetrwać kryzys, który nadal trwa.

– Ta sytuacja najbardziej dotknęła Domy Pomocy Społecznej. W nich nie da pracować się zdalnie i ciężko jest zachować dystans, bo z człowiekiem trzeba być blisko. Nasze mieszkanki nie mogą korzystać z wyjść, a odwiedziny są tylko przez szybę i to jest dla nich dużym problemem – stwierdza.

Od początku pandemii, w województwie świętokrzyskim, przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w trzech Domach Pomocy Społecznej.

Oprac. A.D.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję