Reklama

Lednica zaprasza seniorów

Anna Janowska
Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 42

Piotr Drzewiecki

1 września 2012 r.
Odliczanie czas zacząć. Do kolejnej, 9. już Lednicy Seniora pozostało nieco ponad miesiąc

Zapewne jeszcze nie do wszystkich ta wiadomość dotarła. Oprócz roztańczonego i rozśpiewanego czerwcowego Ogólnopolskiego Spotkania Młodych mamy równie dynamiczne i roztańczone lednickie spotkanie dla seniorów. Odbywa się ono zawsze w pierwszą sobotę września - w tym roku wypada 1 września.
Kiedy w 2004 r. media ogłosiły kolejną inicjatywę o. Jana Góry - Lednicę Seniora i jej program z modlitwą „Anioł Pański”, Mszą św., Koronką do Bożego Miłosierdzia, a także Nabożeństwem Sieci i Egzaminem z Miłości, nie było wiadomo, jak pomysł się przyjmie. A jednak ruszyło. Na czerwcowe spotkania młodych przybywa co prawda kilkadziesiąt tysięcy uczestników, a na edycję dla seniorów - kilka tysięcy, ale z roku na rok jest ich coraz więcej. Poza tym kilka tysięcy to przecież całkiem niemała grupa pielgrzymów z różnych zakątków Polski, o czym informują rejestracje autokarów i tabliczki z dumą prezentowane przez uczestników: Jarocin, Słupca, Grudziądz, Włocławek, Świdwin, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Konin, Inowrocław i wiele innych. Wyjazdy organizują parafie, Kluby Inteligencji Katolickiej, Uniwersytety Trzeciego Wieku. Niektórzy organizatorzy włączają spotkanie na Lednicy w program kilkudniowej pielgrzymki, inni przyjeżdżają tu specjalnie. Wiek uczestników jest bardzo różny, ponieważ pojęcie „senior” nie mieści się w konkretnych „widełkach”. Bywali tu uczestnicy w wieku ponad 100 lat, liczni są 70-90-latkowie, ale nierzadko przyjeżdżają też rodziny kilkupokoleniowe: dziadkowie, dzieci i wnuki. Razem łatwiej pokonać trudy podróży, lepiej jest się modlić i radośniej bawić. To podczas tych spotkań o. Jan Góra zwykł mawiać: „Uważajcie i nie tańczcie tak, bo wam ZUS renty poodbiera”.
Lednickie spotkanie dla seniorów jest krótsze od tego dla licealistów i studentów: trwa od godz. 12 do 18. Natomiast oba spotkania odbywające się w tym samym roku mają to samo hasło. W ubiegłym roku łączyło je hasło: „JPII - liczy się świętość”, dwa lata temu: „Kobieta - dar i tajemnica”. W tym roku jest to hasło: „Miłość Cię znajdzie”.
Także w tym roku spotkanie rozpocznie się o godz. 12 modlitwą „Anioł Pański”, o 12.15 będzie sprawowana Msza św., a o 15 będziemy się modlić Koronką do Bożego Miłosierdzia. Spotkanie ze św. Siostrą Faustyną - o 15.30, a następnie spotkanie z Jezusem Miłosiernym w Jego Obrazie. O 16.30 - adoracja Najświętszego Sakramentu, a o 17 - wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia.
Pamiętajmy, Pola Lednickie nie są zarezerwowane tylko dla młodzieży, we wrześniowym spotkaniu mogą wziąć udział osoby w każdym wieku. Być może decyzję o uczestnictwie łatwiej będzie podjąć po informacji, że trasa samochodowa na Lednicę prowadzi drogą krajową nr 5 z Poznania do Gniezna, w miejscowości Lednogóra trzeba skręcić na światłach w lewo, minąć Rybitwy, a we wsi Skrzetuszewo skręcić w prawo na Imiołki. Przed wjazdem na Pola Lednickie znajduje się parking, gdzie zostawiamy samochód i kierujemy się do recepcji. Lednica zaprasza!

Reklama

Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza

2019-11-29 09:16

Red.

Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na politowanie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz Piotr też coraz więcej o niej mówi. Społeczność zgromadzona na Facebooku rozpoczyna post w intencji kaznodziei!

Nagranie „Łagiewnicka »22«, spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, maj 2016”, Faustyna 2016

„Boli?

– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.

– Czyli żartów nie ma?

– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.

– To choroba Parkinsona?

– Tak.

– Można ją zatrzymać?

– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej”. („Idę po śmierć, idę po życie” Krzysztof Tadej)

Organizatorami inicjatywy są profile Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza i Kazania inne niż wszystkie, które ewangelizują na portalu Facebook.

Organizatorzy zapraszają:

Proponujemy tutaj formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy?

Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. 2 grudnia to dzień szczególny – początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami.

„Niektórzy mówią mi o cudzie. Tak, rzeczywiście byłby to spektakularny cud, gdybym z tego wyszedł i rozstał się z panem Parkinsonem”. („Spowiedź ks. Pawlukiewicza” Paweł Kęska)

O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły.

---

Boże Ojcze Wszechmogący

oto My Twoje dzieci

urzeknięci słowami Jezusa,

Twojego jednorodzonego Syna

"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje,

Ja to spełnię." J14,14

Prosimy Cię, abyś dał księdzu Piotrowi Pawlukiewiczowi

zdrowie i siłę oraz uświęcał Duchem Świętym,

aby mógł pełnić Twoja wolę tak,

aby nadal mógł poruszać nasze serca,

abyśmy mogli bardziej rozumieć Twoje słowa,

abyśmy mogli być lepszymi Twoimi dziećmi,

aby na ziemi nastała jedna rodzina.

---

Jako tygodnik "Niedziela" zachęcamy serdecznie do włączania się w akcję modlitewną w intencji ks. Piotra!

strona wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Indonezja: dwukrotnie większa ochrona kościołów w okresie Bożego Narodzenia

2019-12-09 11:08

ts (KAI) / Dżakarta

Ponad 160 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dwukrotnie więcej niż przed rokiem, władze Indonezji skierowały do ochrony kościołów chrześcijańskich w okresie Bożego Narodzenia. Według informacji azjatyckiej agencji katolickiej Ucanews obok policji, wojska i pracowników instytucji państwowych, w ochronie, która ma także objąć ważne miejsca turystyczne, będzie też uczestniczyć prawie połowa spośród siedmiu milionów młodych ludzi skupionych w muzułmańskiej organizacji masowej Nahdlatul Ulama. W kraju jest ok. 50 tys. kościołów.

Oleg Zabielin/Fotolia.com

Przewodniczący organizacji, Yaqut Cholil Qoumas podkreślił, że „ochrona zwolenników innych religii, również chrześcijan, jest równoznaczna z ochroną Indonezji”.

Na podwyższone zagrożenie atakami islamistów zwrócił uwagę ekspert od służb specjalnych Stanislaus Riyanta z Uniwersytetu Indonezji. Jako dowód wymienił listopadowy zamach bombowy na kwaterę policji w Medan na północy Sumatry oraz miesiąc wcześniej atak nożownika na ministra bezpieczeństwa.

Zamachy przypisano organizacji Jamaah Ansharut Daulah (JAD), mającej powiązania z grupami terrorystycznymi Państwa Islamskiego. Ekspert Riyanta uważa, że „członkowie JAD mają możliwość rozpocząć ataki, a doskonałą dla nich okazją byłyby uroczystości Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

W sposób szczególny mają być chronione kościoły, które już w przeszłości były celem zamachów, jak choćby zaatakowany w maju 2018 kościół Matki Bożej w Surabaya, drugim co do wielkości mieście Indonezji. Widać ponadto, że od 2016 roku islamiści oraz islamistyczne grupy terrorystyczne nasiliły swoją kampanię przeciwko mniejszości chrześcijańskiej, umiarkowanym muzułmanom oraz islamskiej mniejszości szyitów i ahmadów. Jednocześnie indonezyjskie organy bezpieczeństwa podejmują zdecydowane kroki przeciwko terrorowi. Od stycznia zatrzymano ponad sto osób podejrzanych o terroryzm.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem