Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy


Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 46

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Nie trzeba płakać w samotności

Europa się starzeje. Również w Polsce przybywa rencistów, emerytów, ludzi chorych, samotnych, smutnych. Wiele starszych osób odczuwa brak towarzystwa. Ktoś powiedział: Człowiek czuje się samotny nie dlatego, że inni go opuścili, ale dlatego, że on sam odsuwa się, stroni od ludzi.
No właśnie, starszym ludziom smutno, a kościoły pustoszeją. Dlaczego starsi ludzie, ciągle jeszcze silni i zdrowi, nie chodzą, nawet codziennie, na Msze św.? Ileż to czasu pożerają im seriale! Dlaczego mało modlą się na różańcu? Czyżby nie pamiętali, o co powinni się modlić? Chociażby za własne dzieci i wnuki, o ich zdrowie, bezpieczne zabawy, dobre wyniki w nauce, o pomyślność w poszukiwaniu pracy, roztropność w podejmowaniu życiowych wyborów. Trzeba się modlić, by nie było tylu rozwodów i by przy tym nie cierpiały niewinne dzieci. Kto, jak nie dziadkowie, ma dawać dobry przykład, ucząc dzieci miłości Boga, Kościoła, rodziców, nauczycieli?
Gdy mój syn był mały, to w kościele parafialnym długo wisiał napis: „Ile dziecku Boga dasz, tyle od dziecka serca otrzymasz”. Sami powinniśmy się więcej modlić, częściej chodzić na Mszę św. i nabożeństwa, a dzieci brać ze sobą, zachęcać, uczyć. Nie dziwmy się, że dzieci nas za mało kochają, szanują, odwiedzają, za mało o nas dbają. Dobroci mogą nauczyć się tylko od Dobrego Boga i wiernych Bogu członków rodziny. Nie trzeba płakać w samotności, ale iść z tymi problemami do Boga i Maryi.
Skończył się maj, potem był czerwiec, a wraz z nim nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będzie październik i Różaniec. Dobry Bóg zaprasza, by przed Najświętszym Sakramentem omodlić problemy nasze, najbliższych i całej naszej Ojczyzny.
Halina

O starości

Jedną z najpiękniejszych kart Księgi Koheleta jest jego hymn na temat starości, który należy do arcydzieł literatury światowej. Kohelet był poetą dużej klasy i umiał ukazać starość jako finisz życia. Starość to: zmierzch dnia, niebo pokryte chmurami, wchodzenie w ciemność, nawet światło słońca gaśnie. Trzęsą się ręce, zęby wypadają - co Autor porównuje do mielących kobiet, a oczy słabną - co Kohelet przyrównuje do zamazanych okien. Przygotowanie do starości jest jednym z najważniejszych znaków mądrości zdobytej na ziemi. Kto umie akceptować zanik swoich sił i umiejętności, ten mimo podeszłego wieku promieniuje wielkim pokojem i spokojem. On umie zająć miejsce ostatnie i nie ma pretensji o to, że dla innych już mało znaczy. Wykonał zadanie wyznaczone na ziemi i odchodzi na wieczną emeryturę, którą dla niego przygotował Bóg. „... i wróci się proch do ziemi, tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał. Marność nad marnościami - powiada Kohelet - wszystko jest marnością (Koh12,1-8)”.
Andrzej Woźniak

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny

2019-12-07 19:50

ako / Toruń (KAI)

- Ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny – powiedział bp Ignacy Dec. W pierwszą sobotę grudnia, ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił katechezę z cyklu “ Z Kościołem w III Tysiąclecie” w studiu Radia Maryja w Toruniu. 7 grudnia rozgłośnia świętowała 28. rocznicę powstania.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas katechezy hierarcha mówił m. in. o przemianach ostatnich dziesiątków lat. - Obserwacja bieżących wydarzeń wskazuje, że walka z prawdą i dobrem nie ustała. Szatan nie opuścił ziemi, nie wyjechał na urlop, wcielił się w nowych ludzi, którzy pod pozorem wzniosłych haseł chcą budować nowy świat bez Boga. Obrali sobie za cel dechrystianizację Europy. Widać, że w świecie ma miejsce zorganizowana i zaplanowana akcja zmierzająca do zniszczenia naszej cywilizacji chrześcijańskiej, zwłaszcza łacińskiej, poniekąd też i całej kultury euroatlantyckiej.

- Wiemy, że wszelkie poprawianie Pana Boga kończy się tragiczne dla ludzi. Nie udało się zniszczyć rodziny przez aborcję i antykoncepcję i podejmuje się próbę zniszczenia tradycyjnej rodziny przez legalizację związków partnerskich, przez seksualizację dzieci i młodzieży. Marksistowską walkę klas zamieniono na walę płci. To co dotąd uznawano za dewiację i patologię usiłuje się uznawać za obowiązującą normę - mówił bp Ignacy Dec.

Biskup świdnicki wskazał także na rolę Radia Maryja w dziele ewangelizacji. - Niesiemy wdzięczność Panu Bogu za ten niezwykły, niecodzienny dar, jaki otrzymaliśmy na trudne czasy życia Kościoła, naszej Ojczyzny, Europy i świata. Przybywamy do kolebki tego radia, by w adwentowym klimacie za Maryją powtórzyć słowa Jej dziękczynienia, uwielbienia i radości: “Wielbi dusza moja Pana, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Radio Maryja uczy nas przede wszystkim modlitwy, pomaga nam w nawiązywaniu i pogłębianiu kontaktu z Bogiem - wskazał bp Ignacy Dec.

“Z Kościołem w III Tysiąclecie” to cykl cotygodniowych, sobotnich katechez głoszonych na antenie RM przez biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem