Reklama

Polska

Kraków: czuwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego

Uroczyste Msze św., modlitwy o uzdrowienie i wylanie darów Ducha Świętego, modlitwy uwielbienia oraz konferencje i prelekcje – tak właśnie Kościół krakowski planuje przeżywać sobotni czas oczekiwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

[ TEMATY ]

Kraków

zesłanie

Duch Święty

Marzena Zacharewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od wczoraj w Bazylice Świętej Trójcy oo. Dominikanów trwają rekolekcje przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. prowadzone przez Wspólnotę Uwielbienia i Ewangelizacji „Janki”. W dniu dzisiejszym Msza św. oraz spotkanie modlitewne rozpocznie się o godz. 19:30, natomiast czuwanie wieńczące rekolekcje będzie mieć miejsce w sobotę od godziny 21:00. W jego ramach przewidziano konferencje, uwielbienie, Mszę św. oraz akatyst do Ducha Świętego.

Drugą propozycją czuwania w wigilię Zesłania Ducha Świętego w okolicach rynku jest modlitwa organizowana przez franciszkanów i wspólnotę Nowe Jeruzalem, która rozpocznie się o godz. 20:30. Poza modlitwą w Bazylice św. Franciszka będą mieć miejsce nauczanie o Słowie Bożym oraz konferencja na temat Ducha Świętego, którą wygłosi o. Mariusz Orczykowski. Całość zakończy Msza św. oraz uroczysta agapa na klasztornych krużgankach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krakowskich studentów zaprasza Centralne Duszpasterstwo Akademickie przy kolegiacie św. Anny. „Noc czuwania Zesłania Ducha Świętego” rozpocznie się Mszą św. o godz. 19:30. W ramach czuwania przewidziano także modlitwę o uzdrowienie, modlitwę o wylanie darów Ducha Świętego, a także modlitwę wstawienniczą. „Rok liturgiczny w Kościele jest żywy – musimy o tym pamiętać. Aktualnie oczekujemy w całej gonitwie i zabieganiu naszego życia przyjścia Pocieszyciela, Tego, który ma ukoić nasze serca. Takie spotkania w konkretnej wspólnocie, w tym wypadku studenckiej, mają nam to ułatwić” – mówi KAI duszpasterz akademicki, ks. Dariusz Talik.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przygotowano natomiast „Czuwanie ze świętym Papieżem Miłosierdzia” w ramach comiesięcznego „Wieczoru Jana Pawła II”. Rozpocznie się w sobotę o godz. 18:00. Nieco później, gdyż o 21:00, rozpoczną się modlitwy w katakumbach opactwa Cystersów w Krakowie-Mogile, które przygotowała Wspólnota Modlitewna Odnowa w Duchu Świętym „Liberatio”. Pod hasłem „Duch Święty rozpali Twoje serce” czuwanie modlitewne odbędzie się z kolei w kościele oo. Pijarów (ul. Dzielskiego 1). Zawiązanie wspólnoty przewidziano na godz. 20:00.

Reklama

W parafii Zesłania Ducha Świętego na Ruczaju (ul. Rostworowskiego 13) modlitewne czuwanie rozpocznie Msza św. o godz. 18:00. Następnie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z nabożeństwem czerwcowym, uwielbianiem Boga słowem i śpiewem, Apelem Jasnogórskim oraz akatystem do Ducha Świętego. Szczególne wydarzenie będzie mieć miejsce w sobotę w kościele Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej na Gródku (ul. Mikołajska 21), gdzie podczas uroczystej Mszy św. dwudziestu dorosłym zostanie udzielony sakrament bierzmowania. Ponadto zostaną odprawione nieszpory gregoriańskie.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to święto przypadające w siódmą niedzielę po Wielkanocy. Tradycja ta sięga już czasów apostolskich. W tym dniu za pobożne, publiczne odmówienie całego hymnu „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź…” można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny. Uroczystość ta kończy w Kościele okres wielkanocny.

2014-06-06 11:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojenne losy

Niedziela świdnicka 6/2021, str. IV

[ TEMATY ]

zesłanie

Sybiracy

Dzień Sybiraka

Ryszard Wyszyński

Ks. prał. Stanisław Pająk prezentuje obrazek Matki Bożej Częstochowskiej, jego największą pociechę na zesłaniu

Ks. prał. Stanisław Pająk prezentuje obrazek Matki Bożej Częstochowskiej, 
jego największą pociechę na zesłaniu

Mija 80 lat od pierwszej, największej wywózki Polaków na Sybir. Ten okrutny czas wspomina ks. prał. Stanisław Pająk, kapelan wałbrzyskich Sybiraków.

Nieznana jest liczba Polaków wywiezionych na Sybir po wkroczeniu armii sowieckiej na teren Polski wschodniej po 17 września 1939 r. Według szacunków historyków, którzy zajmują się II wojną światową, jest to od kilkuset tysięcy, do miliona osób: dorosłych, dzieci, starców. Do aresztowań Polaków dochodziło już od pierwszych dni sowieckiej okupacji. Polityczna władza z pomocą funkcjonariuszy NKWD przeprowadziła na wschodzie dawnej Polski co najmniej 4 masowe wywózki Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II

2024-07-19 15:04

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Benedykt XVI

Madryt

św. Matka Teresa z Kalkuty

tablica pamiątkowa

tablica

Adobe.Stock.pl

Katedra w Madrycie, Hiszpania

Katedra w Madrycie, Hiszpania

W siedzibie nuncjatury apostolskiej w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II. Przedstawia ona obok postaci pochodzącego z Polski papieża również jego następcę papieża Benedykta XVI oraz Matkę Teresę z Kalkuty.

Tablica w kształcie krzyża została podarowana nuncjuszowi Stolicy Apostolskiej w Hiszpanii arcybiskupowi Bernardito Auzie przez władze hiszpańskiej Akademii Dyplomatycznej. W komunikacie przewodniczący akademii Santiago Velo de Antelo wyjaśnił, że autorem dzieła jest rzeźbiarz Francisco Parra. Dodał, że tablica, w której centrum umieszczony został krucyfiks została odsłonięta w obecności arcybiskupa Auzy oraz delegacji hiszpańskich ambasadorów, wśród których znaleźli się m.in. Jose Cuenca, Domingo de Silos Manso García i Servando de la Torre.

CZYTAJ DALEJ

Zupa od św. Siostry Faustyny

2024-07-19 13:49

Małgorzata Pabis

    150 porcji zupy Kościół Rektoralny sanktuarium Bożego Miłosierdzia przekazał dziś dla Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

    Ciepły posiłek i bułki zostały zakupiony ze środków Funduszu Miłosierdzia. - To już ponad tysiąc porcji zupy zakupiliśmy w tym roku i przekazaliśmy ubogim. Wiemy, jak bardzo czekają na ten dzień, kiedy będą mogli zjeść pożywną zupę. Ten prosty posiłek: zupa i bułka sprawiają, że na wielu twarzach pojawia się uśmiech – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. I dodaje: - Cieszymy się, że do naszej akcji dołączyła Fundacja Misericors i od kilku miesięcy wspólnie prowadzimy tę akcję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję