Reklama

Polska

Abp Kupny do lekarzy: wnoście w życie innych nadzieję i uśmiech Boga

Kiedy z czułością zbliżamy się do tych, którzy potrzebują opieki i naszej pomocy, wnosimy nadzieję i uśmiech Boga w sprzeczności świata – mówił do lekarzy abp Józef Kupny w czasie spotkania z pracownikami Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Świat często mierzy człowieka miarą jego wydolności, sił fizycznych, umiejętności, produktywności czy zdolności, a ci, którzy pochylają się nad chorymi pokazują, że człowieka mierzy się miarą serca - powiedział metropolita wrocławski.

[ TEMATY ]

lekarz

abp Sławoj Leszek Głódź

Tomasz Lewandowski

Okazją do spotkania była 60. rocznica działalności szpitala, który jest drugą co do wielkości jednostką ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku i jedyną placówką niosącą pomoc pacjentom od chwili poczęcia do późnej starości.

Reklama

Abp Kupny zwrócił uwagę, że z racji jubileuszu przywoływane są różne statystyki mówiące np. o dziesiątkach tysięcy hospitalizacji rocznie i prawie stu tysiącach specjalistycznych porad ambulatoryjnych. Jednak, jak dodał wszyscy przed oczami powinni mieć nie cyfry, ale konkretne osoby, w których życie personel medyczny wniósł nadzieję i uśmiech Boga.

– Szpital to nie mury i nie sprzęt. To ludzie, którzy go tworzą – podkreślił hierarcha. Z okazji jubileuszu życzył wszystkim pracownikom, by każdego dnia mogli rozwijać w sobie czułość, nacechowaną szacunkiem i delikatną miłością do drugiego człowieka.

"Niech wielkoduszne oddanie się innym, staje się stylem waszego działania. Bądźcie jak Miłosierny Samarytanin z przypowieści Jezusa, stając się w ten sposób wzorem tego, jak w XXI w. powinno się traktować człowieka. Wnoście w życie tych, których Bóg postawi na Waszej drodze nadzieję i uśmiech Boga" – spuentował abp Kupny.

2014-06-06 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dr Pawlikowski: wiara lekarzy przekłada się na jakość ich pracy

[ TEMATY ]

lekarz

Deklaracja Wiary

Krzysztof Świertok

- Wierzę, że dla lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary, wiara idzie w zgodzie z zawodem lekarza. Prawdopodobnie pojmują to posłannictwo lekarza jako misję, nie jako zawód. Ja jestem przekonany, że wiara przekłada się na to, że starają się pacjentowi zapewnić jak najlepszą opiekę – powiedział w rozmowie z KAI dr hab. Jakub Pawlikowski, członek Zespołu ds. Molekularnych Badań Genetycznych i Biobankowania.

Zdaniem dr. Pawlikowskiego, „Deklaracja Wiary” nie jest propozycją zmian prawnych, daleko tu do postulatów de lege ferenda. Trzeba ją postrzegać jako deklarację wiary, czy nawet deklarację przekonań dość licznej grupy lekarzy. - Według mnie cała ta dyskusja, która wokół niej się rozpętała, jest niewłaściwa i popada w skrajności. Zupełnie niepotrzebne. Moim zdaniem powinniśmy patrzeć na deklarację z szacunkiem – stwierdził Pawlikowski. Jak podkreślił etyk, w deklaracji oczywiście pojawiają postulaty dotyczące relacji prawa naturalnego i prawa pozytywnego, prawa Bożego i stanowionego, odniesienia do problemów bioetycznych, ale one jakby wynikają z wiary i raczej należy je postrzegać w kontekście religijnym. - Nie przenosiłbym tego na kontekst prawny więc myślę, że takie agresywne komentarze skierowane w tym kierunku są niezasadne. Niepotrzebnie też instytucje państwowe się w to zaangażowały - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję