Reklama

Niedziela Świdnicka

Wrocław. Doktorat ks. Mateusza Hajdera

Diecezja świdnicka może poszczycić się kolejnym kapłanem, który osiągnął wybitne osiągnięcie akademickie.

[ TEMATY ]

Papieski Wydział Teologiczny

doktorat

ks. Mateusz Hajder

PWT Wrocław

Ks. Mateusz Hajder otrzymuje od ks. prof. Włodzimierza Wołyńca dyplom doktorski

Ks. Mateusz Hajder otrzymuje od ks. prof. Włodzimierza Wołyńca dyplom doktorski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę 24 stycznia wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy oraz notariusz w Świdnickiej Kurii Biskupiej, odebrał dyplom doktorski. Wydarzenie miało miejsce na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, zbiegając się z obchodami wspomnienia św. Tomasza z Akwinu.

Ks. Mateusz Hajder obronił pracę doktorską z zakresu teologii dogmatycznej, noszącą tytuł: „Czyściec w dogmatyce i mistyce". Praca napisana pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Włodzimierza Wołyńca przy współudziale dr. hab. Sławomira Zatwardnickiego, stanowi ważny wkład w rozumienie jednego z kluczowych aspektów wiary katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doktorat ks. Hajdera rzuca nowe światło na doktrynę o czyśćcu, analizując jej biblijne korzenie oraz rozwój w Tradycji Kościoła. Mimo braku bezpośredniego wspomnienia o czyśćcu w Biblii, autor odnajduje liczne teksty pośrednio na ten temat wskazujące. W pracy wykazano, że wiara w pośmiertne oczyszczenie, oparta na świadectwach Pisma Świętego, Ojców Kościoła oraz Tradycji, była obecna w świadomości wiernych od najdawniejszych czasów.

Reklama

Dzieło naukowe duchownego jest bez wątpienia znaczącym wkładem w teologiczną refleksję nad jednym z najbardziej tajemniczych aspektów wiary chrześcijańskiej, łącząc dogmatykę z mistyką i otwierając nowe perspektywy dla współczesnego zrozumienia czyśćca.

Dodajmy, że ks. Mateusz Hajder jest 44 kapłanem diecezji świdnickiej z tytułem doktora. Zachęcamy do lektury doktoratu.

2024-01-24 20:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studia życia

Niedziela wrocławska 10/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Papieski Wydział Teologiczny

Materiały prasowe PWT

Studia na PWT odbywają się w najbardziej urokliwym miejscu Wrocławia

Studia na PWT odbywają się w najbardziej urokliwym miejscu Wrocławia

Każdy, kto przyjeżdża do Wrocławia w celach turystycznych, najczęściej odwiedza najstarszą część stolicy Dolnego Śląska – Ostrów Tumski. To tutaj, w cieniu katedry, mieszczą się budynki Papieskiego Wydziału Teologicznego. To tutaj, w normalnym trybie studiowania, można spotkać w ogrodach uczelni zgłębiających wiedzę studentów.

Początki kształcenia w tym miejscu sięgają XIII wieku. Obecnie na Papieskim Wydziale Teologicznym można studiować teologię i pedagogikę.

CZYTAJ DALEJ

Nie dla deprawacji seksualnej w szkołach!

2024-07-22 13:45

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

Fundacja Grupa Proelio

Adobe Stock

Rząd w perfidny sposób, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu zapowiedzieli, że w zamian za Wychowanie do życia w rodzinie w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, edukacja zdrowotna, którego elementem ma być edukacja seksualna. Zamiary rządu odnośnie treści, które będą przekazywane, jasno pokazuje to, że pokierowanie zespołem opracowującym podstawę programową i podręczniki do tego przedmiotu powierzono seksuologowi prof. Zbigniewowi Izdebskiemu, który od lat propaguje skrajnie szkodliwe postawy seksualne, radykalnie sprzeczne z wartościami, które wielu rodziców stara się przekazać swoim dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Cantalamessa kończy 90 lat: głoszenie Słowa jest najpiękniejszą rzeczą

2024-07-22 14:26

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Katedrę uniwersytecką zamienił na ambonę, ponieważ jak mówi nie ma piękniejszej rzeczy niż głoszenie Słowa. Ta misja naznaczyła całe kapłańskie życie kard. Raniero Cantalamessy, który kończy właśnie 90 lat. Ten włoski kapucyn na swym koncie ma niezwykły rekord - od 44 lat jest kaznodzieją Domu Papieskiego. W praktyce oznacza to, że w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, jak sam policzył, wygłosił 352 kazania dla Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

W świat ze Słowem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję