Reklama

Ingres biskupa Mariana Rojka w Zamościu i w Lubaczowie

Chrystus kluczem do ludzkich serc

Niedziela Ogólnopolska 34/2012, str. 2

Urszula Pakuła

Nowy biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek

Nowy biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek

Z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika oraz metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo (poprzedniego rządcy diecezji zamojsko-lubaczowskiej) i prawosławnego arcybiskupa lubelsko-chełmskiego Abla - 11 sierpnia miał miejsce ingres bp. Mariana Rojka do katedry zamojskiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Następnego dnia, w niedzielę 12 sierpnia, odbył się ingres nowego biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej do konkatedry pw. bł. Jakuba Strzemię i św. Stanisława Biskupa w Lubaczowie.
W wywiadzie, którego z okazji ingresu bp Marian Rojek udzielił redaktorowi naczelnemu „Niedzieli” ks. Ireneuszowi Skubisiowi, powiedział m.in., że diecezja zamojsko-lubaczowska stanowi dla niego dar od Pana Boga. Wyznał: „Ten Kościół jest żywy, funkcjonuje, uświęca się. Wchodzę weń na pewnym etapie jego życia i działania łaski Bożej” („Niedziela” nr 32/2012).
Nowego biskupa przywitał w katedrze zamojskiej dotychczasowy administrator diecezji bp Mariusz Leszczyński. - Przychodzisz z sąsiedniego Przemyśla i jesteś darem Ojca Świętego dla nas - powiedział.
Abp Celestino Migliore odczytał pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI i wręczył nowemu biskupowi zamojsko-lubaczowskiemu pastorał - symbol władzy pasterskiej. Kolejnym widocznym znakiem objęcia urzędu pasterskiego było zajęcie miejsca na katedrze biskupiej, po czym nastąpiło homagium, będące wyrazem czci, szacunku i posłuszeństwa wobec nowego pasterza diecezji.
Bp Rojek przewodniczył Mszy św. ingresowej, podczas której wygłosił homilię. Przypomniał obraz ze swojego dzieciństwa, kiedy to rodzice po raz pierwszy powierzyli mu klucze do rodzinnego domu, co było znakiem szczególnego zaufania. Nawiązując natomiast do symbolicznego przekazania mu na początku ingresu kluczy do drzwi katedry zamojskiej, przypomniał hasło roku duszpasterskiego: „Kościół naszym domem”. Następnie powiedział: - Dziś, gdy dostałem klucze do katedry lokalnego Kościoła, który jest naszym domem, powraca pytanie, czy jestem dojrzały do tej odpowiedzialności. Wyznał, że Chrystus powierzył mu swoiste klucze do dusz wiernych diecezji, którymi ma otwierać ich serca na codzienne wzrastanie w świętości. Nowy biskup zamojsko-lubaczowski wyjaśnił, iż kluczem do ludzkich serc jest sam Jezus Chrystus. I zapewnił, że od Chrystusa będzie się uczył kodów dostępu do ludzkich serc.
Bp Marian Rojek został powołany na urząd pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej 30 czerwca 2012 r. Papież Benedykt XVI posłał go do jednej z młodszych diecezji, erygowanej bullą Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” w dniu 25 marca 1992 r. Jej pierwszym ordynariuszem był bp Jan Śrutwa (1992-2006), a następnie kierowanie diecezją przejął bp Wacław Depo (2006-2011), obecny arcybiskup metropolita częstochowski. Bp Marian Rojek jest więc trzecim biskupem zamojsko-lubaczowskim.

(Red.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję