Reklama

Z kraju

Bp Wiesław Mering wystosował list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w związku z zaproszeniem Benedykta XVI do Polski. Bp Mering zachęcił, by to zaproszenie stało się okazją do rozwiązania konfliktu wokół TV Trwam. Oto pełna treść listu:

Bp Mering do Prezydenta Komorowskiego

Propozycja rozwiązania konfliktu wokół Telewizji Trwam

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

Z radością dowiedziałem się o zaproszeniu, jakie wystosował Pan do Ojca Świętego Benedykta XVI. Rzecz jasna, dla wielu chrześcijan naszego kraju wizyta papieża w Polsce jest bardzo doniosłym wydarzeniem: mogą bezpośrednio zobaczyć Następcę Świętego Piotra, Biskupa Rzymu, Głowę Kościoła Katolickiego. Na pewno Pański gest docenią polscy katolicy, protestanci, prawosławni, a także przedstawiciele religii żydowskiej. Ojciec Święty wiele przecież robi, by pokój, prawda i sprawiedliwość zapanowały w świecie, zwłaszcza w Europie, zupełnie niezależnie od wyznania.
Czy nie uważa Pan Prezydent, że z okazji takiej wizyty przepięknym, a jednocześnie powitanym z największą radością przez Dostojnego Gościa darem byłoby rozładowanie wreszcie konfliktu wokół koncesji na multipleksie dla Telewizji Trwam?
Benedykt XVI w grudniu 2011 r., listem swojego Sekretarza Stanu kard. Tarcisia Bertone, wyraził swoje ogromne uznanie dla tej stacji i roli, jaką pełni; zaś 8 lipca podczas rozważań po modlitwie „Anioł Pański” osobiście zapewnił o swoim błogosławieństwie dla uczestników XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
Od wielu miesięcy miliony Polaków zabiegają o zmianę decyzji p. Jana Dworaka. Była to bowiem decyzja niesprawiedliwa, kłamliwie uzasadniona (okazuje się, że dostęp do multipleksu otrzymały podmioty niezdolne do opłacenia koncesji) i na dodatek ograniczająca wolność ludzi wierzących w Polsce. Ta sytuacja trwa zdecydowanie za długo, czego wydaje się nie rozumieć ekipa rządząca krajem. Wielka szkoda.
Proszę Pana Prezydenta o włączenie swojego autorytetu w obiektywną ocenę sytuacji, która od długiego czasu rodzi napięcia, antagonizuje społeczeństwo, wywołuje poczucie niesprawiedliwości, a przez to utrwala wzajemną wrogość. Jestem pewien, że próba rozwiązania tego niepotrzebnego nikomu konfliktu zostanie poparta przez wielu parlamentarzystów PO, a także posłów lewicy; że doceni ją opinia krajowa, polonijna i europejska.
A nasz Dostojny Gość z Watykanu miałby wiele powodów do szczerego uznania wobec Prezydenta Państwa.
Zapewniam Pana Prezydenta o głębokim szacunku

Reklama

+ Wiesław Mering, Biskup Włocławski, Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

Włocławek, 23 lipca 2012 r.

Odszedł kapelan Muzeum Powstania Warszawskiego

Zmarł ks. Zygmunt Wudarkiewicz

W wieku 77 lat zmarł ks. Zygmunt Wudarkiewicz, kapelan kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego. W kaplicy, gdzie znajdują się relikwie bł. ks. Józefa Stanka, zamordowanego w czasie Powstania Warszawskiego, sprawował niedzielne Msze św. w intencji powstańców. W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jako dziecko uniknął rozstrzelania - 3 sierpnia 1944 r. Data ta była przez niego obchodzona jako kolejna rocznica cudownego ocalenia. I właśnie 3 sierpnia 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie w warszawskiej katedrze św. Jana. Pracował w trzech urzędach biskupich: jako prefekt w Seminarium, notariusz w Kurii i sędzia w Sądzie Metropolitalnym. Obronił pracę magisterską z homiletyki. Był kapelanem Zgrupowania „Gurt”.

W miejscu chrztu Chopina

Koncert chińskiej pianistki w Brochowie

Tegoroczny Letni Festiwal Chopinowski w Brochowie, niedaleko Żelazowej Woli, zakończy koncert Krystyny Man Li Szczepańskiej 26 sierpnia o godz. 13.15 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Właśnie w tej świątyni sakrament małżeństwa zawarli rodzice Fryderyka Chopina, a on sam 23 kwietnia 1810 r. został ochrzczony. Krystyna Man Li Szczepańska z Pekinu ukończyła studia pianistyczne w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Koncertuje w Polsce i za granicą, również w Chinach. Mieszka z chińską rodziną i mężem Polakiem w Krakowie. Ma dwie córki. W 2009 r. przyjęła chrzest w katedrze na Wawelu.
„Niedziela” objęła patronat nad koncertem w Brochowie.

Cudzysłów

Po to gromadźmy, abyśmy mieli co rozdawać.
*
Jeśli nieprzyjaciel zwalcza Kościół, to widocznie służy mu to do walki z Narodem; co on zwalcza, my musimy szanować i czcić.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

„Rzeczpospolita” odkryła, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje książkę „Interno of Choices”, która przedstawia Polaków jako szmalcowników szabrujących żydowski majątek.

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć polskim pacjentom dostęp do leczenia w innych krajach UE i wprowadzić obowiązek uzyskiwania specjalnej zgody, zapewne NFZ - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Duże miasta tracą swoich stałych mieszkańców i tych zameldowanych na pobyt czasowy na ponad 3 miesiące. W pierwszej piątce są: Łódź, Poznań, Katowice, Sosnowiec i Częstochowa. Polskim aglomeracjom w ciągu 9 lat ubyło prawie 205 tys. mieszkańców.

Z sondażu zrealizowanego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku sierpnia, wygrałaby je PO, uzyskując 29 proc. głosów. PiS mogłoby liczyć na 24 proc. poparcia, a SLD i RP uzyskałyby po 7 proc. Poza Sejmem znalazłoby się PSL, na które zagłosowałoby zaledwie 4 proc. wyborców.

Nominacje generalskie i admiralskie otrzymało 15 sierpnia 9 oficerów.

Polski MSZ ostrzega przed wyjazdami do Egiptu. Za względnie bezpieczny uznano rejon Morza Czerwonego.

PiS zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o SKOK-ach, argumentując, że nadmiernie ingeruje w działalność Kas.

„Gazeta Polska Codziennie” twierdzi, że premier Donald Tusk wiedział o kłopotach Amber Gold - firmy, w której pieniądze stracą najprawdopodobniej tysiące Polaków. Z podległą Amber Gold spółką OLT Express współpracował syn premiera.

Resort rolnictwa ocenia, że tegoroczne zbiory zbóż będą o 6 proc. niższe od ubiegłorocznych.

Zakaz palenia w miejscach publicznych, wprowadzony blisko 2 lata temu, nie wpłynął na zmniejszenie popularności tytoniu. Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, wciąż pali blisko jedna trzecia (31 proc.) Polaków.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję