Reklama

Homilia

„Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”

Dotykamy tajemnicy życia. Pan Jezus przekazuje nam bardzo ważną prawdę egzystencjalną, dotyczącą każdego człowieka. Uświadamiamy sobie bowiem, że jesteśmy, żyjemy, doświadczamy swoich przeżyć. Tej świadomości, którą ma człowiek, nie ma żadne inne stworzenie, ba - u każdego człowieka jest ona inna, jest wyrazem odrębności poszczególnej osoby od innych osób. Mechanizm życia i funkcjonowania człowieka działa zwyczajnie, ale żyje on świadomie, jest konstrukcją specyficzną, obdarzoną przez Boga szczególną właściwością.
Ma więc człowiek poczucie trwania i świadomość swej przyszłości, odnoszącej się nie tylko do jakiegoś krótkiego czasu czy do czasu jednego życia, ale do wieczności.
Chrystus wchodzi w życie ludzkie ze swoją nauką, przedkładając człowiekowi największe wartości i najlepsze dla niego propozycje. Właściwie nie jest to coś nowego, bo człowiek wyposażony jest w pragnienie wieczności: nie chcemy umierać, iść na zatracenie. Pan Jezus nie tylko uczy nas, ale przychodzi nam z pomocą: ze swoją łaską i ze swoim pokarmem. „Ja jestem chlebem żywym - mówi. - Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”. Ten chleb to łaski płynące z Eucharystii, to moc wszechmocnego Boga. Eucharystia jest siłą życia i mocą dla człowieka, jest pokarmem wielkiej nadziei. Jest pożywieniem ważniejszym i cenniejszym niż wszystkie inne. Ustanowiona przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, pozwala nam żyć z Nim i w Nim. Nie wolno jej ignorować. Pójście za Chrystusem Eucharystycznym pozwoli nam żyć w zgodzie ze swoim sumieniem, z zasadami Dekalogu i każdy dzień przeżywać w nadziei na spotkanie z Bogiem.
Musimy sobie bardziej uświadamiać ten dar Żywego Chleba danego na pokarm dla świata. Bez tego pokarmu trudno szukać życia wiecznego i prawdziwego szczęścia - może je dać tylko Bóg. Niech więc uczestnictwo w Eucharystii będzie dla nas zawsze wyjątkowym przeżyciem Boga. Niech ubogaca wnętrze wierzących i dla każdego, kto przyjmuje Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa, niech łączy się z największą radością i nadzieją.

Polecamy niedziela.pl/spis_liturgia.php|„Kalendarz liturgiczny” - liturgię na każdy dzień

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 08:27

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Swoją modlitwą obejmuję wszystkich zmarłych i ich rodziny, a także poszkodowanych w tej katastrofie, zapewniając o mojej duchowej bliskości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję