Reklama

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ryszewku


Dekanat: Kołbacz
Siedziba: Ryszewko 46
Liczba wiernych: 1200
Proboszcz: ks. Andrzej Stolarski
Kościoły filialne: Brzezin - pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Giżyn - pw. Matki Bożej Królowej Polski, Turze - pw. Najświętszego Zbawiciela
Wspólnoty: ministranci, Rada Duszpastersko-Gospodarcza
Czasopisma: "Nowa Arka", "Niedziela" - 10 egzemplarzy

Parafia z siedzibą w Ryszewku obejmuje 6 wiosek położonych na Równinie Pyrzyckiej, na wschód od drogi głównej nr 10, blisko południowego krańca jeziora Miedwie. Do Pyrzyc jest ok. 7 km. Wioski te to: Ryszewko, Brzezin, Turze, Giżyn, Ryszewo, Młyny. W pierwszych czterech wymienionych wsiach znajdują się kościoły. Ludność tych wiosek wykorzystując walory urodzajnej ziemi pyrzyckiej, trudniła się rolnictwem. Z wyjątkiem Giżyna, w którym było Państwowe Gospodarstwo Rolne, w pozostałych wsiach rolnicy gospodarzą indywidualnie. Dziś i tutaj obserwuje się odpływ młodych mieszkańców szukających możliwości zatrudnienia poza rolnictwem.
Ryszewko wymieniane jest w źródłach po raz pierwszy w 1186 r. Była to wówczas jedna z pierwszych wiosek należących do klasztoru Cystersów w Kołbaczu. Obecny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w stylu neogotyckim pochodzi z 1866 r. Zbudowany jest z cegły na planie prostokąta, z wydzielonym od wschodu prezbiterium i kwadratową, czterokondygnacyjną, zwieńczoną hełmem z latarnią wieżą od zachodu. Budowlę zdobi od wschodu schodkowany, blendowany szczyt z maswerkowanym ornamentem. Od strony południowo-wschodniej przylega zakrystia. Wnętrze w nawie przykryte drewnianym stropem. W ołtarzu obraz Wniebowziętej Najświętszej Maryi Panny, przy ścianie neobarokowa ambona. W oknach witraże z 1985 r. Projektował je Bruno Tode ze Szczecina, a wykonał Zakład Ratajskiego z ul. Śląskiej w Szczecinie. Nową plebanię wybudował ks. Kazimierz Terlikowski w latach 1973-74.
Kościół parafialny poświęcił 15 sierpnia 1948 r. ks. Stanisław Koszarek z Towarzystwa Chrystusowego. Parafię erygowano 2 lipca 1959 r. Jej teren i liczebność uległa zmniejszeniu 9 października 1983 r. Wtedy to dekretem bp. Kazimierza Majdańskiego powstała nowa parafia w Żabowie. Wraz z wsią Nieborowo włączoną do nowo powstałej parafii odeszła ponad połowa parafian.
Poprzednio administrowali tutaj: ks. Andrzej Ziółek (1959-62), ks. Stanisław Szczepan (1962-63), ks. Czesław Bańdur (1963-64), ks. Aleksander Wódka (1964-66), ks. Kazimierz Terlikowski (1966-81), ks. Jerzy Trościanko (1981-89), ks. Andrzej Tychoniec (1989-2002). Od 25 czerwca 2002 r. proboszczem jest ks. Andrzej Stolarski. Ksiądz Andrzej został kapłanem 16 czerwca 1991 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w następujących parafiach: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie, pw. bł. Michała Kozala w Świnoujściu, pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, w parafiach pw. Miłosierdzia Bożego i Ducha Świętego w Stargardzie Szczecińskim.
Ksiądz Proboszcz, będąc w parafii od niedawna, z niecierpliwością oczekuje zbliżającego się czasu kolędy. Będzie to sposobność spotkania się z wszystkimi parafianami, bliższego ich poznania i rozeznania ich potrzeb. "Frekwencja na niedzielnej Mszy św. wynosi około 30% - ocenia Ksiądz Proboszcz. - Brakuje mi wspólnot Żywego Różańca, których powstanie zamierzam zainspirować. Rozpocząłem już spotkania z dziećmi pierwszokomunijnymi oraz z mającymi przystąpić do bierzmowania, by przygotować ich do przyjęcia sakramentów. W całej parafii służy łącznie trzynastu ministrantów. Kościoły staraniem moich poprzedników zastałem w dobrym stanie, nie wymagają większych nakładów. Ostatnio mieszkańcy wsi Turze sami wykonali chodnik do kościoła i alejkę na cmentarzu".
Na terenie parafii znajduje się ruina gotyckiego kościoła w Ryszewie. Nie tyle ze względów duszpasterskich, co z dbałości o zabytek Kuria Biskupia zaleciła, by go odbudować. Na razie brak jednak na to środków.
W niedzielę Msze św. odprawia się w Ryszewku o godz. 9.00, w Turze - o godz. 10.15, w Brzezinie - o godz. 11.30 i w Giżynie - o godz. 13.00. W powszednie dni Msza św. sprawowana jest o godz. 18.00: we wtorek w Giżynie, środę w Turze, w czwartek w Brzezinie, w piątek w Ryszewku, w sobotę w zależności od potrzeb parafian. Na terenie parafii jest jedno przedszkole w Brzezinie. Katechezę przedszkolaków prowadzi Ksiądz Proboszcz, który oprócz tego naucza także w Zespole Szkół nr 1 w Stargardzie Szczecińskim (15 godz.). Szkoła Podstawowa w Ryszewku obejmuje nauką 120 uczniów nauczania początkowego (klasy 1-3). Katechezę prowadzi tu Grażyna Jaworska ucząca także dzieci z klas 4-6, uczęszczające do szkoły w Żabowie (łącznie ma 24 godz.).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: skradziono relikwie św. Brata Alberta

2021-06-11 08:25

[ TEMATY ]

Kraków

św. Brat Albert

kradzież

Graziako

Jak dowiadujemy się z Facebooka parafii i sanktuarium św. Józefa w Krakowie, skradzione zostały relikwie św. Brata Alberta.

INFORMACJA PARAFII:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: w Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego!

2021-06-12 16:17

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- W Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego. To Duch Święty pomaga nam dostrzec całe bogactwo jakie kryje się w znaku przebitego boku Chrystusa, z którego narodził się Kościół. – mówił ks. dr Zbigniew Tracz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję