Reklama

Niedziela Świdnicka

Rogoźnica. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w Muzeum Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosen”, zorganizowano konferencję upamiętniającą te wydarzenia.

[ TEMATY ]

Gross‑Rosen

Rogoźnica

Holokaust

Ryszard Wyszyński

Delegacja mieszkańców Brzegu Dolnego z przedstawicielami władz miasta na czele. W tym mieście była jedna z filii obozu Gross-Rosen

Delegacja mieszkańców Brzegu Dolnego z przedstawicielami władz miasta na czele. W tym mieście była jedna z filii obozu Gross-Rosen

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja skierowana do mieszkańców regionu, skupiła się na przywołaniu wspomnień związanych z tragicznymi losami Żydów w czasie II wojny światowej.

27 stycznia br. uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem-Mauzoleum, upamiętniającym żydowskie ofiary. Następnie uczestnicy zwiedzili wystawę czasową pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”, przygotowaną przez Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drugiej części wydarzenia odbyło się spotkanie z polskimi i żydowskimi potomkami świadków historii. Sabina Chrapek, córka Ludwika Hoffmana – byłego więźnia KL Gross-Rosen i długoletniego prezesa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Oddziału w Wałbrzychu, podzieliła się wspomnieniami o swoim ojcu.

Reklama

Następnie Małgorzata Bołdyn z Brzegu Dolnego przedstawiła portret Władysławy Piotrowskiej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która pomogła przetrwać II wojnę światową Żydówce Stelli Zylberstein. Bołdyn, powołując się na rodzinne wspomnienia i książkę Zylberstein, przypomniała, że jej ocalenie zawdzięcza co najmniej 20 Polakom, którzy ryzykowali życie, ukrywając ją podczas wojny.

Stella Zylberstein, która przed wyjazdem do Izraela w latach 60. była polską zakonnicą, poświęciła życie na pomoc Żydom i Palestyńczykom w nowej ojczyźnie. Dzięki jej staraniom, 20 Polaków, którzy ją ocalili, zostało uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W tym roku Stella Zylberstein, która opublikowała swoje wspomnienia, obchodzi setne urodziny – informuje Małgorzata Bołdyn.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony od 2005 roku, został ustanowiony przez ONZ. Data ta związana jest z dniem wyzwolenia Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego „Auschwitz-Birkenau” w 1945 roku.

2024-01-27 21:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gross-Rosen – miejsce poniżenia, ale i mocy ducha

Niedziela legnicka 18/2018, str. VI

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Gross‑Rosen

Rogoźnica

ks. Piotr Nowosielski

Gross-Rosen. Kamieniołom, miejsce ciężkiej pracy i śmierci wielu więźniów

Gross-Rosen. Kamieniołom, miejsce ciężkiej pracy i śmierci wielu więźniów

21 kwietnia 2018 r., przypadała 35. rocznica powstania Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Przez pierwszych 12 lat znajdowało się ono w granicach diecezji legnickiej. W tym okresie odbywały się tam zapoczątkowane już wcześniej uroczystości religijne, których kontynuację przejęto w obecnej diecezji świdnickiej

Przypomnijmy, że Muzeum znajduje się w pobliżu popularnej drogi łączącej Strzegom z Jaworem. Obejmuje ono obszar byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, który powstał w sierpniu 1940 r., jako filia obozu w Sachsenhausen.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowo długi rok szkolny. Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

2024-07-17 17:10

[ TEMATY ]

kalendarz

rok szkolny

Adobe Stock

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Będzie to wyjątkowo długi czas zajęć szkolnych. Uczniowie pójdą do szkoły 2 września 2024 r. a świadectwa odbiorą –  27 czerwca 2025 r. Wakacje zaczną się dopiero 28 czerwca i potrwają do 31 sierpnia 2025 r. Łącznie będzie 188 dni nauki szkolnej. Kiedy dokładnie wypadają przerwy i ferie w roku szkolnym 2024/2025? Przedstawiamy kalendarz na zbliżający się rok.

Początek i koniec

CZYTAJ DALEJ

Abbé Pierre oskarżony o wykorzystywanie kobiet - ból Kościoła we Francji

2024-07-18 09:39

[ TEMATY ]

Francja

wykorzystywanie

Wim van Rossem for Anefo - Derived from Nationaal Archief, commons.wikimedia.org

Abbé Pierre

Abbé Pierre

Kościół we Francji wstrząśnięty jest oskarżeniami pod adresem abbé Pierre’a. Ten katolicki duchowny, uważany za autorytet moralny, który przez większą część życia bronił bezdomnych oskarżany jest o wykorzystanie seksualne co najmniej siedmiu kobiet. Konferencja Episkopatu Francji zapewnia ofiary o swym głębokim współczuciu i wstydzie. Docenia też „niezbędną pracę prawdy” podjętą przez ruch Emaus.

O obciążających wynikach raportu poinformowały organizacje, które kontynuują jego dzieło pomocy najuboższym - Emmaus France, Emmaus International i Fundacja Ojca Piotra (fr. Fondation Abbé Pierre). Podano, że w 2023 roku pojawiła się relacja kobiety, która była ofiarą seksualnej napaści ze strony duchownego. Wówczas te trzy organizacje zwróciły się do ekspertów grupy Egaé Caroline de Haas o ustalenie, czy mogło dojść do innych takich przypadków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję