Reklama

Nieszawa

Niezwykły dzień, niezwykła radość

16 października w kościele farnym w Nieszawie odbywały się uroczystości odpustowe, połączone ze świątecznym koncertem w wykonaniu Kwartetu Pomorskiego, dedykowanym Papieżowi Janowi Pawłowi II w 24. rocznicę pontyfikatu oraz świętym Jadwigom: patronce parafii - św. Jadwidze Śląskiej i patronce miasta - św. Jadwidze Królowej. Podczas Mszy św. została odczytana uchwała Rady Miejskiej, przyznająca Ojcu Świętemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nieszawy. W koncercie wystąpił również aktor Włodzimierz Matuszak, odtwórca głównej roli w telenoweli "Plebania". Zaprezentował m.in. strofy poezji Karola Wojtyły.

Św. Jadwiga Śląska patronuje nieszawskiej świątyni od ponad 500 lat. Od ponad pięciu stuleci czczona jest tu również św. Jadwiga Królowa. Podczas Mszy św. proboszcz parafii - ks. kan. Wojciech Sowa podkreślił, że św. Jadwiga Śląska stała się "samoistnie" patronką wyboru Papieża-Polaka. Ksiądz Proboszcz przypomniał także, że kościół parafialny w Nieszawie przez fakt żywego zainteresowania wiernych kultem królowej Jadwigi znalazł się swego czasu w centrum uwagi Kurii Krakowskiej, której przewodniczył wówczas arcybiskup, a później kardynał Karol Wojtyła. Dowody tego znajdują się w dokumentach, które zebrano w księdze zatytułowanej Positio causae. W dokumencie z 24 lutego 1974 r. (kończącym wszystkie dochodzenia dotyczące udowodnienia, że kult królowej Jadwigi znany był na ziemiach polskich) kard. Wojtyła napisał, że są takie miasta - przykładem jest Nieszawa na Kujawach - gdzie wraz z kultem św. Jadwigi Śląskiej od niepamiętnych czasów czczona była święta Pani Wawelska.
Kard. Karol Wojtyła miał być najważniejszym gościem jubileuszu 500-lecia fary nieszawskiej, który obchodzono w 1968 r. Zaproszony został przez ówczesnego biskupa włocławskiego Antoniego Pawłowskiego. Niestety, do Nieszawy nie przybył, choć bardzo tego pragnął (w tym czasie uczestniczył w synodzie dotyczącym miejsca i roli świeckich w Kościele), natomiast w jego imieniu w uroczystości uczestniczył biskup pomocniczy Julian Groblicki.
8 czerwca br., w dniu świętej Patronki Nieszawy, Rada Miasta przyjęła uchwałę, aby Papieża Jana Pawła II, wielkiego czciciela św. Jadwigi Królowej, uhonorować najwyższym odznaczeniem, jakie może nadać miasto, tj. przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela Nieszawy. Wcześniej tytuł ten otrzymali m.in.: marszałek Józef Piłsudski, kard. August Hlond - prymas Polski, a cztery lata temu - biskup włocławski Bronisław Dembowski.
Na okoliczność przyznania Papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta został wybity medal, który zostanie zawieziony do Watykanu w pielgrzymce parafialnej. Na awersie medalu widoczna jest panorama Nieszawy widziana od strony Wisły, na rewersie herb miasta. Uzasadnienie ważnej dla Nieszawy decyzji odczytał burmistrz Andrzej Nawrocki, natomiast Ksiądz Proboszcz zapoznał wiernych z treścią okolicznościowego telegramu skierowanego do Ojca Świętego. Uczestnicy uroczystości złożyli podpisy pod depeszą.
Liturgii przewodniczył ks. prał. Tadeusz Lewandowski. W wygłoszonej homilii, mówiąc o dążeniu Polski do Wspólnoty Europejskiej, podkreślił, że "zarówno św. Jadwiga, Księżna Śląska, jak i św. Jadwiga Królowa uwrażliwiają nas na przekraczanie granic. Pierwsza jest orędowniczką pojednania z Zachodem, druga otwiera nas na Wschód". Te idee łączności, budowania, jedności są bardzo bliskie Janowi Pawłowi II, papieżowi cywilizacji miłości, który wzywa nas do postawy miłosierdzia względem siebie. Kaznodzieja - nawiązując do przyznanego Ojcu Świętemu tytułu - zwrócił uwagę na wynikające stąd dla mieszkańców Nieszawy zobowiązania wobec Papieża-Polaka.
Warto dodać, że na uroczystość odpustową do Nieszawy przyjechała delegacja z Radomska (archidiecezja częstochowska) - miasta, któremu również patronuje św. Jadwiga Królowa. Przed koncertem w wykonaniu Kwartetu Pomorskiego dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Eleonora Harendarska przekazała na ręce burmistrza Nieszawy i kierownika nieszawskiej młodzieżowej orkiestry dętej - Romana Organiściaka płyty CD z zarejestrowanym koncertem wykonanym przez tę orkiestrę podczas jej ostatniego występu w Filharmonii Pomorskiej. Na tej renomowanej scenie młodzi muzycy występowali trzykrotnie. Należy przypomnieć, że orkiestra powstała przy świetlicy prowadzonej przez siostry ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (zwane serafitkami).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: skradziono relikwie św. Brata Alberta

2021-06-11 08:25

[ TEMATY ]

Kraków

św. Brat Albert

kradzież

Graziako

Jak dowiadujemy się z Facebooka parafii i sanktuarium św. Józefa w Krakowie, skradzione zostały relikwie św. Brata Alberta.

INFORMACJA PARAFII:

CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: w Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego!

2021-06-12 16:17

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- W Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego. To Duch Święty pomaga nam dostrzec całe bogactwo jakie kryje się w znaku przebitego boku Chrystusa, z którego narodził się Kościół. – mówił ks. dr Zbigniew Tracz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję