Reklama

Kościół

Kard. Müller o biskupach walczących z łacińskim rytem Mszy św. – to „dziecinne zachowanie”

Walkę niektórych biskupów z celebracją Mszy świętej w obrządku łacińskim kard. Gerhard Müller nazwał „dziecinnym zachowaniem”. Jego zdaniem, "w ten sposób liczą oni na korzyści w Watykanie".

2024-02-07 11:56

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wywiadzie z katolicką siecią telewizyjną EWTN były prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że potrzeba więcej „duszpasterskiej wrażliwości” dla księży i wiernych, którzy preferują łaciński ryt Mszy św.

Kardynał zapytany o komentarz do niedawnego zwolnienia dwóch księży misjonarzy św. Jana Chrzciciela przez biskupa Covington w Kentucky Johna Ifferta, powiedział, że niektórzy biskupi „spoglądają na Rzym i mówią Ojcu Świętemu: ‘Odepchnąłem tych ludzi i dlatego oczekuję awansu, mianowania arcybiskupem lub kardynałem’. To dziecinne zachowanie niektórych biskupów".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według kard. Müllera, ci hierarchowie kościoła starają się pozorować na „otwartych” i „liberalnych”, podczas gdy brakuje im kompetencji teologicznych.

Reklama

Kard. Müller zaznaczył, że „ważniejsze jest to, że Msza św. jest w ogóle odprawiana”. Dodał, że kwestia obrządku ma w tym względzie drugorzędne znaczenie. Zdaniem duchownego, jeśli księża będą zbyt surowi wobec świeckich, którzy preferują ryt łaciński, sprawią wrażenie, że pozostają obojętni na wiernych. Kardynał przestrzegł, że wtedy być może wierni zirytują się i odwrócą się od Kościoła.

Bp. John Iffert ogłosił pod koniec stycznia zwolnienie dwóch księży, którzy w jego opinii „wielokrotnie oczerniali współczesną formę Mszy świętej w swojej parafii”. Biskup poprosił o rezygnację proboszcza parafii ks. Shannona Collinsa i nakazał usunięcie wikariusza ks. Seana Kopczynskiego. Bp Iffert wyraził „poważne obawy” dotyczące ich duszpasterskich kompetencji. Napisał, że zdecydował się na ich zwolnienie „po tym, jak dowiedział się, że ks. Collins głosił w parafii, że święta ofiara Mszy, odprawiana w obecnej liturgii rzymskokatolickiej, jest 'nieistotna', nie zachowuje 'dosłownie nic ze starego', a reforma liturgii była motywowana nienawiścią do tradycyjnych katolików i starożytnych liturgii Rzymu”.

Biskup Covington podkreślił, że jego decyzja była konsultowana z wikariuszami, dziekanami oraz innymi biskupami. Zapowiedział też kontrole sprawowania liturgii w pozostałych parafiach.

Ocena: +18 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: Droga Synodalna w Niemczech nie ma nic wspólnego z synodalnością

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Droga Synodalna w Niemczech nie ma nic wspólnego z „synodalnością”, ani z „drogą”. Konstrukcja ta przypomina raczej „organizację polityczną”, która uważa się za „awangardę Kościoła powszechnego” - stwierdził w wywiadzie dla EWTN Vatican / CNA Deutsch emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

74-letni purpurat stwierdził, że niemiecka Droga Synodalna, ogłoszona przez jej inicjatorów „procesem reformy”, jest „od samego początku skończona” i znalazła się na „antykatolickiej, błędnej drodze”. Jego komentarz dotyczy oświadczenia Stolicy Apostolskiej z 21 czerwca, w którym wskazano, że „Droga Synodalna w Niemczech nie ma mocy zobowiązującej biskupów i wiernych do przyjęcia nowych sposobów rządzenia oraz nowych podejść do doktryny i moralności”. Zaznaczono, iż wyjaśnienie to było konieczne, aby „zabezpieczyć wolność ludu Bożego i wykonywania posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

„Fiducia supplicans”, błogosławieństwa nieliturgiczne i rozróżnienie kard. Ratzingera

2024-02-27 18:13

Ks. Tomasz Podlewski

Instrukcja opublikowana w 2000 r. przez ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary odróżniała modlitwy o uzdrowienie, które są rytualne i zawarte w księgach liturgicznych, od modlitw duszpasterskich lub spontanicznych. To samo kryterium stosuje się obecnie, aby dopuścić możliwość błogosławienia par nieregularnych.

Deklaracja Fiducia supplicans, opublikowana przez Dykasterię Nauki Wiary w grudniu ubiegłego roku, nie zmienia tradycyjnej doktryny dotyczącej małżeństwa, co jest dobrze znane i na co wielu zwracało uwagę. Doktryna ta przewiduje błogosławieństwo ślubne tylko dla mężczyzny i kobiety, którzy zawierają związek małżeński. To raczej natura błogosławieństw jest przedmiotem dokumentu, który dopuszcza możliwość prostego, spontanicznego błogosławieństwa nawet par nieregularnych lub tej samej płci, bez błogosławienia ich związku lub aprobowania ich postępowania w życiu. Fiducia supplicans rozróżnia de facto błogosławieństwa liturgiczne lub rytualne oraz spontaniczne lub duszpasterskie. Jeśli chodzi o błogosławieństwa liturgiczne, można je rozumieć na dwa sposoby. W szerokim znaczeniu uznaje się za „liturgiczną” każdą modlitwę wypowiedzianą przez wyświęconego szafarza, nawet jeśli jest ona wygłaszana bez formy rytualnej i bez przestrzegania zapisów oficjalnego tekstu. Natomiast w węższym znaczeniu modlitwa lub inwokacja nad osobami jest „liturgiczna” tylko wtedy, gdy jest wykonywana „rytualnie”, a dokładniej, gdy opiera się na tekście zatwierdzonym przez władzę kościelną.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi zapraszają w swoje szeregi młodych chłopców!

2024-02-27 15:24

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Magdalena Lewandowska

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

We Wrocławiu powstaje pierwsza w Polsce wspólnota Młodych Wojowników Maryi!

Spotkanie organizacyjne, w którym wziął udział salezjanin ks. Dominik Chmielewski, założyciel męskiej wspólnoty Wojowników Maryi, odbyło się w parafii Opieki św. Józefa i Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzi na wrocławskim Ołbinie. To właśnie tam, u ojców karmelitów, odbywać się będą spotkania dla Młodych Wojowników Maryi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję