Reklama

Polska

Czas Akcji Katolickiej nie minął, dzisiejsze czasy jeszcze bardziej jej potrzebują!

W dniach 5 do 7 lutego 2024, w gmachu Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, odbyły się rekolekcje dla diecezjalnych asystentów Akacji Katolickiej. W rekolekcjach uczestniczyli przedstawiciele 13 polskich diecezji.

2024-02-08 16:58

[ TEMATY ]

Częstochowa

rekolekcje

Akcja Katolicka

Archiwum WMSD w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez cały czas ćwiczeń duchowych kapłanom towarzyszył Bp Marek Mendyk, opiekun Akacji Katolickiej z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Rozważania rekolekcyjne poprowadził Bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Wychodząc od postaci Najświętszej Maryi Panny rekolekcjonista wskazał na szereg Jej cnót ważnych w formacji duchownych i świeckich członków Akacji Katolickiej. „Pełnia życia chrześcijańskiego to zarówno przyjmowanie łaski od Boga do swojego wnętrza oraz zewnętrzne świadectwo o Jezusie wobec ludzi, wspólnot i w życiu społecznym. Taką pełnią wiary mają żyć ludzie świeccy w Kościele. Wiara potrzebuje czynu, aby innych przyprowadzać do Jezusa i rozszerzać w świecie Królestwo Boże” – mówił Bp Andrzej. Kolejne rozważania dotyczyły umiejętności rozeznawania i głoszenia prawdy w czasach pełnych zamętu i relatywizmu, stawania w obronie godności człowieka, życia i wartości moralnych we współczesnym świecie, oraz odważnego głoszenia Ewangelii i Bożych przykazań w coraz bardziej zlaicyzowanym społeczeństwie. Ostatnia konferencja dotyczyła wspólnego, zorganizowanego świadectwa ludzi wierzących. „Czas na Akcję Katolicką wcale nie minął! Dzisiejsze czasy jeszcze bardziej jej potrzebują, wzywają nas do prawdziwego, odważnego i dynamicznego bycia obecnością Jezusa w świecie” – podkreślał rekolekcjonista. Asystenci Akcji Katolickiej mieli też czas na dzielenie się własnymi doświadczeniami i projektowaniem wspólnych działań w Polsce. Podczas Apelu Jasnogórskiego księża asystenci, pod przewodnictwem Bpa Marka Mendyka, modlili się i zawierzyli Akcję Katolicką Matce Bożej Jasnogórskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaadoptuj krzyż. Ruszyła akcja „Crucem Tuam”

Czy w twojej okolicy znajduje się krzyż, który potrzebuje renowacji lub odnowienia? Dołącz do inicjatywy „Crucem Tuam” zorganizowanej przez Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Świdnickiej oraz Archidiecezji Częstochowskiej.

Organizatorzy informują, że „zasadniczym celem jest podkreślenie obecności krzyża w przestrzeni publicznej nie tylko jako trwałego elementu naszej kultury, ale miejsca chwały i zwycięstwa Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: 27 kwietnia 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-02-27 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

27 kwietnia w Bazylice św. Piotra będzie sprawowana uroczysta Msza święta z okazji 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II. Eucharystii o godz. 17.00 będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego - poinformowała watykańska Fundacja Jana Pawła II.

„Obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II wynikają z pragnienia ludzi. Chcą oni wyrazić wdzięczność za jego osobę i posługę. W związku z tym obchody są otwarte dla wszystkich. Każdy może przybyć i nie potrzebuje kart wejścia do bazyliki” - przekazała Vatican News watykańska Fundacja Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Aborcyjny projekt Trzeciej Drogi to powrót do legalizacji zabijania dzieci niepełnosprawnych

2024-02-27 16:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

W piątek tworzące Trzecią Drogę - Polska 2050 i PSL złożyły w Sejmie projekt ustawy, który przywraca możliwość dokonania aborcji na podstawie wystąpienia prawdopodobieństwa wady rozwojowej u dziecka. - Jeśli projekt wejdzie w życie powróci okrutna rzeczywistość, w której możliwe było zabijanie dzieci z Zespołem Downa, Zespołem Turnera czy z nie w pełni rozwiniętymi kończynami - podkreśla wiceprezes Fundacji Grupa Proelio Zbigniew Kaliszuk. Fundacja przygotowała apel, w którym sprzeciwia się projektowi. Zwraca też uwagę że autorzy projektu dodali do niego także zupełnie nowe przepisy - m. in. umożliwiające aborcję w związku z zagrożeniem zdrowie psychicznego kobiety czy wymuszające wykonywanie aborcji na wszystkich placówkach posiadających kontrakt z NFZ w zakresie opieki nad kobietą w ciąży.

- Na mocy obowiązujących do 2020 r. przepisów, co roku zabijano ponad 1000 dzieci z podejrzeniem wady rozwojowej. 40% takich aborcji dokonywanych było na dzieciach z diagnozą zespołu Downa. Zabijano także dzieci z Zespołem Turnera, rozszczepem kręgosłupa, nie w pełni rozwiniętymi kończynami i innymi wadami, które nie wykluczały długiego i szczęśliwego życia. Dla dzieci z Zespołem Downa obowiązujące prawo było niestety w większości przypadków wyrokiem śmierci. Zabijano ok. 60% dzieci, u których diagnozowano tą wadę. W przypadku wejścia w życia tej ustawy ta okrutna rzeczywistość powróci - mówi Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes fundacji Grupa Proelio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję