Reklama

W odpowiedzi p. Tomaszowi Haładyjowi z „GW”

2012-09-24 13:31

Ks. Ireneusz Skubiś
Edycja częstochowska 38/2012

Red. Tomasz Haładyj z częstochowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, która wielokrotnie dowiodła, że szczególnie „kocha” Kościół i katolików, tym razem (28 sierpnia 2012 r.) odniósł się do tematu, który podjąłem w 34. numerze „Niedzieli” (z 19 sierpnia br.), a mianowicie do mojej obrony Alei Najświętszej Maryi Panny jako „Via Sacra” naszego miasta, związanej z jego „genius loci”. Nie chciałbym polemizować z autorem tekstu w warstwie dotyczącej historii Częstochowy, której, jak powiada, jest doskonałym znawcą. Przypomnę jednak, jaka była idea mojego felietonu, mówiącego o trakcie królewskim Alei Najświętszej Maryi Panny. Otóż nadano kiedyś Maryi tytuł Królowej Polski i to Ona w swej Cudownej Ikonie Jasnogórskiej stanowi „genius loci” naszego miasta, na Niej opiera się całe jego znaczenie, moc i siła, jego idea wiodąca, o czym mówił też Jan Paweł II w czasie swojego pobytu w Częstochowie w 1991 r., podczas poświęcenia Częstochowskiego Seminarium Duchownego. „Genius loci” Częstochowy, jej szczególny charyzmat to niewątpliwie skarb, którym jest Jasna Góra. Gdyby nie jasnogórskie sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej Królowej Polski, nasze miasto byłoby jednym z wielu przeciętnych miast polskich, niczym specjalnie się niewyróżniających.
Mówiąc o świętym trakcie Królowej Polski, nie jestem przeciw Częstochowie i jej mieszkańcom, co zarzuca mi autor „Gazety Wyborczej”. Wręcz przeciwnie - chcę wyeksponować to, co w naszym mieście najcenniejsze i co nam wszystkim przynosi chlubę. Nie może bowiem p. Haładyj zaprzeczyć, że Częstochowa znana jest w Polsce i na świecie głównie z Jasnej Góry - gdziekolwiek jesteśmy, na wieść, że przybywamy z Częstochowy, szczególnie otwierają się ludzkie serca. Naturalne jest zatem, że winniśmy o to miejsce dbać, należycie je wyeksponować i uszanować. To dzięki niemu, dzięki Jasnej Górze Częstochowę nazywa się duchową stolicą Polski i nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce i na świecie, które by pretendowało do takiej nazwy.
Myślę, że nigdy dość przypominania o tym, by miasto miało świadomość, że Jasnej Góry nie może lekceważyć, pomijać i wyłączać z orbity swoich wielorakich zainteresowań. Bo Matka Boża Częstochowska łączy Polaków, jest znakiem jedności narodu, znakiem wszystkiego, co wiąże się z naszymi najlepszymi intencjami, co wiąże się z naszą historią. Powinni zdawać sobie z tego sprawę także ludzie, którym kultura chrześcijańska, ewangeliczna jest obca, a którzy mają wpływ na rozwój naszego miasta. I naprawdę o nic innego mi nie chodzi, jak tylko o miejsce Częstochowy w panoramie miast, naszej Ojczyzny, Europy i świata.
Niestety, nie podjął Pan Redaktor z „Gazety Wyborczej” wielu szczegółów, o których wspomniałem w swoim felietonie w „Niedzieli”, m.in. związanych z specyficzną polityką obecnych władz Częstochowy wobec pielgrzymów. I nie można się tu tłumaczyć poszukiwaniem przez miasto pieniędzy na nowe, tak potrzebne inwestycje. W wielkich miastach pielgrzymkowych na świecie ich władze jakoś inaczej radzą sobie z podobnymi problemami. Niechby więc i nasi eksperci udali się np. do Lourdes czy Guadalupe i popatrzyli, jak tamtejsze struktury władzy lokalnej ustosunkowują się do ruchu pielgrzymkowego, promieniującego jasnością i pięknem.
Dziennikarz „Gazety” zarzuca mi wreszcie niewiedzę w kwestii szczegółowych planów rozbudowy Alei - chodzi m.in. o wycinanie starych lip - podjętych przez „hołubionego” przeze mnie byłego prezydenta Częstochowy dr. Tadeusza Wronę. Jak wynika już z samej tej wypowiedzi, żadnych konsultacji na temat rządów w mieście nie prowadziliśmy i sugestia p. Haładyja o „hołubieniu” byłego prezydenta Częstochowy jest tu po prostu czystą niemerytoryczną złośliwością, kierowaną pod moim adresem. Niepiękne jest też swoiste wyzwalanie niechęci do katolickiego redaktora - moje nazwisko przywoływane jest w tekście p. Haładyja wyjątkowo często - i przekłamywanie jego intencji.
Ale właściwie czegóż spodziewać się od „GW”, której kiedyś tak bardzo przeszkadzała nawet tablica, którą „Niedziela” witała pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę, umieszczona na skraju podjasnogórskiego parku. Myślę wszak, że zarówno Pan Redaktor, jak i cały zespół lokalnej „Gazety” powinien docenić, iż nasza częstochowska „Niedziela” jest pismem ogólnopolskim, docierającym do Polaków na emigracji, że ma swoją już 86-letnią historię, złączoną z trudną historią naszego narodu, i że to pismo nie czyni Częstochowie niczego złego, przeciwnie - jest jednym z niewielu dzieł tego terenu, rozsławiających go i przynoszących mu chlubę. Szkoda, że i Pan Redaktor, i nasze obecne władze nie chcą o tym pamiętać.
Chciałbym zachęcić Czytelników do przeczytania jeszcze raz mojego artykułu w „Niedzieli”, z którego treści absolutnie się nie wycofuję, i prosić o zastanowienie nad moimi rzeczywistymi intencjami, a nie przyjmowanie jedynie tych, które imputuje mi red. Tomasz Haładyj.
Osobiście jest mi bardzo przykro, że autor „GW” prowokuje Czytelników do antagonizmu wobec rodzimego katolickiego tygodnika, co nie służy ani dobru mieszkańców Częstochowy, ani wizerunkowi naszego miasta nakreślonemu przez samego Jana Pawła II, kiedy z rąk prezydenta Tadeusza Wrony otrzymywał pierwsze w historii takich odznaczeń w Polsce obywatelstwo honorowe - powiedział wówczas, że „Częstochowa to dobre miasto”. Nie służy też nam wszystkim, którzy powinniśmy walczyć z tym, co naprawdę temu miastu szkodzi, a nie koncentrować się na różnicach ideologiczno-światopoglądowych. Dość już mamy wszyscy tych wojen i wojenek prowadzonych nie z tymi, z którymi trzeba walczyć, i nie tam, gdzie się powinno to czynić.

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem