Reklama

Kruchta kościoła to prawdziwe muzeum, nie można tego zaniedbać

Zabytki u św. Anny czekają na remont

Mury kruchty kościoła akademickiego św. Anny są zawilgocone. Ekspertyza wykazała też zasolenie tynków - alarmuje ks. rektor Bogdan Bartołd. Zamierza przeprowadzić remont, tym bardziej pilny, że w kruchcie znajdują się cenne zabytki, nawet jeszcze z XVI w.

Po zakończeniu remontu elewacji kościoła okazało się, że zawilgocone są mury kruchty. Widać to gołym okiem. Przeprowadzona została ekspertyza mykologiczna, która wykazała również zasolenie tynków. - Niezbędny jest remont, z odkuciem zawilgoconych tynków włącznie - mówi ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. Po remoncie mury trzeba będzie osuszyć. - Wszystko po to, by ocalić znajdujące się w kruchcie zabytki. To jest małe muzeum - podkreśla Ksiądz Rektor.
Najstarsza jest płaskorzeźba św. Anny, umieszczona nad portalem. Jest to najprawdopodobniej wizerunek księżnej mazowieckiej Anny Odrowążówny, wykonany jeszcze w XVI w. Bardzo stare są też dwa drewniane krucyfiksy, pochodzą z XVII w. One będą odrestaurowane w pierwszej kolejności.
Pozostałe zabytki w kruchcie w większości datuje się na wiek XVII. Należą do nich: granitowa chrzcielnica, ustawiona na odwróconej głowicy kolumny, a także tablice epitafijne, wśród nich tablica z czarnego marmuru, pochodząca z roku 1697, z wyrytym napisem: "Klęknij tu proszę, a pomyśl o skrusze / Przed tym obrazem proś Boga o Dusze / Które w mękach czisczowych do tich czas zostaią / Niech za Twoią modlitwą ochłodi doznaią". Jest też późniejsza, metalowa płyta, z XIX w., która upamiętnia Józefa Czarneckiego, fabrykanta wyrobów metalowych. We wrześniu 1882 r. ufundowała ją "pozostała wdowa", która "prosi o westchnienie".
Na XIX stulecie datuje się też inny zabytek: drewnianą, polichromowaną rzeźbę św. Anny z Maryją i Jezusem. Pochodzi ona z 1888 r.
W kruchcie, tuż przy wejściu, znajduje się też portal: jest to dawny barokowy portal świątyni. Pod posadzką kruchty zaś jest sarkofag ze szczątkami Wielopolskiego, zmarłego w 1668 r.
Remont możliwy jest dzięki sponsorom, jakich udaje się pozyskać rektorowi kościoła. Konserwację zewnętrzną portyku i elewację kruchty natomiast finansuje dzielnica Śródmieście, a remont kolumny Maryjnej między dziedzińcem a kościołem - Zarząd Miasta Stołecznego Warszawy. Jeżeli funduszy wystarczy, prace mogą być zakończone nawet w pierwszych miesiącach nowego roku.
W konserwacji - dzięki Fundacji Warta - cały czas jest również XVI-wieczna Madonna, którą Ksiądz Rektor odnalazł niedawno w świątyni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Hans Memling

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej („przyjdź królestwo Twoje”), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej – ta przyszłość została już zapoczątkowana. Królowanie Boga w świecie nie polega na sprawowaniu władzy politycznej i zewnętrznym splendorze, ale dokonuje się w sercach i sumieniach wyznawców podatnych na poznawanie oraz wypełnianie woli Bożej. Objaśniając prawdę o królestwie Bożym, Jezus posiłkował się przypowieściami nawiązującymi do realiów przyrodniczych i życia codziennego. Ta pedagogia jest godna naśladowania i w naszych czasach, bo przemawia nie tylko do rozumu, lecz także do wyobraźni.

Czytanie wyjęte z Ewangelii według św. Marka zawiera dwa obrazy królestwa Bożego. Pierwszy z nich to nasienie wrzucone w rolę, które kiełkuje i rośnie niezależnie od siewcy, następnie wydaje źdźbło, kłos i pełne ziarno w kłosie, po czym jest gotowe do żniwa. Głosząc Ewangelię, często polegamy tylko na sobie, chcielibyśmy rychło oglądać rezultaty swej pracy i brak nam cierpliwości, kiedy są niewidoczne. Jezus zaleca czekanie aż „do żniwa”, bo chociaż naszą powinnością jest ponawianie siewu słowa Bożego, to jego wzrost i plony są przede wszystkim dziełem Boga. Drugi obraz to ziarnko gorczycy, „najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi”, ale gdy wyrośnie „staje się większe od innych jarzyn”. W zestawieniu z tym, co dzieje się w świecie, zasiew słowa Bożego wydaje się mało znaczący. Nie jest to jednak powód do przygnębienia, apatii czy utraty nadziei wtedy, kiedy się zważy, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga. Włączając się w wielowiekowe dzieło ewangelizacji, trzeba więc nieustannie czynić swoimi słowa psalmisty: „Dobrze jest dziękować Panu”.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję