Reklama

Relikwie Papieża Polaka na Widzewie

Niezwykłych wzruszeń dostarczyła możliwość osobistej adoracji relikwiarza i koncert muzyki góralskiej, tak bliskiej sercu Jana Pawła II. Podczas Sumy odpustowej poświęcono także kilkadziesiąt tornistrów z wyprawkami szkolnymi dla najbiedniejszych dzieci z parafii.
- Obecność kropli krwi Papieża Polaka niech będzie dla nas wszystkich wezwaniem do świętości - zaapelował ks. prał. Grzegorz Jędraszek, proboszcz parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, witając zgromadzonych na uroczystości. Msza św. sprawowana była m.in. w intencji całej wspólnoty parafialnej oraz w 50. rocznicę święceń kapłańskich pierwszego proboszcza śp. ks. Zdzisława Wujaka - jako dziękczynienie za jego pracę i posługę na tym widzewskim osiedlu. W homilii ks. inf. Józef Fijałkowski nawiązał do obecnej sytuacji w Polsce, kiedy „wzorem” Europy przedstawia się społeczeństwu propozycje „lepszego życia” bez Boga, wolność od wszystkiego, a przede wszystkim wypowiedzenie posłuszeństwa Kościołowi. Te dokonujące się zmiany widać od parlamentu, przez polskie szkoły aż po rodziny, których role i znaczenie, szczególnie w środkach masowego przekazu się pomniejsza i ośmiesza. Zmierza się do tego, by ponownie, po czasach komunizmu, stworzyć społeczeństwo bez Boga. Atakuje się dzieci i młodzież. Ich rodzicom podsuwane są pytania - czy posyłać dzieci na lekcje religii? - Poddaje się wielkiej próbie nasze posłuszeństwo wobec Boga, Kościoła, Ewangelii i Krzyża - mówił Ksiądz Infułat. Żeby się temu przeciwstawić, trzeba ufać i pamiętać, że mamy wielkie oparcie w Maryi - Ona zawsze jest po stronie ludzi i świata, i powtarza nam „Czyńcie wszystko cokolwiek wam powie” - podkreślił. Bo tylko Boża mądrość może uchronić nas przed zobojętnieniem, tak chytrze nazywanym liberalizmem, bo tylko ona prowadzi nas do szczęścia i czyni, że puste stągwie mogą być napełnione i przemienione.
Wśród darów na ofiarowanie niesiono wyprawki szkolne dla najuboższych dzieci z parafii ufundowane przez mieszkańców. Po Komunii św. wszyscy zgromadzeni w świątyni mieli możliwość osobistej adoracji relikwii poprzez ucałowanie relikwiarza.
Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna, po której relikwie znalazły się w ołtarzu głównym obok obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyli kapłani z dekanatu Łódź-Widzew z dziekanem ks. prał. Zygmuntem Łukomskim oraz księża z innych parafii i dekanatów naszej archidiecezji. Obecne były też siostry zakonne i delegacje świeckich z wielu łódzkich parafii. Przyszły też setki mieszkańców parafii. Po Mszy św. wszyscy wysłuchali koncertu góralskiego zespołu Hora.
Ampułkę z krwią Papieża Polaka parafia na Widzewie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza. Kropla krwi znajduje się na pasku materiału umieszczonym w relikwiarzu w kształcie monstrancji. Została przywieziona z Krakowa przez parafialną delegację. Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej posiada już relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Krople krwi Papieża ma już także łódzka parafia św. Anny oraz kościoły w Łagiewnikach, Tuszynie, Piotrkowie Tryb. Krew została pobrana papieżowi podczas leczenia w klinice Gemelli. Jest to relikwia tzw. pierwszego stopnia. Do tej kategorii należą części ciała świętego lub błogosławionego.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do korzystania z odpustu Porcjunkuli

2020-08-02 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

porcjunkula

odpust porcjunkuli

Grzegorz Gałązka

Do korzystania z odpustu Porcjunkuli zachęcił papież Franciszek pozdrawiając uczestników modlitwy Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie.

- Od wczoraj do dzisiejszej północy przypada odpust Porcjunkuli, duchowy dar, który św. Franciszek otrzymał od Boga za wstawiennictwem Maryi Panny. Jest to odpust zupełny, który można przyjąć przystępując do sakramentów spowiedzi i Eucharystii oraz odwiedzając parafię lub kościół franciszkański, odmawiając Wyznanie Wiary, Ojcze Nasz i modląc się za papieża oraz w jego intencjach. Można również uzyskać odpust dla osoby zmarłej. Jakie to ważne, aby umieścić przebaczenie Boże w centrum, które „rodzi raj” w nas i wokół nas! - powiedział Franciszek.

Kościół Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkula) leży około 2 kilometrów na południe od Asyżu. Znajdowała się tu pierwotnie benedyktyńska kapliczka odbudowana przez św. Franciszka w 1207 roku. W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę.

Papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże podobny odpust na ten dzień zaczęli przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. W 1952 roku Kongregacji Odpustów rozszerzyła przywilej odpustu zupełnego „toties quoties” na dzień 2 sierpnia, czyli za każde nawiedzenie kościoła i wypełnienie warunków odpustu: pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej i Wyznania Wiary oraz sakramentalna spowiedź i Komunia św. wraz z modlitwą w intencji Ojca Świętego; wykluczone przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź - pierwsze śluby zakonne we Wspólnocie Sług Ducha Pocieszyciela


W Swolszewicach k. Wolborza odbyła się uroczystość pierwszych ślubów dwóch członków Wspólnoty Kontemplacyjnej Sług Ducha Pocieszyciela, która od trzech lat działa na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Wspólnota została zatwierdzona na prawie diecezjalnym dekretem metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Zobacz zdjęcia: Śluby zakonne we Wspólnocie Sług Ducha Pocieszyciela

- Celem działalności naszej wspólnoty jest szerzenie czci do Ducha Świętego i budzenie wiary w obecność Ducha Świętego. – tłumaczy br. Krzysztof od Ducha Świętego – przełożony wspólnoty. – Chcemy także służyć kierownictwem duchowym kapłanom, którzy potrzebują pomocy i poprowadzenia w pewnym okresie ich życia. – dodaje przełożony.

Uroczystość pierwszych ślubów, której przewodniczył metropolita łódzki, odbyła się w świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swolszewicach Małych znajdującej się obok domu Wspólnoty.

O pociechach jakich doświadcza Kościół, a przez Niego, każdy wierzący, mówił w swojej homilii metropolita łódzki. - Jest pociecha ze strony Ojca. Pokrzepienie jest wtedy, kiedy doświadczasz wobec siebie ojcostwa Boga. Bóg jest Panem życia, nie jest Bogiem śmierci. On jest dawcą życia, i to życie od Boga nazywa się miłosierdziem. To nie jest tak, że Bóg w stosunku do nas ma jedno odniesienie, ma jeden model. Ojciec miłosierdzia jest odpowiedzią na ludzką śmierć, jest źródłem pokrzepieniem w naszym życiu! – podkreślił kaznodzieja.

- Bóg pociesza nas przez Chrystusa, nie przez to, że nas zachowuje od śmierci, ale że przez Chrystusa możemy zmartwychwstać. Pociecha, która przychodzi od Chrystusa – to pociecha paschalna – to jest doświadczenie Boga, który ze śmierci wyprowadza życie. – dodał arcybiskup.

Kończąc łódzki pasterz zauważył, że – obie te relacje: naszą z Ojcem, naszą z Jezusem, ustanawia Ducha Święty – to jest Jego praca. To, co możecie robić jako Jego słudzy, to pomagać Mu, by każdego z nas otwierał na relacje z Ojcem, by Duch w nas mówił Abba – Tato! – zakończył.

Po homilii dwóch członków wspólnoty – br. Krzysztof od Ducha Świętego (ks. prof. Krzysztof Guzowski) oraz br. Grzegorz M. od Nawiedzenia (ks. dr Grzegorz Korczak) złożyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na ręce metropolity łódzkiego.

Jednym ze składających dziś swoje śluby jest ks. Grzegorz Korczak – egzorcysta Archidiecezji Łódzkiej oraz założyciel łódzkiej Katolickiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych Dzieci Światłości, która jest filią Katolickiej Międzynarodowej Szkoły Modlitwy i Ewangelizacji JEUNESSE-LUMIÈRE.

- Przez ostatnie 12 miesięcy odbywałem swój nowicjat, którego zwieńczeniem jest złożenie dziś profesji rad ewangelicznych ślubu czystości, posłuszeństwa i ubóstwa - w nawiązaniu do Trójcy św. Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie takim potwierdzeniem moich osobistych poszukiwań jako księdza diecezjalnego po to, by nie tylko swoje kapłaństwo ubogacić, ale, by służyć innym kapłanom. – tłumaczy br. Grzegorz. Aktualnie we Wspólnocie znajduje się trzech braci po ślubach czasowych oraz dwu kandydatów. Więcej informacji na temat Wspólnoty Kontemplacyjnej Sług Ducha Pocieszyciela można znaleźć na stronie internetowej Wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję