Reklama

Relikwie Papieża Polaka na Widzewie

2012-09-24 13:31

Anna Skopińska
Edycja łódzka 38/2012

Niezwykłych wzruszeń dostarczyła możliwość osobistej adoracji relikwiarza i koncert muzyki góralskiej, tak bliskiej sercu Jana Pawła II. Podczas Sumy odpustowej poświęcono także kilkadziesiąt tornistrów z wyprawkami szkolnymi dla najbiedniejszych dzieci z parafii.
- Obecność kropli krwi Papieża Polaka niech będzie dla nas wszystkich wezwaniem do świętości - zaapelował ks. prał. Grzegorz Jędraszek, proboszcz parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, witając zgromadzonych na uroczystości. Msza św. sprawowana była m.in. w intencji całej wspólnoty parafialnej oraz w 50. rocznicę święceń kapłańskich pierwszego proboszcza śp. ks. Zdzisława Wujaka - jako dziękczynienie za jego pracę i posługę na tym widzewskim osiedlu. W homilii ks. inf. Józef Fijałkowski nawiązał do obecnej sytuacji w Polsce, kiedy „wzorem” Europy przedstawia się społeczeństwu propozycje „lepszego życia” bez Boga, wolność od wszystkiego, a przede wszystkim wypowiedzenie posłuszeństwa Kościołowi. Te dokonujące się zmiany widać od parlamentu, przez polskie szkoły aż po rodziny, których role i znaczenie, szczególnie w środkach masowego przekazu się pomniejsza i ośmiesza. Zmierza się do tego, by ponownie, po czasach komunizmu, stworzyć społeczeństwo bez Boga. Atakuje się dzieci i młodzież. Ich rodzicom podsuwane są pytania - czy posyłać dzieci na lekcje religii? - Poddaje się wielkiej próbie nasze posłuszeństwo wobec Boga, Kościoła, Ewangelii i Krzyża - mówił Ksiądz Infułat. Żeby się temu przeciwstawić, trzeba ufać i pamiętać, że mamy wielkie oparcie w Maryi - Ona zawsze jest po stronie ludzi i świata, i powtarza nam „Czyńcie wszystko cokolwiek wam powie” - podkreślił. Bo tylko Boża mądrość może uchronić nas przed zobojętnieniem, tak chytrze nazywanym liberalizmem, bo tylko ona prowadzi nas do szczęścia i czyni, że puste stągwie mogą być napełnione i przemienione.
Wśród darów na ofiarowanie niesiono wyprawki szkolne dla najuboższych dzieci z parafii ufundowane przez mieszkańców. Po Komunii św. wszyscy zgromadzeni w świątyni mieli możliwość osobistej adoracji relikwii poprzez ucałowanie relikwiarza.
Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna, po której relikwie znalazły się w ołtarzu głównym obok obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyli kapłani z dekanatu Łódź-Widzew z dziekanem ks. prał. Zygmuntem Łukomskim oraz księża z innych parafii i dekanatów naszej archidiecezji. Obecne były też siostry zakonne i delegacje świeckich z wielu łódzkich parafii. Przyszły też setki mieszkańców parafii. Po Mszy św. wszyscy wysłuchali koncertu góralskiego zespołu Hora.
Ampułkę z krwią Papieża Polaka parafia na Widzewie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza. Kropla krwi znajduje się na pasku materiału umieszczonym w relikwiarzu w kształcie monstrancji. Została przywieziona z Krakowa przez parafialną delegację. Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej posiada już relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Krople krwi Papieża ma już także łódzka parafia św. Anny oraz kościoły w Łagiewnikach, Tuszynie, Piotrkowie Tryb. Krew została pobrana papieżowi podczas leczenia w klinice Gemelli. Jest to relikwia tzw. pierwszego stopnia. Do tej kategorii należą części ciała świętego lub błogosławionego.

Reklama

Św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy

2019-10-22 15:55

BP KEP / Warszawa (KAI)

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Dziś, podczas kongresu „Europa Christi”, inicjatywę wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Publikujemy komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski:

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica Jego odejścia do Domu Ojca. W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego rocznicami, abp Stanisław Gądecki podkreślił: „Pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”. Przewodniczący Episkopatu skierował prośbę do Ojca Świętego Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

„Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był Jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył: „Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka”.

Kard. Stanisław Dziwisz w czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” wsparł prośbę abp Stanisława Gądeckiego skierowaną do Ojca Świętego Franciszka. Podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Powiedział: „Trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akademia Męskości

2019-10-22 20:28

Agata Pieszko

Prawdziwych mężczyzn szukała już w 1974 r. Danuta Rinn. W 2019 r. nadal poszukujemy mężczyzn na miarę czasów. Z takiej potrzeby w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” powstaje prawdziwa Akademia Męskości.

DA Wawrzyny

Akademia Męskości to nowy cykl spotkań tylko dla mężczyzn, który powstał z inicjatywy studentów Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już jutro (23.10) po Mszy św. o godz. 19:00. Po wspólnej Eucharystii kobiety będą musiały opuścić mężczyzn, którzy wezmą udział w prelekcji Andrzeja Cwynara pt.: „Podejmij wyzwanie”. Po spotkaniu studenci zapraszają na wspólny poczęstunek.

Spotkania w ramach Akademii Męskości będą się odbywać w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca po Mszy św. o godz. 19:00 w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” na ul. Odona Bujwida 49/51. Za każdy razem prelekcję poprowadzi inny gość, który będzie poruszał tematykę rozwoju mężczyzny i pogłębiania jego tożsamości w Bożym Duchu. Kolejne spotkanie odbędzie się 6 listopada.

Spotkania przeznaczone są oczywiście tylko dla mężczyzn. Płeć piękną prosimy o objęcie duchową opieką tego dzieła oraz o udział w Eucharystii i przyjmowanie Komunii św. w intencji swoich dziadków, ojców, braci, mężów, czy wybranków serca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem