Reklama

Relikwie Papieża Polaka na Widzewie

Niezwykłych wzruszeń dostarczyła możliwość osobistej adoracji relikwiarza i koncert muzyki góralskiej, tak bliskiej sercu Jana Pawła II. Podczas Sumy odpustowej poświęcono także kilkadziesiąt tornistrów z wyprawkami szkolnymi dla najbiedniejszych dzieci z parafii.
- Obecność kropli krwi Papieża Polaka niech będzie dla nas wszystkich wezwaniem do świętości - zaapelował ks. prał. Grzegorz Jędraszek, proboszcz parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, witając zgromadzonych na uroczystości. Msza św. sprawowana była m.in. w intencji całej wspólnoty parafialnej oraz w 50. rocznicę święceń kapłańskich pierwszego proboszcza śp. ks. Zdzisława Wujaka - jako dziękczynienie za jego pracę i posługę na tym widzewskim osiedlu. W homilii ks. inf. Józef Fijałkowski nawiązał do obecnej sytuacji w Polsce, kiedy „wzorem” Europy przedstawia się społeczeństwu propozycje „lepszego życia” bez Boga, wolność od wszystkiego, a przede wszystkim wypowiedzenie posłuszeństwa Kościołowi. Te dokonujące się zmiany widać od parlamentu, przez polskie szkoły aż po rodziny, których role i znaczenie, szczególnie w środkach masowego przekazu się pomniejsza i ośmiesza. Zmierza się do tego, by ponownie, po czasach komunizmu, stworzyć społeczeństwo bez Boga. Atakuje się dzieci i młodzież. Ich rodzicom podsuwane są pytania - czy posyłać dzieci na lekcje religii? - Poddaje się wielkiej próbie nasze posłuszeństwo wobec Boga, Kościoła, Ewangelii i Krzyża - mówił Ksiądz Infułat. Żeby się temu przeciwstawić, trzeba ufać i pamiętać, że mamy wielkie oparcie w Maryi - Ona zawsze jest po stronie ludzi i świata, i powtarza nam „Czyńcie wszystko cokolwiek wam powie” - podkreślił. Bo tylko Boża mądrość może uchronić nas przed zobojętnieniem, tak chytrze nazywanym liberalizmem, bo tylko ona prowadzi nas do szczęścia i czyni, że puste stągwie mogą być napełnione i przemienione.
Wśród darów na ofiarowanie niesiono wyprawki szkolne dla najuboższych dzieci z parafii ufundowane przez mieszkańców. Po Komunii św. wszyscy zgromadzeni w świątyni mieli możliwość osobistej adoracji relikwii poprzez ucałowanie relikwiarza.
Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna, po której relikwie znalazły się w ołtarzu głównym obok obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyli kapłani z dekanatu Łódź-Widzew z dziekanem ks. prał. Zygmuntem Łukomskim oraz księża z innych parafii i dekanatów naszej archidiecezji. Obecne były też siostry zakonne i delegacje świeckich z wielu łódzkich parafii. Przyszły też setki mieszkańców parafii. Po Mszy św. wszyscy wysłuchali koncertu góralskiego zespołu Hora.
Ampułkę z krwią Papieża Polaka parafia na Widzewie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza. Kropla krwi znajduje się na pasku materiału umieszczonym w relikwiarzu w kształcie monstrancji. Została przywieziona z Krakowa przez parafialną delegację. Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej posiada już relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Krople krwi Papieża ma już także łódzka parafia św. Anny oraz kościoły w Łagiewnikach, Tuszynie, Piotrkowie Tryb. Krew została pobrana papieżowi podczas leczenia w klinice Gemelli. Jest to relikwia tzw. pierwszego stopnia. Do tej kategorii należą części ciała świętego lub błogosławionego.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-03-30 13:20

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Joanna Adamik

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – pisze kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności w 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka prosi o duchową łączność o 21.37.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy - trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca.

Hierarcha proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

CZYTAJ DALEJ

W Syrii nie działa połowa szpitali: epidemia będzie katastrofą

2020-04-01 15:39

[ TEMATY ]

Syria

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Syria weszła w swój jedenasty wojenny rok, jednak tak wielkiego strachu wśród ludności nie było nawet w czasie najsroższych miesięcy konfliktu. Wskazuje na to nuncjusz apostolski w tym kraju przypominając, że w obliczu epidemii Syryjczycy nie mają gdzie szukać ratunku. Ponad połowa szpitali została zniszczona, z kraju wyemigrowało dwie trzecie lekarzy i pielęgniarek. „Rozprzestrzenienie wirusa sprowokuje niewyobrażalną katastrofę” – podkreśla kard. Mario Zenari.

Włoski hierarcha, który pozostał z Syryjczykami przez całą wojnę wyznaje, że „nigdy nie słyszał w Damaszku tak grobowej ciszy, jak teraz”. Przed tygodniem odnotowano pierwsze przypadki zakażeń. Ludzie bardzo się boją. Władze wprowadziły godzinę policyjną (od godz. 18 do 6 rano) oraz zamknęły szkoły, meczety i kościoły oraz znacząco ograniczyły działalność zakładów pracy. „Nikt z nas jednak nie wie jak naprawdę wygląda sytuacja. Ponad 6 mln Syryjczyków żyje zmasowanych w obozach dla uchodźców, trudno tam nawet marzyć o samoizolacji. Osiem osób na dziesięć żyje poniżej progu ubóstwa” – mówi kard. Zenari. Podkreśla, że ludzie zastanawiają się, czy w ogóle w takich warunkach da się ograniczyć epidemię, skoro tak boleśnie dotyka ona kraje Zachodu.

Nuncjusz apostolski w Syrii wyznaje, że stara się jak najlepiej zaopatrzyć w leki i konieczny sprzęt tzw. „Szpitale otwarte”, czyli trzy placówki działające w Damaszku i Aleppo dzięki finansowemu wsparciu Papieża Franciszka. W ciągu dwóch lat udzieliły one bezpłatnego wparcia medycznego ponad 30 tys. najbardziej potrzebujących. Obecnie największym wyzwaniem jest sprowadzenie respiratorów. „Może uda nam się je zdobyć w Libanie. Z powodu zamknięcia ruchu lotniczego jesteśmy odizolowani od reszty świata i wszelkie działania są jeszcze trudniejsze” – mówi kard. Zenari. Hierarcha zaznacza, że rozprzestrzenienie wirusa w Syrii na taką skalę, jak to się dzieje na Zachodzie oznaczałby katastrofę o niewyobrażalnych teraz rozmiarach. Mogłaby ona sprowokować więcej ofiar niż dziesięć lat wojennej pożogi.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję