Reklama

Komunikat na Niedzielę Środków Społecznego Przekazu

2012-09-24 13:31


Edycja sosnowiecka 38/2012

Czcigodni Księża!
Umiłowani Diecezjanie!

Trzecia niedziela września jest obchodzona w Polsce jako Niedziela Środków Społecznego przekazu. Kościół w Polsce chce w ten sposób podkreślić znaczenie mediów masowych w naszym życiu. „Nie ma dziś takiego miejsca, w którym nie daje się odczuć wpływ środków przekazu na postawy religijne i moralne, na systemy polityczne i społeczne czy na wychowanie” - czytamy w instrukcji duszpasterskiej „Aetatis novae”. Niestety, nie zawsze jest to wpływ dobry. Można nawet powiedzieć, że często jest to wpływ zły, że nad blaskami, które powinny płynąć z wykorzystywania Bożych wszak darów przeważają cienie.
Niedziela Środków Społecznego przekazu zachęca nas wszystkich, zarówno twórców, jak i odbiorców przekazów masowych, do zastanowienia, jak z nich korzystamy. Bezsprzecznie potrzeba nam takiego szczegółowego rachunku sumienia z tej części naszej życiowej aktywności, bo „sposób, w jaki ludzie korzystają ze środków społecznego przekazu, może być źródłem wielkiego dobra i wielkiego zła”.
Ważną rolę w misji ewangelizacyjnej Kościoła powszechnego pełnią kościelne środki społecznego przekazu. Rolę tę dostrzegł Sobór Watykański II zachęcając do tworzenia i wspierania kościelnych środków społecznego przekazu. Podobnie ważne zadania mają do spełnienia media masowe w Kościele lokalnym, w tym w naszym młodym wciąż Kościele sosnowieckim.
Niemal od początku swego istnienia nasz Kościół lokalny jest związany z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”. „Niedziela” przez swą sosnowiecką edycję służy naszej diecezji, użyczając swoich łamów i niemałego redakcyjnego potencjału. Służy rzetelną informacją, która spełnia również kronikarskie zadania, ważne z perspektywy upływającego czasu, stając się potencjalnym źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń o ważnej chwili narodzin i wzrastania Kościoła sosnowieckiego. Za to po raz kolejny wyrażam wdzięczność i jednocześnie zachęcam Was, Drodzy Księża i Siostry Zakonne i Was, Drodzy Diecezjanie do jeszcze większego otwarcia się na „Niedzielę”. Warto prenumerować tygodnik „Niedziela”.
Polecając jeszcze raz Waszej, Czcigodni Księża i Drodzy Diecezjalnie, życzliwości sprawę tygodnika „Niedziela”, z serca wszystkim błogosławię.

† Grzegorz Kaszak, Biskup Sosnowiecki

Reklama

Potrzebne noclegi dla uczestników Taizé

2019-12-12 08:49

Nadal szukamy 7.100 miejsc, aby ugościć uczestników Europejskiego Spotkania Młodych

Maciej Biłas / photo on flickr

Nie jest za późno, żeby przeżyć koniec roku solidarnie i radośnie z młodymi ludźmi z całej Europy i z innych kontynentów. Międzynarodowy zespół, który od trzech miesięcy przygotowuje 42. Europejskie Spotkanie, zwraca się do osób dobrej woli z Wrocławia i okolic z pilnym apelem o ugoszczenie u siebie dwóch, trzech lub większej liczby osób.

28 grudnia około 15.000 młodych ludzi z całej Europy przyjedzie do Wrocławia na pięć dni i cztery noce. Wszystkim chcielibyśmy dać możliwość zamieszkania, nawet w najskromniejszych warunkach, u mieszkańców Wrocławia i okolic, tak jak to było podczas poprzednich spotkań europejskich w Polsce. Nawet przy pomocy bardzo prostych środków można tworzyć więzi przyjaźni.

Już ponad 1500 rodzin lub samotnych osób starszych i młodszych postanowiło otworzyć swoje domy. Gdyby każdy mógł przekonać przynajmniej jednego sąsiada czy znajomego, by zrobił podobnie, wszystkich udałoby się ugościć w domach.

Warunki udzielenia gościny są bardzo proste: rano śniadanie a wieczorem 2 m2 na podłodze, żeby rozłożyć śpiwór i karimatę. Przez cały dzień uczestnicy będą brać udział w programie w mieście, do domów będą wracać dopiero wieczorem ok. godz. 22.00.

Do Bożego Narodzenia i jeszcze po Świętach będziemy przyjmować zgłoszenia zakwaterowania. Osoby gotowe przyjąć młodych ludzi u siebie prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z najbliższą parafią. Można to również zrobić w naszym Centrum Przygotowań (ul. Piastowska 1a) lub za pomocą formularza na stronie internetowej:

Zobacz

Sami nie zdołamy znaleźć tylu miejsc. Potrzebujemy Twojej pomocy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Historyczny triumf Polek

2019-12-13 20:36

Zespół wPolityce.pl

Marlena Karwacka i Urszula Łoś wygrały sprint drużynowy podczas zawodów o Puchar Świata w kolarstwie torowym w australijskim Brisbane. Drugie miejsce w zmaganiach mężczyzn w tej konkurencji zajęli Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk i Maciej Bielecki.

wPolityce.pl/youtube TEL-KAB Telewizja Kablowa Pruszków
Urszula Łoś

Karwacka i Łoś, rekordzistki Polski (32,791), miały najlepszy czas w kwalifikacjach (33,189), a w pierwszej rundzie wygrały z Ukrainkami Ołeną Starikową i Liubow Basową. W finale Polki minimalnie zwyciężyły Rosjanki Jekaterinę Rogową i Anastazję Wojnową, choć obu parom zapisano jednakowy wynik - 33,029.

Z kolei Rudyk, Bielecki i Patryk Rajkowski kwalifikacje zakończyli na czwartej pozycji, a w pierwszej rundzie Biało-czerwoni, już z Makselem w miejsce Rajkowskiego, okazali się lepsi od zespołu z Trynidadu i Tobago. W finale uzyskali 45,408 i byli wyraźnie słabsi od Japończyków, do których stracili prawie dwie i pół sekundy.

Wcześniej w wyścigu drużynowym Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Katarzyna Pawłowska i Łucja Pietrzak miały ósmy czas kwalifikacji, ale w pierwszej rundzie uległy reprezentantkom Francji. Zostały sklasyfikowane na ósmej pozycji. Zwyciężyły Australijki, które w finale pokonały ekipę Nowej Zelandii.

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji również najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy, a drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia. Polacy nie startowali.

Zawody w Brisbane to przedostatnia runda o PŚ. Ostatnia odbędzie się w kanadyjskim Milton 24-26 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem