Reklama

Słowo pasterza

„Niedziela” w służbie prawdy

Apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego rozpoczęli swoją działalność. Umocnieni darami Ducha Świętego składali świadectwo o Jezusie Chrystusie, że był On zapowiedzianym Mesjaszem, że jako wcielony Syn Boży umarł na krzyżu dla zbawienia ludzi, aby wszyscy mogli dostąpić odpuszczenia grzechów. Kościół pierwotny głosił Ewangelię Chrystusa, spotykał się na wspólnej modlitwie i także troszczył się o chorych i biednych.
Ta działalność Kościoła toczyła się w przeciwnościach. Jedną z zasadniczych przeszkód jest oczekiwanie, że Kościół będzie przestrzegał poprawności politycznej. Kościół zaś nie może iść na taki układ, nie może się na to zgodzić, bo zdradziłby Chrystusa, sprzeniewierzyłby się prawdzie. W mediach szczególnie powinno chodzić o prawdę, o prawdziwą informację i o obiektywną interpretację tych prawd, które podajemy. I to należy czynić w wolności. Słowo mówione powinno być wypowiadane w sposób wolny i nie powinno być niczym skrępowane. I o to ludzie walczą od wieków. I dzisiaj też trwa batalia o wolność słowa, wolność słowa, która ciągle jest zagrożona, nawet w demokracjach. A my wiemy, że ona należy do istoty demokracji, by człowiek mógł mówić zgodnie z własnym sumieniem i swoim przekonaniem, żeby mógł mówić to, co chce, co znajduje się w jego umyśle. A niestety, ta wolność jest ograniczana różnymi środkami. Dzisiaj ogranicza się ją środkami finansowymi. Ci którzy finansują, ci którzy dyktują tematy ci też narzucają sposób prezentowania i interpretowania różnych faktów. Znamy powiedzenie: „Tam gdzie mówią pieniądze, tam milczy prawda”. To jest gorzka zasada, która jest niegodna stosowania, ale niestety ma zastosowanie w dzisiejszym świecie. Dlatego jest rzeczą niezwykle ważną, byśmy potrafili stać przy prawdzie. Trzeba prosić Ducha Świętego, aby w czasach nacisku, w takich trudnych czasach umieć zawsze stawać po stronie prawdy. Moi drodzy, przypomnijmy sobie - i ja w swoim biskupim posługiwaniu często o tym przypominam - że prawda jest naczelną wartością, która jest u podstawy wszystkich innych wartości. Prawda jest nie tylko najwyższą wartością w nauce, ale także w innych działach kultury, także w etyce, w moralności (bo może być moralność zafałszowana), także w sztuce, w sztuce również musi być prawda u fundamentu, bo może być piękno pozorne i piękno, które jest dziełem sztuki. Prawda jest nadto u podstawy dobra, bo może być dobro pozorne i dobro fałszywe.
Niezwykłą rolę w głoszeniu Ewangelii pełni prasa katolicka, która jest zawsze wierna Chrystusowi, Prawdzie, Ojcu Świętemu, Kościołowi i Narodowi. Z całą stanowczością można tak powiedzieć o Tygodniku Katolickim „Niedziela”, który zawsze jest wierny. Służbę ewangelizacyjną pełni dzięki zapałowi apostolskiemu wielu osób, szczególnie charyzmatycznemu redaktorowi naczelnemu - ks. infułatowi Ireneuszowi Skubisowi. Jestem wdzięczny, że „Niedziela” jest obecna w naszej diecezji, ponieważ obok ważnej roli informacyjnej spełnia również niezastąpioną rolę formacyjną. Poczujmy się w obowiązku do osobistej formacji chrześcijańskiej poprzez lekturę prasy katolickiej. Czytajmy „Niedzielę”! Jako Pasterz Kościoła Świdnickiego każdego tygodnia oczekuję na kolejny numer „Niedzieli”, dlatego zachęcam wszystkich diecezjan, aby również sięgali po nasz katolicki tygodnik. Wszystkim, którzy tworzą „Niedzielę” na szczeblu krajowym i diecezjalnym dziękuję za zaangażowanie, które z pewnością zaowocuje zbliżeniem wszystkich czytelników do Prawdy, do Chrystusa.

Opr. ks. Łukasz Ziemski

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci księdza chorego na Covid-19

2020-04-08 08:22

[ TEMATY ]

kapłan

zmarły

kapłan

Radio Em

Ks. Roman Kopacz

Prokuratura Rejonowa w Bochni, która bada sprawę śmierci proboszcza Drwini (Małopolskie) Romana Kopacza, zakażonego koronawirusem, wciąż nie ma uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez zastępcę prokuratora rejonowego Barbarę Grądzką, śledztwo wciąż się nie rozpoczęło w powodu braku podejrzenia przestępstwa w sprawie śmierci proboszcza Drwini. Nie prowadzono też przesłuchań osób.

„Dalsze czynności zostaną podjęte po analizie dokumentów uzyskanych z Państwowego Powiatowego Inspektora Nadzoru Sanitarnego w Bochni” – zapowiedziała zastępca prokuratora rejonowego w Bochni.

W toku dotychczasowych czynności prokuratura próbowała ustalić m.in. prawidłowość postępowania dotyczącego umieszczenia księdza w izolacji domowej.

Zgodnie z informacjami biura wojewody małopolskiego, podanymi za małopolskim sanepidem, przyczyną śmierci księdza Romana Kopacza nie był Covid-19. Mężczyzna przebywał w izolacji domowej, ponieważ lekarz nie stwierdził konieczności hospitalizacji.

Jak informowała policja, 59-letni ksiądz zmarł 24 marca podczas próby przetransportowania go do szpitala. Wcześniej służby medyczne wezwane przez policjantów bezskutecznie reanimowały kapłana.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, policja poinformowana o przebywającym w izolacji księdzu dwukrotnie była z wizytą na plebanii. "Ksiądz się pokazał, nie zgłaszał problemów" – powiedział PAP rzecznik prasowy bocheńskiej policji Łukasz Ostręga.

We wtorek sanepid zadzwonił na policję z informacją, że nie może się skontaktować z proboszczem i poprosił funkcjonariuszy o sprawdzenie, czy z chorym wszystko w porządku.

Wysłanemu na plebanię patrolowi nikt nie otwierał drzwi. Funkcjonariusze ustalili, kto może mieć klucze do budynku. Odpowiednio zabezpieczony policjant wszedł do środka i zastał księdza leżącego w łóżku. "Jego stan był ciężki, był tak osłabiony, że nie mógł mówić. Wezwano pogotowie" – relacjonował rzecznik prasowy policji w Bochni.

Medykom nie udało się uratować życia proboszcza – zmarł w trakcie próby przetransportowania do szpitala, po bezskutecznych reanimacjach.

Roman Kopacz był proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Drwini od 2007 r., był także kapelanem strażaków gminy Drwinia. Pogrzeb duchownego odbył się 26 marca w Trzcinicy koło Jasła – w ograniczonym (by zapobiegać szerzeniu się epidemii) gronie rodzinnym.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Bóg miłosierdzia obecny w Eucharystii

2020-04-09 21:45

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

Wielki Czwartek

Bożena Sztajner/Niedziela

Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej stawia człowieka wobec tajemnicy miłości i obecności Chrystusa wśród ludzi oraz podziękowania za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Liturgii w Wielki Czwartek 9 kwietnia w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył bp Antoni Długosz oraz wygłosił homilię.

Wierni łączyli się za pośrednictwem fal Radia Fiat. – Chcemy w tej Eucharystii podziękować za sakrament kapłaństwa, za to, że Chrystus jako Bóg miłosierdzia jest obecny w Eucharystii. Przeżyjmy to spotkanie jako zjednoczenie z Jezusem, który umacnia nas swoim słowem, a także daje nas samego siebie w Komunii św. – powiedział bp Antoni Długosz we wstępie Mszy Wieczerzy Pańskiej. W homilii wskazał na dwa dary – kapłaństwa i Eucharystii. – Do stołu nie siadają wrogowie, ale przyjaciele. Dlatego Pan Jezus najważniejsze wydarzenia związane z Niego misją zbawczą łączył z posiłkiem. Dziś dziękujemy Jezusowi za to, że nas zgromadzi na Eucharystii. Jezus staje się naszym pokarmem. Gdyby przyjmujemy Pana Jezusa w Komunii św., przeżywamy niebo. Przez Eucharystię jesteśmy zjednoczeni z Bogiem miłością – podkreślił bp Długosz. I zachęcił wiernych, by cenili sobie zjednoczenie z Jezusem Eucharystycznym. Przypomniał, że nie byłoby Eucharystii, gdyby nie było kapłaństwa. Kaznodzieja podał też konkretne, praktycznie rady, jak przetrwać ten trudny czas. W tym kontekście mówił: – Dziś, kiedy oczekujemy po poranek ustąpienia pandemii tragicznej, która powołuje wielu do wieczności, dziękujmy za to, że nie jesteśmy sami. Chociaż przeżywamy pewne ograniczenia, to w rodzinach koncentrujmy uwagę na stole, aby całą rodziną przeżywać zjednoczenie z Jezusem, aby każda rodzina była domowym Kościołem, sanktuarium rodziny. I tak właśnie starajmy się wiele rozmawiać na tematy religijne. Niech to będzie autentyczna katecheza w czasie posiłku, aby dzieci nacieszyły się rodzicami, a rodzice uświadomili sobie, że są kapłanami domowego Kościoła. Dlatego starajmy się błogosławić dzieci, pouczać je, a w szczególny sposób być świadkami czynów Chrystusa, a moc czerpać będziemy od Jezusa, który staje się naszym pokarmem.

Zgodnie z zaleceniem nie odbywał się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. Mandatum. Nie odbyło się również przenoszenie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy. Najświętszy Sakrament pozostał w tabernakulum, a uczestnicy, zwracając w stronę kaplicy Najświętszego Sakrament, odśpiewali hymn św. Tomasza „Sław języku tajemnicę”.

W tym roku adoracja miała miejsce we wspólnocie domowego Kościoła. W swoich domach całe rodziny mogły wpatrywać się w poranione z miłości do człowieka Oblicze Jezusa i dziękować Mu za niewysłowioną miłość.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję