Reklama

Ekumeniczne, chojeńskie wołanie: być solą ziemi!

Od zakończenia prac Soboru Watykańskiego II jednym z najważniejszych i najpilniejszych zadań stojących przed wspólnotą Kościoła powszechnego jest dążenie do ekumenizmu. Ponad 45-letnia rzeczywistość tej pracy owocuje wieloma cennymi, ważnymi inicjatywami, których celem ma być zjednoczenie chrześcijan w jedności Stołu Eucharystycznego, na modlitwie, sprawowaniu sakramentów oraz byciu ze sobą w jednym powszechnym Kościele. Jednym z tych dążeń jest chociażby niedawna deklaracja Kościoła katolickiego i prawosławnego podpisana podczas wizyty w Polsce patriarchy Rusi Cyryla I. Wzorcowym zaś przykładem dążeń do jedności są coroczne spotkania podczas nabożeństw ekumenicznych, które od 23 lat odbywają się w Chojnie.
Ostatnia sobota sierpnia każdego roku naznaczona jest w Chojnie niezwykłym spotkaniem, które przeżywane jest w ramach Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu. Tegoroczne spotkanie, które miało miejsce 25 sierpnia, zjednoczyło ponownie ogromną rzeszę dawnych i obecnych mieszkańców Chojny. W jednej wspólnocie modlitewnej obecni byli bracia protestanci i katolicy pod przewodem swoich duszpasterzy. Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczył bp Marian Błażej Kruszyłowicz w asyście ks. prał. dr. Aleksandra Ziejewskiego, ks. prał. Antoniego Chodakowskiego oraz kapłanów z dekanatów Chojna i Banie. Licznie reprezentowana była również strona niemiecka z pastorami, którym przewodził Bert Schwarz, od 20 lat zaangażowany w ideę nabożeństw. Obecny był również wikariusz generalny kard. Rainera Voeckla - metropolity berlińskiego. W słowie wprowadzającym w klimat tegorocznego spotkania pastor Bert Schwarz powiedział niezwykle głębokie słowa, nawiązując do 50. rocznicy rozpoczęcia prac II Soboru Watykańskiego: „Bez Jana XXIII nie byłaby możliwa odbudowa w duchu ekumenizmu chojeńskiego kościoła Mariackiego. Dopiero po II Soborze Watykańskim Gunther Kumkar i ks. prał. Antoni Chodakowski mogli położyć kamień węgielny pod ten pierwszy ekumeniczny kościół w Polsce. To graniczy prawie z cudem, że my, protestanci i katolicy, po prawie 500 latach obejmujemy się i odprawiamy wspólne nabożeństwo. W duchu soboru Jan Paweł II w Encyklice «Ut unum sint» wyraził życzenie jedności wszystkich chrześcijan. Ostateczna jedność Kościoła może być tylko dziełem Boga, nie papieża ani też jakiegoś protestanckiego gremium”.
W dalszej części nabożeństwa słowo Boże do zgromadzonych wygłosił bp Marian Błażej Kruszyłowicz, który skupił się na analizie odczytanych tekstów z Listu do Koryntian oraz Ewangelii o wartości soli, gdyż tematem przewodnim nabożeństwa było wezwanie: „Być solą ziemi”. Mocno w kontekście pracy ekumenicznej zaakcentował tendencję Europy pogan i zalewu ateizmu, co powinno stać się podstawą wspólnej troski o krzewienie prawdy ewangelicznej i budowanie mostów jedności. Modlitwa Pańska oraz tradycyjne łamanie chleba i wzajemne nim dzielenie dopełniły atmosfery nabożeństwa.
Czternaste już Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu jak zawsze miały bogatą oprawę kulturalną. Podczas trzech dni ich trwania nastąpiła prezentacja książki pt. „Paul Tilich - teolog pogranicza”, odbył się także wieczór literacki: polsko-niemieckie czytanie Helmut James von Moltke i Freya von Moltke „Listy pożegnalne. Więzienie Tegel, wrzesień 1944 - styczeń 1945”. Inny ciekawe punkty programu to opowieść o ludziach pochowanych w kościele Mariackim i ich epitafiach, a także koncert poświęcony pamięci Gunthera Kumkara, inspiratora odbudowy świątyni. Orkiestra „Concertino” ze Szczecina pod batutą Marka Siwki zaprezentowała „Stabat Mater” Pergolesiego z solistkami: Beatą Panfil (sopran) i Martą Panfil (alt). Dopełnieniem zaś ekumenicznej troski były niedzielne nabożeństwa odprawione przez ewangelików w kościele Mariackim z homilią pastora seniora Helmuta Streckera z Hanoweru i Msza św. w kościele Świętej Trójcy odprawiona przez ks. prał. Antoniego Chodakowskiego.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z ziemi argentyńskiej do słubickiej parafii

2020-08-02 21:16

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Słubice

Michał Sobociński

W ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w parafii pw Ducha Świętego została odprawiona Msza św. w intencji poległych powstańców i mieszkańców stolicy.

W wygłoszonym kazaniu ks. ppor. Marcin Majewski podkreślił znaczenie i wagę posługi kapelanów i sióstr zakonnych wśród walczących. Na koniec Eucharystii ks. Marcin dokonał uroczystego umieszczenia ziem z powstańczych mogił w Panteonie Pamięci Bohaterów. Słowami modlitwy ks. kan. Henryk Wojnar wyraził wdzięczność za złożenie ofiary życia przez pokolenie młodych Polaków jako najcenniejszy skarb położony na ołtarzu Ojczyzny dla świadectwa potomnych. Słubicka uroczystość miała też swój szczególny wymiar, w tym dniu, w symboliczny sposób dokonało się po 76. latach spotkanie płk hm Ryszarda Białousa ps. „Jerzy”(który po śmierci spoczął w Argentynie) ze swoimi podwładnymi z Batalionu „Zośka” i „Parasol” z powstańczych kwater na Warszawskich Powązkach. Po Mszy Świętej słubiccy parafianie podchodzili do panteonu by oddać hołd Bohaterskim Powstańcom Warszawskim. Była to pierwsza inauguracyjna uroczystość złożenia ziem z nekropolii Polskich Bohaterów. Pracujący przy projekcie Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego planują następne uroczystości według ustalonego kalendarza historycznego.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja się poprawiła

2020-08-03 15:48

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Medjugorie

Po 40 latach kontrowersji wokół Medziugoria sytuacja się poprawiła. Opinię taką wyraził wizytator apostolski tamtejszej parafii abp Henryk Hoser.

Zaznaczył on, że od 40 lat trwają kontrowersje na temat Medziugoria, związane zarówno z kwestią objawień, jak i działalności duszpasterskiej. Jedni są żarliwymi zwolennikami Medziugoria, inni zaś przeciwnikami. - Mówię im: przyjedźcie i zobaczcie, a będziecie mogli dać świadectwo – wskazał polski hierarcha.

Przypomniał, że od czasu, gdy w maju 2019 roku Stolica Apostolska zniosła zakaz organizowania pielgrzymek do Medziugoria przez księży i biskupów, przyjechało tu wielu kardynałów i biskupów, ale „pandemia przerwała wszystko”. – Nie wiemy, ile osób będzie mogło teraz przyjeżdżać, ile będzie mogło przekroczyć granicę [Bośni i Hercegowiny – KAI] z testem na koronawirusa, który potwierdza dobry stan zdrowia – zaznaczył abp Hoser.

Według niego „podejście Stolicy Apostolskiej wobec Medziugoria jest bardzo dobre i pozytywne, ale Kościół działa spokojnie i powoli”.

Wizytator apostolski zwrócił uwagę, że „Medziugorie faktycznie jest międzynarodowym sanktuarium, choć prawnie jesteśmy tylko parafią i nie mamy tytułu sanktuarium, ani narodowego, ani międzynarodowego”. Jego zdaniem „sytuacja się wciąż poprawia”, co ma także związek z nominacją nowego biskupa diecezji Mostar-Duvno, na której terenie leży Medziugorie.

Medziugorie, położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie, to – według grupy wizjonerów – miejsce trwających od 1981 r. objawień Matki Bożej. Ich autentyczność nie została, jak na razie, uznana przez Kościół. Negatywie o nich wypowiadali się kolejni biskupi diecezji Mostar-Duvno: Pavao Žanić (1980-1993) i Ratko Perić (1993-2020).

Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 roku specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. Prace komisji obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 roku odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim. W 2014 roku komisja zakończyła swoje prace. Jej raport papież Franciszek przekazał Kongregacji Nauki Wiary, która ma wydać ostateczne orzeczenie.

W 2017 roku abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medziugoriu. Jego misja miała na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej. Po zakończeniu misji abp Hoser został w 2018 roku wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym parafii w Medziugoriu. Jego zadaniem jest wdrożenie rozwiązań duszpasterskich służących temu, by Kościół mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata. Nie ma on natomiast rozstrzygać o autentyczności domniemanych objawień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję