Reklama

Z kraju

Kalisz

Ingres bp. Edwarda Janiaka

W służbie Kościołowi nie ma bezrobotnych, nie ma ludzi niepotrzebnych, nie ma emerytów. Zmieniają się tylko role, wszyscy jesteśmy Panu Bogu potrzebni, tak wiele bowiem zależy od naszej modlitwy. Wszyscy jesteśmy drodzy i bliscy - „domownicy wiary” - powiedział nowy biskup kaliski Edward Janiak, którego ingres do katedry św. Mikołaja w Kaliszu odbył się 12 września br. Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium św. Józefa, gdzie bp Janiak dokonał aktu zawierzenia swojej posługi i całej diecezji kaliskiej.
Po kanonicznym objęciu diecezji w obecności abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce, bp Janiak przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze kaliskiej. W wygłoszonej homilii wyraził gotowość do służby w diecezji kaliskiej na większą chwałę Boga Wszechmogącego i Kościoła świętego, licząc na orędownictwo i wsparcie opiekuna Kościoła - św. Józefa. Podziękował swojemu poprzednikowi bp. Stanisławowi Napierale za 20 lat posługi w diecezji kaliskiej. Do kapanów powiedział: - Rozumiecie z pewnością, że ten największy skarb dla Boga i narodu, jakim jest człowiek, trzeba ratować dzisiaj przez nową ewangelizację. Wszystkich diecezjan zaprosił do współpracy na drogach nowej ewangelizacji: - Zaręczam, że nikomu, kto jest człowiekiem dobrej woli, zajęć dla dobra Kościoła kaliskiego nie zabraknie.

XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Pamiętają o polskich bohaterach i o Polakach na Wschodzie

Do 22 września br. trwa XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, który wyruszył 1 września sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przez trzy tygodnie motocykliści z całego kraju pokonują trasę liczącą ponad 6 tys. km. Trasa Rajdu obejmuje tereny: Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy i Polski. Motocykliści odwiedzają m.in. Wilno, Smoleńsk (lotnisko Siewiernyj), cmentarze wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni, Kamieniec Podolski, Chocim, Hutę Pieniacką oraz Lwów. Po drodze, w Hajnówce, uczestnicy Rajdu odsłonili ufundowaną przez siebie tablicę, upamiętniającą Danutę „Inkę” Siedzikównę, sanitariuszkę mjr. Łupaszki, zamordowaną przez UB. W tegorocznym Rajdzie Katyńskim biorą udział także polscy harcerze z Wilna.
Jednym z ważnych elementów Rajdów Katyńskich jest dostarczenie darów Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom na Kresach. Od kilku lat środki na ten cel zbierane są m.in. wśród motocyklistów podczas zlotów im. ks. Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w ciągu kilku lat wsparło powstanie bibliotek z książkami w języku polskim, ufundowało kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, dofinansowało działalność polskich harcerzy na Kresach i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.

Reklama

W polskiej Jerozolimie

II Miechowskie Dni Jerozolimy

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie - kard. Edwin Frederick O’Brien i kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizaballa OFM byli uczestnikami w II Miechowskich Dni Jerozolimy, które odbyły się 15 i 16 września w Miechowie, nazywanym „Polską Jerozolimą”.
Popularyzacji idei pokoju na świecie oraz 800-letniej tradycji Kustodii Ziemi Świętej służyła sesja naukowa, która odbyła się w Domu Kultury w Miechowie. Głównym punktem religijnej części obchodów, w sobotę 15 września, była Msza św. koncelebrowana przez przybyłych dostojników, z homilią biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. W niedzielę 16 września w bazylice Grobu Bożego odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem kard. Edwina F. O’Briena.
Zorganizowano również festyn średniowieczny na rynku w Miechowie, z publiczną kwestą na Dom Pokoju na Górze Oliwnej.
W programie artystycznym wystąpili: zespół Donegal z muzyką celtycką, Maja Sikorowska z zespołem „Kroke” oraz Andrzej Seweryn.

Cudzysłów

Nie istnieje „niemożliwe”, gdy prowadzi i wspiera Maryja, która pierwsza uwierzyła w to, co „niemożliwe”.
*
Sprawiedliwy nawet w ręku zgrai pozostanie sprawiedliwym; nic mu to nie szkodzi i nie pomniejszy jego wartości.
*
Gdy zabiegamy o przebaczenie, musimy być gotowi przebaczać.
*
Jak mało ludzi potrafi wytrwać przy człowieku doświadczanym! Jak niewielu wytrzyma do końca! W takich sytuacjach poznaje się wartość człowieka.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

„Gazeta Polska Codziennie”, używając prowokacji dziennikarskiej, skontaktowała się z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszardem Milewskim. Dziennikarz, podając się za urzędnika Kancelarii Premiera, ustalał razem z prezesem termin rozprawy w sprawie aresztu dla Marcina P.

Marcin P. - szef Amber Gold pozostanie w areszcie 3 miesiące, decyzją sądu w Gdańsku.

Sąd wymierzył karę roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie twórcy portalu Antykomor.pl, uznając go winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Robert Frycz został skazany też za fałszowanie dokumentów.

Zadłużenie Polski sięga już prawie 850 mld zł. Przy słabnącej gospodarce dług może się znacząco zbliżyć do konstytucyjnej granicy 55 proc. PKB.

W procesie gangu pruszkowskiego zapadły śmiesznie niskie wyroki. Część oskarżonych została uwolniona z zarzutów, inni dostali małe wyroki. Sąd argumentował, że to wina prokuratury, bo oskarżenie oparła jedynie na zeznaniach świadków koronnych.

Prokuratura wystąpiła o odebranie immunitetu europosłance z PO Małgorzacie Handzlik, która jest podejrzana o wyłudzenie pieniędzy z Parlamentu Europejskiego. Pobrała je na kurs językowy, w którym nie uczestniczyła.

Gdańska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo, w którym zbada, czy syn premiera Michał Tusk nie popełnił przestępstwa, pracując jednocześnie dla gdańskiego lotniska i firmy OLT Express. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie „Stop Korupcji”.

Historia nadal zagrożona. Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się za odrzuceniem projektu PiS nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącego nauczania historii. Zapisano w nim, że wszyscy uczniowie muszą obowiązkowo uczyć się historii, jako osobnego przedmiotu.

Polski nauczyciel średnio pracuje 2 godz. i 42 min dziennie, prowadząc lekcje. Polscy pedagodzy mają najmniej zajęć dydaktycznych na świecie - wynika z raportu OECD.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję