Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Diecezja Bielsko-Żywiecka: Oświadczenie w sprawie Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody

Niniejsze oświadczenie wydaje się w związku z podjętą dnia 9 lutego 2024 roku uchwałą Kapituły Stowarzyszenia Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody (dalej: SECiM), dotyczącą rozwiązania Stowarzyszenia. Diecezja Bielsko-Żywiecka oświadcza, że decyzja ta została podjęta bezprawnie i dlatego jest nieważna. W związku z tym podjęte zostaną stosowne kroki na gruncie prawa państwowego.

2024-02-12 18:47

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze względu na to, że działalność Stowarzyszenia ściśle związana jest z działalnością Wspólnoty SECiM, a członkowie Stowarzyszenia są jednocześnie wiodącymi członkami tej Wspólnoty, oświadczam, że wspólnota ta nie działa już w jedności z Kościołem Diecezji Bielsko-Żywieckiej i jej Biskupem, dlatego na ten moment nie ma prawa określania się mianem wspólnoty katolickiej. Deklaracje członków Stowarzyszenia SECiM, że uznają decyzje Biskupa oraz jego zwierzchnictwo, nie pokrywają się z podejmowanymi przez nich działaniami. Za takie uważam m.in. nie przyjęcie przez Kapitułę skutecznie mianowanego przez Biskupa Dyrektora Stowarzyszenia. Członkowie Kapituły na zebraniu w dniu 9 lutego 2024 roku nakazali Dyrektorowi oraz dwom innym księżom należącym do Zarządu opuścić zebranie i wyjść z pomieszczenia parafialnego, w którym odbywało się spotkanie, co wywołało zgorszenie wielu wiernych. Ustanowiony przeze mnie Dyrektor Stowarzyszenia złożył rezygnację z prowadzenia Wspólnoty, ponieważ na podstawie dotychczasowego doświadczenia nie widzi możliwości dalszej współpracy ze Wspólnotą. W tej sytuacji postanowiłem nie wyznaczać żadnego innego duchowego na asystenta kościelnego Wspólnoty.

Wobec powyższego polecam wszystkim Proboszczom i innym Duchownym diecezji, aby powstrzymali się od podejmowania opieki duszpasterskiej nad tą grupą oraz by nie udostępniali jej jakichkolwiek pomieszczeń kościelnych. Wszystkim świeckim członkom Kapituły zabraniam podejmowania jakiejkolwiek działalności ewangelizacyjnej i duszpasterskiej na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Równocześnie wzywam te osoby do rezygnacji z jakichkolwiek innych funkcji kościelnych, które podejmują na terenie Diecezji, zwłaszcza pełnienia roli animatorów, formatorów, moderatorów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na niektórych byłych członkach Zarządu SECiM ciążą bardzo poważne zarzuty, które wskazała Stolica Apostolska. Dlatego poleciłem wszcząć wobec nich karne postępowanie kanoniczne. Do najważniejszych zarzutów należą: nadużycia duchowe i psychiczne wobec wielu byłych członków wspólnoty, w wyniku czego niektórzy z nich utracili wiarę albo potrzebowali specjalistycznej pomocy duchowej i psychologicznej (ponad 40 osób pokrzywdzonych zgłosiło się z prośbą o interwencję); nadużycia w zakresie zarządzania majątkiem Stowarzyszenia – m.in. mające miejsce wbrew Statutowi i bez wiedzy Biskupa pozbawienie Stowarzyszenia majątku znacznej wartości; a także wielokrotne podejmowanie działań niezgodnych z innymi przepisami Statutu.

Reklama

Przestrzegam wszystkich wiernych przed uczestnictwem w jakichkolwiek aktywnościach tej grupy, ponieważ działa ona bez aprobaty Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej, a jej działania przynoszą szkodę Kościołowi i są źródłem zgorszenia.

Reklama

Członków Stowarzyszenia wzywam po raz kolejny do opamiętania się, uznania bezprawności podjętej uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, uznania nominacji ks. Przemysława Guziora na Dyrektora Stowarzyszenia, zaprzestania działań destrukcyjnych i do zwrotu majątku prawowitemu właścicielowi – to znaczy Stowarzyszeniu SECiM.

Podziel się cytatem

Reklama

Jednocześnie osoby pragnące kontynuować swoją formację ewangelizacyjno-modlitewną w jedności z Kościołem bardzo serdecznie zapraszam do Wspólnoty, której opiekunem jest ks. Przemysław Guzior. Działa ona w Parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.

Reklama

Świadom swojej odpowiedzialności za całość życia religijnego wiernych powierzonej mi Diecezji (KPK, kan. 392) jeszcze raz apeluję do członków Kapituły SECiM o poszanowanie prawa i powrót do jedności ze Wspólnotą Kościoła Bielsko-Żywieckiego. Wszystkich zaś wiernych proszę o modlitwę w tej sprawie.

Bp Roman Pindel

Biskup Bielsko-Żywiecki

Bielsko-Biała, 12 lutego 2024 roku

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. publikacji materiału w TVN

[ TEMATY ]

oświadczenie

TD

Bazylika w Miechowie

Bazylika w Miechowie

Publikujemy oświadczenie ks. kan. Franciszka Siarka w związku z publikacją reportażu wyemitowanego w telewizji TVN.

OŚWIADCZENIE

CZYTAJ DALEJ

Drobiazgi wystawiają na próbę moją miłość i są jej najlepszym sprawdzianem

2024-02-23 22:58

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

„Będziesz ludem świętym dla Pana, twojego Boga, tak jak powiedział”, jeśli będziesz przestrzegał z całego serca i duszy tego, co on ci nakazuje – uczy dzisiejszy fragment Księgi Powtórzonego Prawa (26, 16-19). Jezus mówił, że nie przyszedł znieść Prawa, ale je wypełnić, i nadawał nowe znaczenie temu, co było dobrze znane. I już nie wystarczy tylko spełniać wymagania zawarte w konkretnych przepisach, ale mamy być doskonali jak Ojciec Niebieski jest doskonały (Mt 5, 48). A to znaczy kochać każdego i zawsze. Bez miłości wszelkie dary, wiedza, wiara nic nie znaczą. Święty Paweł w Liście do Koryntian (1 Kor 13, 2) mówi, że gdyby miał to wszystko, ale zabrakłoby miłości, byłby niczym. Może nie mam wielkich nieprzyjaciół, aby ich kochać, albo prześladowców, aby się za nich modlić, czasem jednak nie rzeczy wielkie, ale drobiazgi wystawiają na próbę moją miłość i są jej najlepszym sprawdzianem. Które najbardziej?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje papieskie

2024-02-26 09:55

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

„Utrzymują się lekkie objawy grypopodobne, bez gorączki. Poranne audiencje zostały zawieszone jako środek prewencyjny” - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek, który 17 grudnia skończył 87 lat, miał ostatnio pewne problemy z układem oddechowym. Już w minioną sobotę odwołano papieskiej audiencje. W grudniu 2023 r. Ojciec Święty został zmuszony do odwołania planowanej podróży do Dubaju na konferencję klimatyczną, a w czytaniu tekstów modlitwy Anioł Pański i audiencji generalnej pomagali mu wówczas współpracownicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję