Reklama

Niech się wszystkie serca rozweselą

Niedziela legnicka 48/2002

Wigilijny wieczór dla wielu ludzi stanowi najbardziej wzruszającą chwilę w roku. To wieczór szczególnie oczekiwany przez dzieci. Do dziś pamiętam rodzinny dom, przedwigilijną atmosferę, wypatrywanie pierwszej gwiazdki i oczekiwanie na św. Mikołaja. Prezenty były różne, zależnie od możliwości finansowych rodziców. Już po świętach w szkole dzieliliśmy się świątecznymi wrażeniami. Powojenne czasy, w których przyszło mi spędzać dzieciństwo, nie były łatwe, ale św. Mikołaj nie zapominał o nikim i chociaż skromny podarek dostał każdy. Przecież w dniu Narodzenia Pana Jezusa wszyscy powinni się weselić. Minęło wiele lat, zmieniły się czasy, systemy, warunki życia, a często także ludzie i ich sposób patrzenia na świat. Obecnie, chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, pojawiły się w społeczeństwie dzieci niechciane, zagubione w tłumie i zapomniane przez biologicznych rodziców pochłoniętych własnym biznesem. Pojawiły się dzieci, które w dzień wigilijny na próżno wyglądać będą św. Mikołaja, a wymarzone prezenty, nawet te najdrobniejsze zobaczą tylko w snach. Czy tak być musi, co my, dorośli, możemy zrobić, aby chociaż w tym jednym, jedynym dniu w roku zagościł na dziecięcych twarzyczkach uśmiech. Ciekawą i godną naśladowania inicjatywę zaproponowała już po raz drugi Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dwadzieścia istniejących na terenie archidiecezji Parafialnych Zespołów Caritas w pierwszą niedzielę Adwentu rozprowadzi wśród wiernych 1000 ozdobnych pudełek na prezenty dla najuboższych dzieci. Pudełka te po wypełnieniu przez życzliwych ludzi podarkami, w drugą niedzielę Adwentu wrócą do zespołów Caritas, które po dokładnym rozeznaniu środowiskowym przekażą je w imieniu św. Mikołaja dzieciom najbardziej biednym i często zapomnianym. Jest to już druga tego typu akcja wrocławskiej Caritas, ubiegłoroczna spotkała się z wielkim zainteresowaniem parafian, a radość obdarowanych dzieci nie miała granic. Pomysłów na czyjeś szczęście może być bardzo wiele, ważne jest jedno, aby dzisiejsze społeczeństwo uświadomiło sobie, że dziecko jest największym skarbem, a radość i uśmiech dziecka także naszym szczęściem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy kanclerz, rektor seminarium i proboszczowie - dalsze zmiany personalne

2021-06-08 11:37

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Po wczorajszym wręczeniu dekretów wikariuszowskich, Biskup Świdnicki na środę 9 czerwca br. zaprosił do auli kurialnej kapłanów, których dotyczyły zmiany proboszczowskie. Bp Marek Mendyk dokonał także zmian personalnych w Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym i Domu Księży Emerytów.

Z dniem 1 lipca 2021, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, dotychczasowy oficjał Sądu Biskupiego, zastąpi na funkcji Kanclerza Kurii Świdnickiej ks. prał. Stanisława Chomiaka, który przez 17 lat pełnił ten urząd. Po 13 latach ze świdnickim seminarium żegna się ks. prał. Tadeusz Chlipała, który obejmie urząd proboszcza w par. św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dotychczasowego rektora zastąpi ks. kan. Dominik Ostrowski, prof. PWT Wrocław, który w latach 2009-2017 pełnił funkcje wicerektora w świdnickim seminarium. Zmiana objęła także Dom Księży Emerytów. Nowym dyrektorem został dotychczasowy proboszcz par. NSPJ w Świdnicy ks. kan. Paweł Wróblewski, który zastąpi ks. kan. Pawła Łabudę skierowanego na urząd proboszcza do Rogoźnicy. 

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję