Reklama

Katolicy oferują pomoc

Katastrofalna sytuacja, w jakiej w wyniku sierpniowej powodzi znalazły się austriackie, czeskie oraz niemieckie zabytki, a także świadomość zagrożeń płynących z możliwości podjęcia nieodpowiednich działań ratowniczych lub zastosowania niewłaściwych metod i środków wynikających z braku doświadczenia, a nade wszystko poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe wspólnej Europy, znalazły natychmiastowy oddźwięk wśród polskich katolików. Prezydium Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej w duchu międzynarodowej solidarności, pragnąc wyjść naprzeciw ogromowi tragicznych zniszczeń, przed którymi stanęły narody Austrii, Czech i Niemiec, zaoferowały im swoją pomoc. Prezydium wystosowało do Konsulatów Generalnych Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Austrii i Republiki Czech we Wrocławiu specjalne pismo informujące, że po wcześniejszym zapoznaniu się z rozmiarami zniszczeń wywołanych katastrofalną powodzią powołano do życia w trybie awaryjnym Interdyscyplinarną Grupę Roboczą ds. Usuwania Skutków Powodzi w Poszkodowanych Republikach. W skład grupy weszli wybitni specjaliści z różnych dziedzin budownictwa i konserwacji zabytków. Członkowie tej grupy godnie reprezentujący doktrynę "Polskiej Szkoły Konserwacji" mają za sobą bogate doświadczenia w zakresie likwidacji skutków powodzi, gdyż wyróżnili się swoim profesjonalizmem i bezgranicznym zaangażowaniem podczas analogicznych działań w czasie powodzi, która nawiedziła Wrocław i tereny Dolnego Śląska w lipcu 1997 r. Ówczesna działalność Komisji pozwoliła uratować od zagłady i odrestaurować wiele bezcennych zabytków architektury i dzieł sztuki. Wobec tragedii ostatnich dni Polacy oferują sąsiadom swoją pomoc i zdobyte w walce z żywiołem doświadczenia, prosząc o jej przyjęcie.
Wszelką korespondencję i ewentualne zapytania należy kierować pod adresem: Wiceprezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej inż. Tadeusz Świerczewski, ul. Noskowskiego 18, 51-611 Wrocław, tel./fax+4871/348-60-72, tel. 0602-244-801, www.Rustejko@wr.home.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję