Reklama

Katolicy oferują pomoc

Katastrofalna sytuacja, w jakiej w wyniku sierpniowej powodzi znalazły się austriackie, czeskie oraz niemieckie zabytki, a także świadomość zagrożeń płynących z możliwości podjęcia nieodpowiednich działań ratowniczych lub zastosowania niewłaściwych metod i środków wynikających z braku doświadczenia, a nade wszystko poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe wspólnej Europy, znalazły natychmiastowy oddźwięk wśród polskich katolików. Prezydium Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej w duchu międzynarodowej solidarności, pragnąc wyjść naprzeciw ogromowi tragicznych zniszczeń, przed którymi stanęły narody Austrii, Czech i Niemiec, zaoferowały im swoją pomoc. Prezydium wystosowało do Konsulatów Generalnych Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Austrii i Republiki Czech we Wrocławiu specjalne pismo informujące, że po wcześniejszym zapoznaniu się z rozmiarami zniszczeń wywołanych katastrofalną powodzią powołano do życia w trybie awaryjnym Interdyscyplinarną Grupę Roboczą ds. Usuwania Skutków Powodzi w Poszkodowanych Republikach. W skład grupy weszli wybitni specjaliści z różnych dziedzin budownictwa i konserwacji zabytków. Członkowie tej grupy godnie reprezentujący doktrynę "Polskiej Szkoły Konserwacji" mają za sobą bogate doświadczenia w zakresie likwidacji skutków powodzi, gdyż wyróżnili się swoim profesjonalizmem i bezgranicznym zaangażowaniem podczas analogicznych działań w czasie powodzi, która nawiedziła Wrocław i tereny Dolnego Śląska w lipcu 1997 r. Ówczesna działalność Komisji pozwoliła uratować od zagłady i odrestaurować wiele bezcennych zabytków architektury i dzieł sztuki. Wobec tragedii ostatnich dni Polacy oferują sąsiadom swoją pomoc i zdobyte w walce z żywiołem doświadczenia, prosząc o jej przyjęcie.
Wszelką korespondencję i ewentualne zapytania należy kierować pod adresem: Wiceprezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej inż. Tadeusz Świerczewski, ul. Noskowskiego 18, 51-611 Wrocław, tel./fax+4871/348-60-72, tel. 0602-244-801, www.Rustejko@wr.home.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Jezus pyta: "Czy miłujesz Mnie więcej?

2021-07-29 13:20

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Aleksander Radecki

Ks. Aleksander Radecki

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Za kilka dni rozpoczniemy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję