Reklama

W diecezjach

Kalisz: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie sesji formatorów seminaryjnych

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Wprowadzenie i ewaluacja etapu propedeutycznego”.

[ TEMATY ]

seminarium

prymas Polski

Kalisz

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii Prymas Polski podkreślał, że na progu Wielkiego Postu i kolejnego spotkania formacyjnego, Bóg daje słowo przypominające o fundamentach naszego życia, które papież Franciszek nazwał wprost opisem rzeczywistości ludzkiego doświadczenia.

- Jak mówi nam sam papież - ową podstawową rzeczywistością ludzkiego doświadczenia, jest nie tylko prawda o ludzkiej wolności, a więc o tym, że człowiek jest wolny, czyli zdolny do wyboru dobra lub zła, ale także prawda o tym - jak wskazuje nam jeszcze papież Franciszek - że Bóg nie pozostawia nas samych; uczy nas, napomina - zaznaczył Prymas Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał, że podstawowym doświadczeniem człowieka jest zarówno prawda o ludzkiej wolności, jak i prawda o samym Bogu. - W tym roku papieskie orędzie na Wielki Post przypomina nam, że Bóg wychowuje swój lud, aby wyszedł ze swoich zniewoleń i doświadczył przejścia ze śmierci do życia. On to jak oblubieniec ponownie przyciąga nas do siebie i szepcze do naszych serc słowa miłości (…) I jest to rzeczywiście mocne wezwanie do wolności (…) Bóg nie chce przecież poddanych, lecz synów (…) objawia więc nam siłę miłości, z jaką wychowuje swój lud, z jaką go rzeczywiście kocha - przytoczył fragment orędzia papieża Franciszka.

Odwołując się do Ewangelii podkreślił, że Pan Jezus wzywa do tego, aby iść za Nim, zapierając się samego siebie, biorąc swój krzyż i naśladując Go, przede wszystkim poprzez oddanie swego życia, dosłownie tracąc je - tak jak On to zrobił - dla drugich.

Nawiązał też do słów papieża Franciszka wypowiedzianych w minionym tygodniu podczas Kongresu w Rzymie z odpowiedzialnymi za stałą formację kapłańską. - Papież Franciszek powiedział nam, żebyśmy zawsze pamiętali, że w centrum życia chrześcijańskiego znajduje się dar przyjaźni z Panem, który wyzwala nas ze smutku indywidualizmu i groźby życia bez sensu, bez miłości i bez nadziei. Radość Ewangelii, dobra nowina, która nam towarzyszy - tłumaczył dalej papież - jest bowiem właśnie taka: jesteśmy miłowani przez Boga z czułością i miłosierdziem. I jesteśmy wezwani do działania, ażeby to radosne przesłanie wybrzmiało w świecie, świadcząc o nim naszym życiem, tak aby wszyscy mogli odkryć piękno zbawczej miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym i pójść za Nim - cytował przewodniczący Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Akcentował, że świadectwo życia kapłana ma wpływ na owoce pracy w ramach etapu propedeutycznego. - Nie chodzi więc o słowa i same zachęty. Chodzi o świadectwo życia, które nie tylko widzi sens w stracie swego dla Jezusa, ale - jak ktoś trafnie ujął - żeby w nas była taka decyzja, jaka jest w Nim: że ja tak muszę. To znaczy, że ja nie mogę żyć inaczej, jak tylko idąc za Panem w wyborze przemiany świata przez miłość - przez taką miłość, w której nie cofnę się przed ofiarą, nie ucieknę przed kosztem. To musi być mój wybór. To musi być mój wybór takiej miłości. Prośmy więc dziś dla nas wszystkich, aby Pan dawał nam siłę i wciąż odnawiał w nas taką właśnie decyzję - mówił abp Wojciech Polak.

Jutro Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczyć będzie biskup kaliski Damian Bryl, członek Komisji Duchowieństwa KEP

Zajęcia poprowadzą m.in.: ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych, ks. Tomasz Trzaskawka, konsultor Komisji Duchowieństwa KEP, ks. Marek Jarosz, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych, ks. Robert Zieliński, prorektor okresu propedeutycznego Gdańskiego Seminarium Duchownego, ks. Tomasz Metalica, prefekt międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego w Świdnicy, ks. Radosław Suchorab, rektor WSD w Koszalinie, ks. Dariusz Kuliński, prefekt roku propedeutycznego w Kaliszu.

Reklama

Sesja zakończy się w sobotę, 17 lutego Mszą św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka.

Od 1 października 2021 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji kaliskiej i diecezji bydgoskiej odbywają tzw. okres propedeutyczny. Stosowne decyzje, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, podjęli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i biskup kaliski Damian Bryl. Wybór seminarium w Kaliszu podyktowany jest faktem, że od 2020 r. alumni diecezji kaliskiej studiują w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

2024-02-15 18:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski spotkał się z podopiecznymi schronisk dla osób bezdomnych

[ TEMATY ]

bezdomni

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Piotr Drzewiecki

Prymas Polski spotkał się 13 stycznia z podopiecznymi Stowarzyszenia DOM, które prowadzi w Gnieźnie dwa schroniska dla osób bezdomnych. Ich mieszkańcy złożyli w tym roku oryginalne życzenia papieżowi Franciszkowi – przesłali nagranie z nauki tanga i spektaklu „Mój Chrystus połamany”.

Spotkanie odbyło się po raz szesnasty. Abp Wojciech Polak uczestniczy w nim co roku od chwili objęcia funkcji metropolity gnieźnieńskiego. Razem z Prymasem Polski przy wspólnym stole zasiadają pracownicy zaprzyjaźnionych z DOM-em instytucji i organizacji, dobroczyńcy, księża, siostry zakonne, parlamentarzyści oraz wieloletni przyjaciele organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Życia: Bp Piotr Przyborek w błocie!

2024-07-12 11:34

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Bp Piotr Przyborek

Grzegorz Szpak/Mat.prasowy/Festiwal Życia

Przyjechał odprawić Mszę na katolickim Festiwalu Życia w Kokotku. Lecz zanim przywdział liturgiczne szaty, wydarzyło się coś, czego najstarsi hierarchowie nie pamiętają…

Ci młodzi katolicy nie obrzucają biskupów błotem, oni z biskupem do błota… wskakują! Takie sceny wydarzyły się w czwartek podczas Festiwalu Życia. Największy chrześcijański festiwal dla młodzieży w Polsce przez cały tydzień odbywa się w Kokotku na Śląsku, gromadząc ponad 1500 osób z całej Polski i całego świata.

CZYTAJ DALEJ

KUL. Pierwsze czepkowanie

2024-07-12 18:42

Tomasz Koryszko/KUL

Po raz pierwszy w dziejach KUL odbyło się czepkowanie czyli nadanie czepka pielęgniarskiego absolwentkom pielęgniarstwa i położnictwa. To symboliczne potwierdzenie zdobytych kwalifikacji otwierające drogę do wykonywania zawodu. Dyplomy ukończenia studiów licencjackich odebrało 33 absolwentek pielęgniarstwa i 18 położnictwa, w tym 7 otrzymało świadectwo ukończenia studiów z wyróżnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję