Reklama

Jasna Góra

Nabożeństwo „Gorzkich Żali” - modlitwa poruszająca serca

Trwamy w okresie Wielkiego Postu, w owocnym przeżywaniu tego czasu pomagają nam nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy „Gorzkich Żali”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gorzkie żale, to znane i popularne w Polsce nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Jego struktura opiera się na dawnej Jutrzni.

Nabożeństwo Gorzkich żali na Jasnej Górze odprawiane będzie w każdą niedzielę Wielkiego Postu w bazylice, pierwsze odbędzie się 18 lutego. Kazanie pasyjne wygłosi podprzeor Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To przede wszystkim nabożeństwo ludowe. Ta modlitwa wyróżnia się tym, że rozważamy Mękę Pańską w śpiewie. Melodie są bardzo piękne, ten śpiew sprawia, że Gorzkie Żale cieszą się wielką frekwencją wiernych. W tych pieśniach akcent położony jest na Chrystusa, który cierpiał, zajmujemy się w tej modlitwie Nim, a nie sobą – przypomina o. Marcin Ciechanowski.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części poprzedzonych pobudką. Każda część składa się z: Intencji, Hymnu, Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowy duszy z Matką Bolesną. Śpiewa się je na zmianę, w następujące po sobie niedziele, wraz z głoszonym kazaniem pasyjnym.

Zawsze staram się uczestniczyć w Gorzkich żalach - mówi Joanna Ratajczyk z Mrągowa.

- Ta modlitwa jest wzruszająca, Gorzkie żale pojawiają się w nas, modlitwa ta może poruszyć serca, może przywołać podobne do tych odczuć, które miały płaczące niewiasty na drodze krzyżowej. Niezwykłe jest też to, że Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Słowa i muzyka zostały napisane przez Polaków, co świadczy o tym, jaka jest nasza wiara, nasza kultura chrześcijańska dodaje Joanna.

W tej pasyjnej modlitwie od wielu już lat jest rozmiłowana pani Grażyna z Częstochowy, jak mówi – ta modlitwa, jest dla mnie skarbem i umocnieniem duchowym.

- Rozważanie cierpienia Matki Bożej Bolesnej, jest też płaczem nad nami, nad naszymi grzechami. W tegorocznej modlitwie będę szczególnie polecała Maryi naszą ojczyznę, bo jej losy leżą mi na sercu – podkreśliła pani Grażyna.

Reklama

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą odprawiane w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice. Nabożeństwo drogi krzyżowej będzie miało miejsce w każdy piątek o godz. 17.45 w Kaplicy Matki Bożej i o godz. 20.00 w Kaplicy św. Józefa na Halach. Przez cały okres Wielkiego Postu, w piątki o godz. 9.00, w Kaplicy Matki Bożej, przy bocznym ołtarzu, gdzie znajduje się słynący łaskami krzyż z figurą Chrystusa, będzie także odprawiana Msza święta.

Anna Przewoźnik @JasnaGóraNews

2024-02-15 20:10

Ocena: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Wawrzyniec Stanisław Benik. To jemu zawdzięczamy nabożeństwo Gorzkich żali

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wawrzyniec Stanisław Benik (1674-1720) jest twórcą jednego z najpopularniejszych nabożeństw Wielkiego Postu - Gorzkich żali. Jest to nabożeństwo rdzennie polskie. Ks. Benik przygotował je, kiedy pracował w Warszawie, w 1707 roku, w kościele św. Krzyża. Pierwowzór został wykonany w 1698 roku – była to przeróbka łacińskiej pasji „Fasciculus myrrhae” z 1697 r.

Później ks. Benik został przeniesiony do Mławy w diecezji płockiej, gdzie Misjonarze św. Wincentego a Paulo podjęli pracę duszpasterską na terenie parafii św. Stanisława BM. Ks. Benik od 1713 roku był proboszczem mławskiej parafii, tam też, prawdopodobnie w marcu 1713 roku, Gorzkie żale zabrzmiały w diecezji płockiej po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Papież ws. ataku Iranu na Izrael: należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji

2024-04-14 13:47

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Regina Caeli" w Watykanie zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Papież, odnosząc się do ataku Iranu na Izrael, powiedział, że należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji: "Wzywam was, abyście nie podejmowali żadnych środków, które mogłyby uruchomić spiralę przemocy i wciągnąć Bliski Wschód w jeszcze większy konflikt wojenny".

Izraelskie siły obronne ogłosiły, że w nocy z soboty 13 kwietnia na niedzielę 14 kwietnia w Izrael uderzyło ponad 300 irańskich rakiet i dronów, z czego 99 proc. zostało przechwyconych. Na chwilę obecną nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych i nie jest jeszcze nieokreślona liczba rannych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gdy kardynał bramki strzela...

2024-04-15 14:11

[ TEMATY ]

sport

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Archidiecezja Łódzka

W niedzielny wieczór - 14 kwietnia br. - w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbył się towarzyski mecz piłki halowej księża – klerycy.

W drużynie duchownych – których kapitanem był kardynał Grzegorz Ryś znaleźli się dwaj rektorzy – diecezjalnego WSD oraz Seminarium Redemptoris Mater, a także proboszczowie i wikariusze łódzkich parafii. W drużynie kleryckiej znaleźli się alumnie seminarium diecezjalnego oraz seminarium 35+.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję