Reklama

Polityka

Unia Europejska i przedstawiciele religii bronią sudańskiej chrześcijanki

Wysocy rangą przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów, żydów, hinduistów, sikhów i mormonów spotkali się 10 czerwca w Brukseli z przywódcami Unii Europejskiej: przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego László Surjanem. Wymienili poglądy nt. przemian społecznych w UE i poza nią, o zadaniachi Europy w jej najbliższym sąsiedztwie i świecie, a także roli jaką mogą w tym kontekście odgrywać religie.

[ TEMATY ]

Unia Europejska

MATEUSZ BANASZKIEWICZ

Minutą ciszy uczcili ofiary ataku na Muzeum Żydowskie w Brukseli z 24 maja i przyjęli oświadczenie w sprawie sudańskiej chrześcijanki Meriam Ibrahim, skazanej na śmierć za apostazję. Przypomnieli w nim międzynarodowe zobowiązania Sudanu do ochrony wolności religijnej i jednogłośnie wezwali władze tego kraju i sąd apelacyjny do odwołania „tego nieludzkiego wyroku i uwolnienia” skazanej. Zapowiedzieli, że delegacja UE w Sudanie będzie z bliska śledziła rozwój sytuacji.

W swoim przemówieniu Barroso podkreślił, że aktywne zaangażowanie Kościołów i wspólnot religijnych może wnieść decydujący wkład w refleksję nad przyszłością Europy, która potrzebuje więcej demokracji i instytucjonalnej integracji, aby UE mogła sprostać światowym wyzwaniom. Konieczne jest tu wzmocnienie więzi między obywatelami UE i procesami demokratycznymi w Unii.

Z kolei Van Rompuy zauważył, że ramy naszego wspólnego domu, jakim jest UE, zostały ukształtowane przez takie wartości jak pokój, dobrobyt i siła rozumiana w sensie gospodarczym i politycznym. I choć ten dom w ostatnich latach znalazł się centrum silnej burzy, to przetrwał dzięki tym wartościom i swej duszy, jaką jest idea osoby ludzkiej, ujmowanej w jej relacjach.

Reklama

Natomiast Surján zaznaczył, że Kościoły, stowarzyszenia i wspólnoty religijne były w czasie kryzysu bastionem broniącym przed pogarszaniem się struktury społecznej Europy i przyczyniły się do jej uzdrowienia nie tylko gospodarczego, ale także społecznego i moralnego. Ich głos się liczy i UE musi nadal utrzymywać z nimi kontakty dla dobra obywateli.

Było to 10 tego typu spotkanie na najwyższym szczeblu między szefami trzech najważniejszych instytucji unijnych i przedstawicielami religii naszego kontynentu. Jego motywem przewodnim była przyszłość UE. Do takiego dialogu obliguje władze Unii artykuł 17 Traktatu Lizbońskiego.

Z ramienia Kościoła katolickiego w spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Reinhard Marx, arcybiskup Strasburga Jean-Pierre Grallet, a także przewodnicząca Papieskiej Akademii Nauk Społecznych prof. Margaret S. Archer.

2014-06-10 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UE/ Szefowa KE: musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu

[ TEMATY ]

Unia Europejska

gaz

Ursula von der Leyen

PAP/OLIVIER HOSLET

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen

Musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu i musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie - powiedziała w piątek na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Musimy być przygotowani na większe zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu. Ciężko nad tym pracujemy. Musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie, dywersyfikować dostawy z partnerami oraz pracować z przemysłem i krajami UE nad awaryjnym planem redukcji popytu" - wskazała.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję