Reklama

Kościół

Wkrótce inauguracja roku upamiętnienia 40. rocznicy porwania i śmierci ks. Popiełuszki

Od 28 lutego do 3 listopada br. trwać będą obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O znaczeniu tej postaci oraz o wybranych inicjatywach podejmowanych w związku z rokiem rocznicowym mówili m.in. przedstawiciele Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w domu Arcybiskupów Warszawskich. W konferencji wziął również udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z rokiem rocznicowym uruchomiona została też dziś strona internetowa 40rocznica.popieluszko.net.pl.

Kard. Nycz na wstępie podziękował Społecznemu Komitetowi, który zawiązał się wokół sanktuarium „by uczcić i wydobyć duchowe przesłanie z pięknego życia ks. Popiełuszki”. Podkreślił też, jak ważne jest w tym kontekście właściwe akcentowanie podstawowych wymiarów życia kapłana, tak, by widać było aktualność tej postaci. - Jako człowiek, jako ksiądz posłany do duszpasterstwa pielęgniarek i robotników, potrafił pokazywać piękno wiary katolickiej i wynikający z tej wiary system wartości i norm moralnych. Potrafił przekazać, że jest to propozycja, którą Kościół a przez Kościół Chrystus daje człowiekowi i światu, z tym ważnym zatrzeżeniem: „jeśli chcesz” - mówił kard. Nycz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Oddał siebie Panu Bogu i ludziom, służąc tym, którzy byli najbardziej poszkodowani i pozbawieni głosu. Współczesnemu człowiekowi może powiedzieć to samo - jeśli doświadczamy niepokojów, trzeba powrócić do Pana Boga, żyć uczciwie i godnie - mówił ks. dr Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Błogosławionego Księdza Popiełuszki. Zwrócił uwagę na znaczenie drogi duchowej w przeżywaniu 40 rocznicy śmierci Błogosławionego. - Trzeba zacząć od przemiany własnych serc - powiedział. Dlatego też zaprosił do rozpoczynającej się już 28 lutego codziennej modlitwy przy grobie ks. Jerzego, o godz. 21, przez 37 tygodni, które nawiązują do 37 lat jego życia. - Zapraszamy do modlitwy o przemianę serca i do postu od złych słów - zachęcał.

PAP/Tomasz Gzell

O działaniach 16 - osobowego Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mówił jego przewodniczący, Paweł Kęska, manager Muzeum Księdza Popiełuszki. - Naszym celem jest zrobić wszystko, co umiemy, by historia ks. Popiełuszki była dziś opowiedziana pełnym głosem i usłyszana w wielu miejscach w Polsce i na świecie - powiedział. Jak podkreślił, celem Komitetu jest m.in. przekazywanie informacji nt. wydarzeń upamiętniających kapłana, po to by zwrócić uwagę na jego znaczenie i na fakt, że dla wielu osób stanowi on niegasnącą inspirację.

Reklama

O fundacji „Dobro” im. ks. Popiełuszki powiedział jej prezes, Marek Popiełuszko, bratanek Księdza. Przypomniał, że powstała ona w 2015 r., by zaopiekować się m.in. miejscem narodzin ks. Jerzego. Poinformował też o działaniach podejmowanych przez Fundację w roku rocznicowym, m.in. o uroczystościach 7 i 8 września w Okopach i Suchowoli w związku z rocznicą narodzin ks. Popiełuszki.

O działaniach podejmowanych przez różne instytucje, które włączyły się w obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego mówili też ich przedstawiciele - Adam Lewandowski z IPN, dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, czy Grzegorz Szczecina z Polskiego Radia.

Głos zabrała też 18-letnia Emilia Partyka, reprezentująca Młodzież Księdza Jerzego, grupę powstałą wokół Muzeum i Sanktuarium. Emilia Partyka angażuje się w projekt, który ma przybliżyć ks. Jerzego młodym - będą to warsztaty mu poświęcone, prowadzone w różnych szkołach na terenie całej Polski.

Obchody rocznicowe zainaugurowane zostaną przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. Rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Od tego dnia codziennie o godz. 21. Przy grobie męczennika odprawiana będzie specjalna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści zaproponowana przez Sanktuarium parafianom, wspólnotom religijnym i wszystkim wiernym, jako część programu „osobistej i społecznej, duchowej przemiany”. Oprócz modlitwy, na każdy z 37 tygodni upamiętnienia przygotowany został fragment nauczania ks. Popiełuszki z pytaniami do osobistej refleksji. W duchowym programie znalazł się także post od krzywdzących słów oraz zachęta do wrażliwości na materialne i duchowe potrzeby bliźnich. Modlitwa prowadzona codziennie w Sanktuarium zakończy się w listopadzie, w rocznice pogrzebu ks. Popiełuszki. Pogrzeb ten w 1984 r. zgromadził kilkusettysięczną rzeszę wiernych.

2024-02-22 15:18

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle żartował

[ TEMATY ]

Paweł VI

Wydawnictwo Znak

Święty Paweł VI był człowiekiem refleksyjnym, ale też ciągle żartował – takim zapamiętała go jego bratanica Chiara Montini. Wspomnieniami o stryju-papieżu podzieliła się w programie włoskiej telewizji Rai Uno „A sua immagine”.

Kiedy Chiara się urodziła jej stryj, Giovanni Battista Montini, był arcybiskupem Mediolanu. Jednak nie szczędził uwagi swoim bliskim. – W sierpniu spędzaliśmy razem 10 dni. Bardzo lubił spacery i prowadzenie maluchów za rękę, pełniąc rolę przewodnika. Był dla nas bardzo dostępny. Budował dla nas domki z kart, dawał nam w prezencie najprzedziwniejsze rzeczy: którego roku pojechaliśmy do pałacu arcybiskupiego w Mediolanie i wróciliśmy do domu z białą owieczką – opowiadała Montini. A kiedy został papieżem, wszyscy w rodzinie zrozumieli, że „wujek już nie był wujkiem: stał się ojcem ludzkości”.

CZYTAJ DALEJ

Haiti: zamordowano troje świeckich misjonarzy

2024-05-27 16:30

[ TEMATY ]

misje

Haiti

misjonarze

hollyfotolia

Małżeństwo młodych Amerykanów, którzy pomagali w sierocińcu na Haiti oraz dyrektor lokalnej chrześcijańskiej organizacji pozarządowej Missions in Haiti zostali zamordowani przez członków uzbrojonych band, którzy od miesięcy przejęli kontrolę nad tą karaibską wyspą. By postawić tamę przemocy i przywrócić bezpieczeństwo w kraju na Haiti dotrze wkrótce międzynarodowy kontyngent stabilizacyjny dowodzony przez Kenijczyków.

Tragedia rozegrała się 23 maja na oczach bliskich ofiar, którzy w chwili napadu rozmawiali z nimi dzięki wideo-połączeniu i śledzili przebieg wydarzeń aż do momentu, kiedy zbrodniarze przerwali połączenie. Zabite małżeństwo to Natalie i Davy Lloyd, 21 i 23 lata, córka i zięć republikańskiego deputowanego Bena Bakera. Trzecią ofiarą jest 45-letni Jude Montis, który kierował misją na wyspie. Amerykański deputowany poinformował o tragedii w mediach społecznościowych: „Moje serce rozdarte jest na tysiąc kawałków. Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu. Są zjednoczeni w niebie. Proszę, módlcie się za naszą rodzinę, desperacko potrzebujemy teraz siły. Brak mi słów”. Do tragedii odniósł się były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump: „Niech Bóg błogosławi Davy’ego i Natalie. Cóż za tragedia! Haiti jest całkowicie poza kontrolą! Znajdźcie ich morderców”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję