Reklama

Niedziela Wrocławska

Trzy Chóry Jeden Głos

Już za tydzień do Wrocławia przyjadą chóry ze szkół katolickich Słowacji i Słowenii.

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Trzy Chóry – Jeden Głos” to projekt, który połączył Biskupie Gimnazjum Klasyczne im. św. Stanisława Kostki (Lublana, Słowenia), Gimnazjum Zakonu Pijarów im. Józefa Braneckiego (Trenczyn, Słowacja) i Ogólnokształcące Liceum Salezjańskie we Wrocławiu. – O współpracę poprosiła nas szkoła ze Słowenii. Mieliśmy za sobą już krótką współpracę kilka lat temu, teraz zaprosili nas do projektu chóralnego realizowanego trójstronnie razem ze szkołą ze Słowacji. Do tej pory trzecim partnerem było Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie, ale w związku ze zmianami w szkole ta współpraca się zakończyła, a zaproszenie do chóralnego projektu otrzymało Liceum Salezjańskie. Bardzo mnie to cieszy, zwłaszcza, że jedną z ważnych i mocnych stron Salezu jest umuzykalnianie uczniów – rozwija się u nas szkolna orkiestra dęta, Salez Drumline, Salez Band i chóry – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich „Don Bosco” ks. Jerzy Babiak.

Ksiądz dyrektor wskazuje na dwie ogromne wartości międzynarodowej wymiany chóralnej: – Po pierwsze spotkanie trzech europejskich szkół katolickich prężnie działających, czyli szansa na wymianę doświadczeń, na poznanie się młodych katolików różnych narodowości, na budowanie jedności między uczniami. Czas wzajemnego umocnienia i dobrego wspólnego przebywania. A po drugie ubogacenie wspaniałym doświadczeniem muzycznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szkoły ze Słowacji i Słowenii mają bardzo mocną tradycję chóralną. – Tam śpiewanie w szkolnym chórze jest czymś bardzo naturalnym, a chóry liczą nawet po kilkuset uczniów. Szkoła ze Słowacji jeździ na tourne koncertowe m.in. do Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że ten projekt zmotywuje naszych uczniów do angażowania się w śpiew i wzmocni naszą tożsamość muzyczną – mówi ks. Jerzy Babiak.

Co roku spotkania odbywać się będą w innym kraju. – Zaczynamy od Wrocławia, w przyszłym roku spotkanie na Słowenii, za dwa lata na Słowacji. I tak cyklicznie. Uczniowie przyjeżdżają na cztery dni, wspólnie uczestniczą w warsztatach chóralnych, a oprócz tego oczywiście integracja, poznawanie miasta, kultury, historii Polski. Zaplanowane są również koncerty – chóry Ze Słowacji i Słowenii mają naprawdę bardzo bogaty i piękny repertuar, ich występy są na bardzo wysokim poziomie muzycznym, będą więc także koncertować we Wrocławiu – dodaje ks. Babiak.

Reklama

Przygotowane zostały trzy większe koncerty – główny odbędzie się 3 marca o godz. 19.00 w Oratorium Marianum. – To koncert finałowy, gdzie razem wystąpią trzy chóry – ponad 120 uczniów – zaprezentuje się też m.in. zespół smyczkowy Salezu. Wstęp jest wolny, serdecznie wszystkich zapraszamy. Dzień wcześniej zapraszamy do Bazyliki Garnizonowej. O godz. 18.00 połączone chóry będą śpiewać podczas Mszy św., a po Eucharystii odbędzie się koncert – zaprasza na występy dyrektor Salezu.

Tygodnik "Niedziela" objął wydarzenie swoim patronatem.

2024-02-23 09:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia: druzgocący raport o terapii zmiany płci przez dzieci

2024-04-12 18:06

[ TEMATY ]

dzieci

Wielka Brytania

raport

zmiana płci

Adobe Stock

W Wielkiej Brytanii ukazał się druzgocący raport brytyjskiej lekarz pediatry dotyczący terapii zmiany płci u dzieci. Tysiącom nastolatków przepisywano hormony blokujące ich naturalny rozwój, mimo braku badań, jak ta drastyczna ingerencja wpływa na ich psychikę – teraz i w przyszłości.

Nazywany „przełomowym i historycznym” raport dr Hilary Cass powstał na zlecenie rządu. Ujawnia, że tysiące dzieci mogło paść ofiarą złej diagnozy z powodu ideologicznej nagonki i presji, wywieranej na lekarzy. Okazuje się, iż poczucie niewłaściwej płci może być wynikiem szeregu problemów natury psychicznej, a także neuroróżnorodności, może być też powiązane z trudną sytuacją rodzinną i doświadczaniem aktów przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Eucharystia a świętych obcowanie

2024-03-26 12:46

Niedziela Ogólnopolska 13/2024, str. 20-21

[ TEMATY ]

treści wiary

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Co ma wspólnego prawda o „świętych obcowaniu” z Eucharystią? Chodzi o odkrycie tego, jaka rzeczywista więź łączy wszystkich, którzy tworzą Kościół pielgrzymujący jeszcze po ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Łódzkie obchody 50-lecia Wspólnoty Chemin Neuf

2024-04-13 14:33

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

50 lecie Chemin Neuf

50 lecie Chemin Neuf

- Nam, całemu Kościołowi życzę tego doświadczenia, że Duch święty jest mocniejszy, niż wszystkie podziały! Życzę tez całemu Kościołowi tego rozeznania, że nic tak nie obezwładnia Słowa jak podziały między chrześcijanami. Życzę Wspólnocie Chemin Neuf, żeby strzegła tego przekazu bo to jest was przekaz od początku do końca! – mówił kardynał Rys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję