Reklama

Niedziela Wrocławska

Rekolekcje o spowiedzi generalnej

W klasztorze sióstr Notre Dame na wrocławskim Ostrowie Tumskim zakończyły się rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Te kilkudniowe ćwiczenia duchowe miały swoją pierwszą edycję. Towarzyszyliśmy uczestnikom podczas czwartkowych nieszporów i konferencji księdza Pawła Cembrowicza, proboszcza wrocławskiej katedry.

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencję wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

Konferencję wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rekolekcjach uczestniczyło 6 osób, a ich duchowym przewodnikiem był ks. Paweł Cembrowicz. W swojej konferencji poświęconej spowiedzi generalnej, kapłan posłużył się także historiami ze swojego życia kapłańskiego, które były pewnego rodzaju świadectwem.

We wprowadzeniu do konferencję znalazło się odniesienie do sceny Bożego Narodzenia. -Tajemnica Wcielenia znajduje swój sens w tajemnicy odkupienia. Chrystus przychodzi w konkretnym celu. Chrystus daje odkupienie i odpuszczenie grzechów. Jednoczy to co w niebiosach i to co na ziemi - wskazał proboszcz katedry, mówiąc dalszej części o wymiarze personalistycznym wiary chrześcijańskiej. - Bóg nie jest kimś kto jest daleko i obserwuje, ale wchodzi w historię człowieka. Historia zbawienia pokazuje, że człowiek nie jest sam. Po tragedii, która wydarzyła się w Raju, Bóg nie zostawia człowieka, ale przychodzi i woła Adamie gdzie jesteś? Bóg szuka człowieka. Na przestrzeni historii w dziejach ludzkich, Bóg nigdy nie męczy się człowiekiem. My możemy zmęczyć się sobą. Taka niepojęta, nieogarniona, wszechmogąca jest miłość Boga - nauczał kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Cembrowicz poruszył także kwestie jedności w różnorodności.- Na Ziemi nie jest doskonała. Poszczególne osoby tworzące Kościół są ważne. Nie ma lepszych i gorszych - zaznaczył kapłan, używając porównania do witraża, w których poszczególne elementy składają się na całość i każdy jest istotny.

Przechodząc bezpośrednio do tematyki spowiedzi generalnej, kapłan przypomniał starą formę przykazania kościelnego mówiącego o spowiedzi świętej raz w roku i komunii na Wielkanoc - To jest minimum. I dobrze wiemy, że drogą do godności przyjęcia Komunii Świętej jest Sakrament Pokuty. Aby pielęgnować duszę spowiedź musi być regularna i zalecana jest raz w miesiącu - wskazał ks. Cembrowicz, dodając, że spowiedź generalna zalecana w ważnych wydarzeniach życia człowieka. Tak naprawdę, pierwszą taką spowiedź odbywamy przed I Komunią Świętą. Ale także spowiedź generalna zalecana jest, gdy wchodzimy w dorosłe życie [ślub, święcenia - przyp. red.], gdy wchodzimy w wiek dojrzały, starość lub, kiedy czujemy potrzebę i może być z jakiegoś okresu czasu np. 25 lat małżeństwa, 20 lat pracy itp.

Reklama

Ks. Paweł Cembrowicz wyjaśnił też, czym jest spowiedź generalna: - To spowiedź z całego życia. Nie chodzi o to, aby powtórzyć wszystkie spowiedzi i wszystkie grzechy wypowiedzieć, ale możemy powiedzieć o tym, czego nie opowiedzieliśmy, bo nie byliśmy świadomi, zatailiśmy ze strachu, coś co nam leży na sercu, co chcemy oddać Panu Jezusowi - mówił kapłan, dodając: - Nie należy wchodzić w konteksty. Jak spowiednik nie będzie rozumiał to dopyta.Warto zaakceptować to co zatailiśmy i powiedzieć dlaczego to uczyniliśmy.

W dobrym przygotowaniu do spowiedzi pomaga solidny rachunek sumienia. - Warto pamiętać o wdzięczności. Podziękować Panu Bogu za dobro, które miało miejsce dzięki Niemu, zobaczyć że życie nie jest wielkim utrapieniem, ale jest piękne i wiele się w nim wydarzyło, prosić o światło Ducha Świętego aby pozwolił nam poznać nasz grzech - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Nie można dać sobie wmówić, że już nic się nie da zrobić. Należy przyjąć to wszystko w duchu pokuty i razem z Jezusem ofiarować Ojcu Niebieskiemu.

Podczas konferencji zostało użyte porównanie spowiedzi generalnej do doświadczenia Wielkiego Piątku. - Jest to droga do zmartwychwstania, a ona zawsze wiedzie przez Golgotę. I warto rozważać słowa rozgrzeszenia: “Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą…". - nauczał proboszcz katedry, dodając: - Wyznanie grzechów jest wejściem na drogę nawrócenia i przylgnięcia do Chrystusa. Kolejnym ważnym krokiem jest przebaczenie. Spowiedź generalna to dobra okazja do przebaczenia, aby się nie męczyć samemu sobą. Może nie do końca to potrafimy, ale należy tego chcieć i oddać to Jezusowi.

Rekolekcje o spowiedzi generalnej organizujemy były przez Fundację Świętego Jana Chrzciciela i parafię katedralną pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Celem tych rekolekcji było przygotowanie jej uczestników do spowiedzi generalnej.

2024-02-24 22:48

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Tym razem otrzymaliśmy wsparcie parafii Ćmielów i Szewna, bo tam młodzież licealna w okresie Wielkiego Postu zorganizowała kolejną już zbiórkę elektrośmieci. To właśnie dzięki temu, że do szkoły uczęszcza młodzież z różnych parafii możemy realizować akcję w różnych miejscach. Bardzo dziękuję księżom proboszczom za otwartość i umożliwienie realizacji akcji społecznych - mówił ks. Stanisław Gurba, koordynator projektu. Surowce zostały posegregowane i wysłane do Fundacji. Następnie trafią do firm recyklingowych, a pozyskane środki pieniężne zostaną przekazane na budowę studni w krajach misyjnych. Natomiast szkołom, które biorą udział w projekcie przyznawane są punkty, które potem można wymienić na drobne nagrody.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski wydał edykt zachęcający wiernych do przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję