Reklama

Niedziela Łódzka

Pabianice: Ostatnie pożegnanie śp. ks. Macieja Piskorskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Miłosierdzia Bożego w Pabianicach odbyło się ostatnie pożegnanie śp. ks. Macieja Piskorskiego.

Zmarłego kapłana żegnała rodzina, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego, bliżsi i dalsi znajomi oraz parafianie. We wstępie do Mszy św., sylwetkę Zmarłego kapłana przybliżył bp Marek Marczak. - W tej pabianickiej wspólnocie dorastał do pójścia za Chrystusem i oddania mu swojego życia. Otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk arcybiskupa Władysława Ziółka 2 czerwca 2007 roku. Był wikariuszem siedmiu parafii. Najpierw w Widawie, potem w Koluszkach, Aleksandrowie Łódzkim oraz w Łodzi – w parafii na Wiskitnie, parafii NMP Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego, parafii św. Mateusza i parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini. Odszedł w 42. roku swojego życia i 17. roku służby kapłańskiej (…) Życie człowieka, jeśli patrzymy na nie oczami wiary, to powołanie – powołanie najpierw do życia, a potem do tego, do czego posyła nas Pan Bóg. Życie człowieka to osoby, wydarzenia, doświadczenia. Ale to także relacje z Bogiem i z innymi. Życie człowieka, szczególnie prezbitera, to różne środowiska i wspólnoty. Dzisiaj podczas tej Mszy św. pogrzebowej, kończy się historia doczesnego życia księdza Macieja z datami. Kończą się także doświadczenia łaski i grzechu. Pogrzeb to także dzień, kiedy człowiek odchodząc do Boga, gromadzi innych, gromadzi nas tutaj. To dzisiaj poprzez postać Zmarłego, jego życie i jego śmierć, także do nas przemawia Pan Bóg (…) Chcemy prosić Boga, by wybaczył mu jego ludzkie grzechy, słabości i prosić, by to jego życie, śmierć były dla nas także nauką – mówił bp Marczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilie wygłosił ks. Witold Lubaniak, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Łaznowie. - Życie naszego dnia jest nieustającą pielgrzymką. W Wielki Piątek Matka Boża zaprasza nas do drogi, której celem jest nie krzyż, ale zmartwychwstanie. Ta modlitwa jest dla nas wyjątkowo trudna. Gromadzimy się dziś, aby wypełnić posługę miłości wobec księdza Macieja. By podziękować Bogu za dar jeśli życia, kapłaństwa i służby. To w tym mieście - w Pabianicach, w domu rodzinnym rodziło się jego powołanie. W tym mieście, w tych świątyniach, czynił znak krzyża, zginął kolano i słuchał Pana. Dnia 2 czerwca 2007 roku odpowiedział na słowa Jezusa i wypłynął na łów. Zresztą zgodnie z jego pasją, bo w szkole średniej kochał żeglarstwo. I łowił dusze wszędzie tam, gdzie służył. Namaszczał świętymi olejami czoła i dłonie pragnących uzdrowienia, przyjmował do wspólnoty wiernych dzieci, udzielał komunii, towarzyszył dzieciom i młodzieży w sakramencie komunii i bierzmowania. Pielgrzymował do tronu Jasnogórskiej Pani, nie tylko pieszo, ale i organizował pielgrzymkę rowerowa. Nie cofał się przed wezwaniem Jezusa. Umiał zgiąć kolano, oddawał Bogu modlitwę i czyn. Do samego końca trwał przy ołtarzu. Wierny kościołowi archidiecezji łódzkiej, kochał ten kościół. Wniósł w niego swoje talenty - wrażliwość i miłość do drugiego człowieka (…) Wieczór jego życia zapadł, ostatni promień słońca zgasł. Księże Macieju - niech Ci zaświeci słońce nieprzemijające - Jezus Chrystus! A modlitwa ludu w tej świątyni, niech ci wyprosi zbawienie wieczne. Po trudnym pielgrzymowaniu, spoczywaj w pokoju! – zakończył ks. Witold Lubaniak, kolega kursowy Zmarłego. 

Reklama

Na zakończenie Mszy św. żałobnej słowa pożegnania odczytał ks. Piotr Pirek, proboszcz ostatniej parafii Zmarłego – Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie w imieniu kapłanów, którzy razem z ks. Maciejem studiowali w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi oraz przyjęli święcenia kapłańskie, słowa pożegnania skierował ks. Paweł Bogusz. - Maciek dał się tak poznać, jak Piotr z dzisiejszej Ewangelii – impulsywny, ale taki cały w tym, co robił. Dbałeś o to, by był między nami kontakt. Na każdym spotkaniu kursowym chciałeś być. Tą nasza rodzinę kapłańską, braterską, mocno ceniłeś. Pamiętam, że jeszcze niedawno wspominaliśmy, że najbliższe spotkanie kursowe będzie u ciebie… no i zebrałeś nas. Trochę przedwcześnie, ale wierzymy, że także po to, byśmy w pierwszą rocznicę Twojego pobytu po „tamtej stronie”, mogli się spotkać I że Ty pierwszy widzisz, że to jest Pan! I że to Ty pierwszy, choć najmłodszy z całego naszego kursu byłeś, już się z nim jednoczysz – mówił ks. Paweł Bogusz, proboszcz parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi. Jako ostatni, Zmarłego pożegnali przedstawiciele Grupy Rowerowej Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej, dla której był nie tylko kierownikiem i w pełni zaangażowanym organizatorem, ale przede wszystkim duszpasterzem, towarzyszącym na pielgrzymim szlaku do Maryi na Jasną Górę.

Kapłani - koledzy kursowi śp. ks. Macieja Piskorskiego na własnych barkach wynieśli trumnę z ciałem Zmarłego ze świątyni, skąd została przewieziona na cmentarz katolicki w Pabianicach, gdzie spoczął w rodzinnym grobie. W ostatniej drodze Zmarłemu towarzyszyli także zaprzyjaźnieni górale z ukochanego Zakopanego.

2024-02-25 07:00

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Ogłoszenie patronatu Matki Bożej Łaskiej nad Łaskiem i Gminą Łask

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy władzy udzielonej jej przez Ojca Świętego FRANCISZKA, mając na uwadze przedłożone okoliczności oraz fakt, że wybór i aprobata zostały dokonane zgodnie z przepisami prawa, prośbę przyjmuje i NAJŚWIĘTSZĄ MARYJĘ PANNĘ ŁASKĄ OGŁASZA JAKO PATRONKĘ MIASTA I GMINY ŁASK. Jakiekolwiek prawa nie mogą się temu sprzeciwiać – czytamy w dekrecie watykańskiej Dykasterii ustanawiającym Matkę Bożą Łaską patronką Łasku i Gminy Łask.

CZYTAJ DALEJ

Niemieccy obrońcy życia: decyzja Parlamentu Europejskiego o prawie do aborcji to barbarzyństwo

2024-04-12 19:15

[ TEMATY ]

obrońcy życia

aborcja

Niemcy

Adobe.Stock

Niemieckie stowarzyszenie „Aktion Lebensrecht für Alle” (Akcja prawo do życia dla wszystkich - Alfa) skrytykowało rezolucję, w której Parlament Europejski wzywa do wpisania tzw. prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. To „deklaracja ludzkiego bankructwa” i „hańba dla Europy", ogłosiła Alfa 10 kwietnia w Augsburgu. „Zabijanie niewinnej i bezbronnej istoty ludzkiej” „nigdy nie może być prawem, a już na pewno nie prawem podstawowym” - głosi stanowisko Alfy.

W opinii stowarzyszenia „każdy, kto «prawo» do zabijania nienarodzonych dzieci podnosi do rangi europejskiego prawa podstawowego, zachowuje się w barbarzyński sposób i tym samym grzebie wiele innych praw podstawowych: lekarze nie będą już mogli odmówić udziału w dzieciobójstwie prenatalnym, powołując się na wolność sumienia. Szpitale kościelne nie będą już mogły powoływać się na swoją wolność religijną, aby odmówić oferowania aborcji”.

CZYTAJ DALEJ

Papież dziękuje Fundacji Papieskiej za pomoc ubogim i stypendia

2024-04-12 20:16

[ TEMATY ]

stypendium

ubodzy

papież Franciszek

Fundacja Papieska

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Franciszek przyjmuje członków Fundacji Papieskiej

Franciszek przyjmuje członków Fundacji Papieskiej

Ojciec Święty podziękował Fundacji Papieskiej za jej służbę na rzecz „ubogich, uchodźców, imigrantów, dotkniętych wojną i przemocą” oraz za zapewnianie stypendiów. W tym roku Fundacja Papieska zapowiedziała przekazanie 14,7 miliona dolarów na stypendia i pomoc humanitarną, jako wyraz swej służby Ojcu Świętemu i Kościołowi katolickiemu na całym świecie.

Ojciec Święty podkreślił, że od momentu powstania Fundacja Papieska jest instrumentem wielkanocnej radości, niosąc bliskość, współczucie i czułość miłości Jezusa wielu braciom i siostrom na całym świecie. „Wasze wsparcie dla różnych projektów edukacyjnych, charytatywnych i apostolskich przyczynia się do integralnego rozwoju tak wielu osób, w tym ubogich, uchodźców, imigrantów, a obecnie coraz większej liczby osób dotkniętych wojną i przemocą” - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję