Reklama

Kościół

Watykan: papież potępia ataki na miejsca święte w Burkina Faso

Ojciec Święty wyraził ubolewanie z powodu ataków, które miały miejsce wczoraj, w niedzielę 25 lutego 2024 r., w kościele katolickim w Essakane i meczecie w Natiaboani w Burkina Faso. Telegram kondolencyjny w imieniu Ojca Świętego wystosował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Burkina Faso i Nigru, bpa Laurenta Dabiré.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek zapewnił o swej solidarności i zasmuceniu z powodu ataku terrorystycznego na kościół katolicki w Essakane 25 lutego 2024 r. oraz z powodu ofiar śmiertelnych. Łączy się w żałobie z rodzinami, wyrażając swoją bliskość i smutek. Ojciec Święty wyraża również współczucie wspólnocie muzułmańskiej z powodu ataku na meczet w Natiaboani. „Modli się o wieczny odpoczynek dla zmarłych, powierzając ich miłosierdziu Bożemu, oraz o uzdrowienie rannych. przypominając, że nienawiść nie jest rozwiązaniem konfliktów. Papież zachęca do poszanowania miejsc świętych i zwalczania przemocy aby krzewić wartości pokoju. Prosi Pana, by przyniósł siłę i pocieszenie wszystkim dotkniętym tymi tragediami. Ojciec Święty modli się także o obfite Boże błogosławieństwo dla wszystkich mieszkańców Burkina Faso” -czytamy w telegramie kondolencyjnym podpisanym przez kardynała Pietro Parolina.

We wczorajszym ataku fundamentalistów islamski na kościół katolicki w wiosce Essakane w północno-wschodniej części Burkina Faso zginęło 15 osób a dwie odniosły rany. Według oświadczenia diecezji Dori, dwanaście osób zginęło na miejscu, a 3 na skutek odniesionych ran w szpitalu.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Burkina Faso i inne kraje Sahelu od lat zmagają się z atakami dżihadystów, mających związki z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim. Mimo międzynarodowych misji antyterrorystycznych z udziałem żołnierzy m.in. Francji i USA, stan bezpieczeństwa w regionie stale się pogarsza.

Reklama

Jak podaje agencja AFP we wczorajszym ataku na meczet w Natiaboani, we wschodniej części Burkina Faso zginęły dziesiątki muzułmanów. Wszystkie ofiary to muzułmanie, w większości mężczyźni, którzy przyszli na poranne modlitwy - powiedział telefonicznie jeden z mieszkańców. Inne lokalne źródło powiedziało: „Terroryści weszli do miasta wczesnym rankiem. Otoczyli meczet i strzelali do wiernych, którzy zebrali się tam na pierwszą modlitwę dnia. Kilku z nich zostało zastrzelonych, w tym ważny przywódca religijny” Żołnierze i członkowie Ochotników Obrony Ojczyzny (VDP), cywilnych sił wspierających wojsko, byli również celem „tych hord, które przybyły w dużej liczbie” - zaznacza AFP powołując się na swoje źródła. Władze nie skomentowały jeszcze ataku. Natiaboani to wioska położona około 60 km na południe od Fada N'Gourma, głównego miasta we wschodnim regionie Burkina Faso, w którym od 2018 r. dochodzi do regularnych ataków grup zbrojnych. Znajduje się ono w pobliżu granicy z Beninem i Togo.

Natomiast wioska Essakane znajduje się w tak zwanej strefie „trzech granic” w północno-wschodniej części kraju, w pobliżu wspólnych granic Burkina Faso, Mali i Nigru.

2024-02-26 21:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podkreślił znaczenie dialogu ze światem kultury i wkładu w tej dziedzinie Jana Pawła II (dokumentacja)

[ TEMATY ]

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Na znaczenie dialogu Kościoła z ludźmi kultury wskazał Ojciec Święty w liście do rektora Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza, o. Michała Palucha OP w związku z otwarciem na tej papieskiej uczelni Instytutu Kultury Jana Pawła II.

Do drogiego brata

CZYTAJ DALEJ

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję