Reklama

Niedziela Lubelska

Lutowy odpust na Górze Chełmskiej

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W święto Katedry Świętego Piotra, 22 lutego, w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Wieczornej Eucharystii z udziałem kanoników Kapituły Chełmskiej przewodniczył bp Adam Bab. Kapituła Chełmska została erygowana dokładnie 30 lat temu.

Całodzienna modlitwa wspólnot

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej główne uroczystości odpustowe zawsze odbywają się we wrześniu. Jednak od czasu, gdy świątynię na Górze Chełmskiej podniesiono do godności bazyliki mniejszej, odpust jest obchodzony również zimą, 22 lutego. W tym dniu wierni zgromadzili się na modlitwie w intencji Ojca Świętego Franciszka. Oprócz porannych Mszy świętych, czas modlitwy wypełniła adoracja Najświętszego Sakramentu. Aż do wieczora, na rozmowę z Panem Jezusem i Jego Matką, przychodzili przedstawiciele wspólnot działających przy parafii. Swoje troski, radości, problemy oraz trudności na drodze w dążeniu do świętości, przedstawiali członkowie Legionu Maryi, Rodzin Żywego Różańca, Oazy Rodzin, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Przyjaciele Oblubieńca a także Odnowy w Duchu Świętym oraz dorośli lektorzy. Adorując Najświętszy Sakrament, powierzali Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej cały Kościół, Ojca Świętego Franciszka, wszystkich księży, a także wspólnoty parafialne i swoje rodziny.

Główną część uroczystości rozpoczęła wieczorna procesja uliczna z kopią figury Matki Bożej Fatimskiej. Od kościoła Rozesłania św. Apostołów aż do bazyliki tradycyjnie już poprowadził ją proboszcz ks. Jacek Lewicki. Podczas całej trasy procesyjnej wierni odmawiali Różaniec, śpiewali religijne pieśni, rozświetlając jednocześnie płomieniami świec drogę Matce Bożej. Figura Fatimskiej Pani, niesiona na ramionach przez mężczyzn z Bractwa Krzyża Świętego działającego przy parafii Rozesłania św. Apostołów, została wniesiona do świątyni. Tam rozpoczęła się wieczorna Msza św. odpustowa, której przewodniczył bp Adam Bab. W tym roku odpust miał wyjątkowy wymiar szczególnie dla księży kanoników Kapituły Chełmskiej, która została powołana 30 lat temu.

Reklama

Słowo powitania do uczestników uroczystości wygłosił proboszcz ks. Andrzej Sternik. – Kiedy przeżywamy uroczystość Katedry św. Piotra, patrzymy na pierwszego papieża oraz na katedrę, krzesło które jest według tradycji przechowywane do dzisiaj w bazylice św. Piotra w Rzymie. To miejsce z którego nauczał. Przez pryzmat ponad dwudziestu wieków patrzymy dzisiaj na papiestwo. Patrzymy też na Apostołów oraz biskupów, którzy są następcami Apostołów. Cieszymy się że dzisiaj jest wśród nas bp Adam Bab, następca Apostołów. Proszę księdza biskupa o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, naszego miasta i całej wspólnoty lokalnego Kościoła - mówił ks. Sternik. Szczególne słowa powitania skierował do obecnych na uroczystości księży kanoników oraz pierwszego dziekana Kapituły Chełmskiej ks. inf. Kazimierza Bownika.

30-lecie powstania Kapituły Chełmskiej

Historycznym i niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu Chełma było podniesienie przez papieża Jana Pawła II sanktuarium maryjnego na Górze Chełmskiej do rangi bazyliki mniejszej. Myśl tę poddał przebywający we wrześniu 1983 r. na uroczystościach odpustowych w Chełmie ówczesny sekretarz Episkopatu Polski abp Bronisław Dąbrowski. Idea ta została zrealizowana dzięki szczególnym staraniom bp. Bolesława Pylaka i zaangażowaniu bp. Ryszarda Karpińskiego. 6 maja 1988 r. Stolica Apostolska wydała dekret w tej sprawie. Nawiązując do dziedzictwa historycznego Chełma, bp Pylak powołał 6 listopada 1993 roku do istnienia Kapitułę Kolegiacką przy bazylice chełmskiej. Godnością kanonicką zostali wówczas obdarzeni wszyscy księża dziekani i wicedziekani ziemi chełmskiej: ks. B. Uszczuk i ks. E. Sereda, ks. K. Bownik i ks. M. Wysocki, ks. P. Kimak i ks. J. Koproń, ks. A. Bała, ks. J. Krzak i ks. H. Szymański. Ponadto w skład kapituły weszli: ks. M. Zahajkiewicz, ks. K. Malinowski, ks. L. Adamowicz. Pierwsze posiedzenie Kapituły Chełmskiej odbyło się 10 listopada 1993 roku. Uczestniczył w nim bp Pylak wraz z kanclerzem Kurii Metropolitarnej. Wybrano wówczas dziekana Kapituły Chełmskiej którym został ks. K. Bownik i sekretarza (ks. L. Adamowicz) oraz komisje statutową (ks. prof. M. Zahajkiewicz, ks. P. Kimak, ks. K. Bownik i ks. L. Adamowicz). Celem jej pracy było opracowanie statutu kapituły i przedłożenie go do zatwierdzenia księdzu arcybiskupowi.

Reklama

Uroczysta inauguracja połączona z instalacją dwunastu kanoników gremialnych, odbyła się 22 lutego 1994 r. Jak możemy przeczytać w kronice parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, głównym punktem tamtej uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem abp. Bolesława Pylaka. Wspólnie z księdzem arcybiskupem modlili się wówczas również: ordynariusz płocki bp Zygmunt Kamiński i kanclerz Kurii Metropolitarnej ks. Franciszek Przytuła. Tuż przed Liturgią abp Pylak przyjął wyznanie wiary i ślubowanie od powołanych kanoników gremialnych. Dopełnieniem obrzędów był program literacko- muzyczny oparty na tekstach Karola Wojtyły, a wykonany przez młodzież szkół średnich. W uroczystości uczestniczyło ponad 70 kapłanów, również z sąsiednich diecezji. W przemówieniach wygłoszonych wówczas przez księży biskupów była mowa o zadaniach Chełmskiej Kapituły Kolegiackiej. Ma ona dbać o dalszy rozwój kultu Maryjnego, splendor nabożeństw odprawianych w bazylice na Górze Chełmskiej, czuwać nad pięknem świątyni oraz inspirować duchowieństwo i wiernych świeckich do pogłębiania życia religijnego i moralnego. Wszystko po to, aby jeszcze pełniej angażować całą wspólnotę Kościoła lokalnego do dzieła Nowej Ewangelizacji.

Reklama

Przez trzydzieści lat istnienia te słowa nie straciły na znaczeniu. A nawet nabrały jeszcze większego sensu wobec ciągle zmieniającej się polskiej rzeczywistości. Od czasu powołania skład kapituły chełmskiej zmieniał się wiele razy. Obecnie tworzy ją w sumie 95 kanoników. 12 z nich to kanonicy gremialni, a pozostali to honorowi. Pierwszym Dziekanem Kapituły Chełmskiej był ks. inf. Kazimierz Bownik, drugim ks. prał. Tadeusz Kądziołka. Obecnie funkcję tą sprawuje ks. kan. Andrzej Sternik.

Boża rodzina

W homilii odpustowej bp Adam Bab mówił o bliskiej obecności Jezusa Chrystusa w życiu każdego człowieka. - Co to znaczy, że Bóg jest jednym z nas? To oznacza, że do naszej ludzkiej rodziny wszedł Bóg. Zrobił coś bardzo wielkiego. Tę naszą ludzką rodzinę, przez to kim jest, zaprosił do swojego świata. On, Syn Boży, pokonał dystans pomiędzy Stwórcą a stworzeniem. Stworzenie może uczestniczyć w życiu samego Boga. On święty i doskonały Bóg, zbliżył się do słabego człowieka - powiedział bp Bab. Jak nauczał, Kościół jest Bożą rodziną. Św. Paweł nazwał tę wspólnotę Ciałem Chrystusa. Bo Kościół to przede wszystkim wspólnota tych, co należą do Chrystusa, stanowią z nim jedno. Wiara św. Piotra streszczona w zdaniu: Ty Jesteś Mesjasz Syn Boga żywego, jest wiarą najważniejszą dla Kościoła. Ona przekracza ograniczenia czasowe i przestrzenne. Jak pojedziemy do innego państwa, znajdziemy tam kościół i wejdziemy na Eucharystię, będziemy u swoich braci i sióstr w wierze, będziemy z tym samym żywym Chrystusem, co w świątyni na Górze Chełmskiej - powiedział ksiądz biskup. Ten niezwykle bogaty w duchowe przeżycia wieczór odpustu papieskiego zakończył Różaniec fatimski.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


 

2024-02-27 05:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Artur Stelmasiak

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Do uczynienia niedzieli dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego zachęcił przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gdy kardynał bramki strzela...

2024-04-15 14:11

[ TEMATY ]

sport

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Archidiecezja Łódzka

W niedzielny wieczór - 14 kwietnia br. - w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbył się towarzyski mecz piłki halowej księża – klerycy.

W drużynie duchownych – których kapitanem był kardynał Grzegorz Ryś znaleźli się dwaj rektorzy – diecezjalnego WSD oraz Seminarium Redemptoris Mater, a także proboszczowie i wikariusze łódzkich parafii. W drużynie kleryckiej znaleźli się alumnie seminarium diecezjalnego oraz seminarium 35+.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Ukradli gong liturgiczny, policja złapała ich w drodze do skupu złomu

2024-04-15 12:20

[ TEMATY ]

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy z kościoła w Makowie Mazowieckim ukradli miedziany gong liturgiczny. Policja zatrzymała ich w drodze do punktu skupu metali, gdzie zamierzali spieniężyć łup – poinformowała rzeczniczka miejscowej policji podkom. Monika Winnik.

Złodziei, którzy wynosili z kościoła gong służący do sygnalizowania najważniejszych momentów podczas Mszy świętej, zauważył przebywający w świątyni mężczyzna. Powiadomił o tym proboszcza, a ten zgłosił kradzież policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję