Reklama

Niedziela Lubelska

Nowe inicjatywy na Wydziale Teologii KUL

Tomasz Koryszko/ KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od nowego roku akademickiego oferta Wydziału Teologii KUL wzbogaci się o trzy nowe kierunki: ekologię integralną, duchowość i coaching oraz nauki biblijne. – To odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne – podkreśla dziekan WT ks. prof. Przemysław Kantyka.

Obecnie wydział, który jak podkreśla jego dziekan, jest najlepszym i największym wydziałem teologii nie tylko w Polsce, ale i w Europie, oferuje studia teologiczne zarówno dla kandydatów do kapłaństwa, jak i osób świeckich, a także studia z zakresu nauk o rodzinie. Od nowego roku akademickiego w ofercie mają pojawić się kolejne kierunki. Będzie to ekologia integralna (studia II stopnia), duchowość i coaching oraz nauki biblijne (kierunki studiów licencjackich). – To odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne. Każda uczelnia musi odkrywać nowe trendy na ryku pracy i wychodzić im naprzeciw – podkreśla ks. prof. Kantyka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Studia z ekologii integralnej będą przygotowywać do pracy w różnorodnych instytucjach związanych z ochroną środowiska. Będą miały charakter holistyczny, a jak podkreśla dziekan Wydziału Teologii dzięki wzbogaceniu spojrzenia na ekologię o podstawy płynące z antropologii chrześcijańskiej, możliwe stanie się wyjście poza perspektywę wyłącznie biocentryczną. Pomysł na studia z zakresu duchowości i coachingu pojawił się na bazie popularności coachingu, ale także wciąż istniejącego dużego zapotrzebowania na duchowość. – Chcemy przygotowywać profesjonalnych doradców duchowych i te studia zamierzamy certyfikować w Polskiej Izbie Coachingu – deklaruje ks. prof. Kantyka. Ostatnim nowym kierunkiem w ofercie Wydziału Teologii KUL będą nauki biblijne. Ich atutem będzie nie tylko to, że studenci pod okiem specjalistów będą mogli zgłębiać tajniki tekstów biblijnych, ale także rozwijać umiejętności językowe – obok języków, w których pisane były księgi biblijne, poznają również współczesny język hebrajski.

Reklama

Jeszcze w tym roku akademickim na Wydziale Teologii odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń naukowych. Pierwszym chronologicznie będzie studencko-doktorancka konferencja naukowa z cyklu Iuvenes Quaerentes (Młodzi szukający) poświęcona wzajemnym relacjom teologii i nauk ścisłych, która odbędzie się już 6 marca. – Chcemy pokazać, że między teologią i naukami ścisłymi nie ma rozdźwięku i w rzeczywistości szukamy jednej prawdy o świecie – tłumaczy ks. Karol Godlewski z Koła Naukowego Teologów KUL. Uczestnicy konferencji będą mogli dowiedzieć się m.in. czy matematyka przybliża do Boga.

Koło Naukowe Teologów zaprasza również na Tydzień Eklezjologiczny (14-16 maja), którego tematem będzie: Kościół i państwo – razem czy osobno? Jednym z zaproszonych gości będzie częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, który podzieli się swoim spojrzeniem na ten niezwykle aktualny temat. Wydarzenie, choć odbywa się na uniwersytecie, ma charakter otwarty i jest adresowane do wszystkich zainteresowanych, nie tylko do środowiska akademickiego.

Wykładowcy i studenci nauk o rodzinie zapraszają 12 marca na konferencję: Błogosławiona rodzina Ulmów inspiracją do świętości współczesnej rodziny. Jak informuje o. dr hab. Mirosław Chmielewski, konferencja będzie miała wymiar nie tylko naukowy, ale także praktyczny, formacyjny. – Wezmą w niej udział rodziny, które podzielą się swoim doświadczeniem życia chrześcijańskiego – zaprasza.

Członkowie Koła Naukowego Studentów Nauk o Rodzinie chcą również jeszcze w tym semestrze zaproponować cykl wykładów na temat teologii ciała św. Jana Pawła II. Natomiast w wymiarze praktycznym włączyli się w działalność, utworzonego z inicjatywy Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, Centrum Seniora KUL. Centrum jest miejscem integracji różnych pokoleń związanych z uniwersytetem. Wśród planowanych działań są wspólne wyjazdy studentów i emerytowanych pracowników, wydarzenia kulturalne czy aktywności sportowe.

Reklama

Więcej na www.kul.pl2024-02-27 05:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski wydał edykt zachęcający wiernych do przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Biblia w życiu Rodziny Ulmów

Niedziela rzeszowska 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

rodzina Ulmów

II wojna światowa

Archiwum Rodziny Ulmów

Pismo Święte należące do rodziny Ulmów

Pismo Święte należące do rodziny Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie są również nazywani Samarytanami z Markowej. Piękną, na wskroś ewangeliczną nazwę, nadano im współcześnie, a wiąże się to z egzemplarzem Nowego Testamentu, jaki został odnaleziony w ich domu po egzekucji 24 marca 1944 r.

Pismo Święte z domu Ulmów pozostało i funkcjonuje jako niemy świadek ich duchowego życia. Przede wszystkim widać, że księga była używana. Są w niej osobiste notatki, dopiski oraz to, co zdumiewa najbardziej: podkreślona czerwonym pisakiem przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie. Obok tytułu ktoś napisał dużymi literami słowo: „TAK!”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Kowalski o powstającym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej nt. cierpienia i choroby

2024-04-15 17:23

[ TEMATY ]

Biblia

Adobe Stock

Duchowy, psychologiczny, medyczny i ekonomiczny wymiar cierpienia podejmie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej zatytułowany „Cierpienie i choroba w Biblii”. Przygotowują go specjaliści z różnych kontynentów z myślą o wiernych Kościoła, osobach wyznających inne religie, a także ateistach. Cierpienie ma wymiar uniwersalny - przypomniał w rozmowie z KAI członek papieskiej Komisji jest profesor KUL ks. Marcin Kowalski. Dyskusja nad dokumentem była głównym przedmiotem ubiegłotygodniowego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie.

- Chodzi o przekazanie chrześcijańskiej nadziei całemu światu i wszystkim cierpiącym - wyjaśnia ks. Kowalski. Szacuje, że prace nad tekstem zostaną ukończone za 3 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję