Reklama

Kościół

Belgia: wzrost liczby eutanazji o 15 procent

W 2023 roku w Belgii dokonano 3423 legalne eutanazje, o 15 proc. więcej niż w roku poprzednim. Eutanazja jest powodem 3,1 proc. wszystkich zgonów w tym kraju (wobec 2,5 proc. w 2022 roku).

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te oficjalne dane te opublikowała Federalna Komisja ds. Kontroli i Oceny Eutanazji. Oparte są one na dokumentach rejestracyjnych eutanazji.

Wynika z nich, że o eutanazję prosili w większości (74,4 proc.) ludzi starsi. 70,7 proc. z nich miało ponad 70 lat, 42,1 proc. ponad 80 lat. Poniżej 40. roku życia odnotowano 1,1 proc. przypadków, w tym jeden dotyczący osoby małoletniej. 0,6 proc. eutanazji dokonano na pacjentach pozbawionych świadomości, na podstawie ich wcześniejszej deklaracji woli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zmniejszyła się nieco liczba eutanazji wykonywanych w domu (w 2023 roku było ich 48,6 proc. wobec 50,5 proc. w roku poprzednim), wzrosła natomiast w domach starców i domach opieki (17,6 proc. wobec 16,4 proc. rok wcześniej). W szpitalach i ośrodkach opieki paliatywnej dokonano 32 proc. eutanazji.

Reklama

W 79,2 proc. przypadków lekarz stwierdził prawdopodobieństwo rychłej śmierci pacjenta. W pozostałych przypadkach chodziło o jednoczesne występowanie wielu chorób. 55,5 proc. eutanazji wykonano na pacjentach chorych na nowotwory, 2,23 proc. - na pacjentach z wieloma przewlekłymi chorobami, a 9,6 proc. - z chorobami systemu nerwowego, takimi jak stwardnienie zanikowe boczne. Wzrasta, choć wciąż pozostaje marginalna, liczba próśb o eutanazję z powodu chorób psychiatrycznych 1,4 proc.

Wszystkie prośby spełniały ustawowe kryteria legalnej eutanazji: przemyślana i powtarzana prośba pacjenta zdolnego do jej wyrażenia; sytuacja medyczna bez wyjścia; cierpienie ciągłe, nieuleczalne i nie do zniesienia, spowodowane stanem poważnym i nieuleczalnym.

Ponadto w 2023 roku eutanazji poddano 110 pacjentów z zagranicy, którzy w tym celu przyjechali do Belgii.

2024-02-27 21:00

Ocena: +1 -9

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzrasta liczba eutanazji w Kanadzie

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

AR

Liczba zgonów z powodu eutanazji przekroczyła w Kanadzie 1 proc. – dowiadujemy się z rządowego raportu dotyczącego tej kwestii. Raport nie uwzględnia jednak danych z niektórych prowincji.

Od stycznia do października 2018 r. śmiertelną „pomoc” otrzymało 2613 pacjentów, co daje 1,12 proc. wszystkich śmierci w Kanadzie. W tym zaledwie jedna osoba sama zaaplikowała sobie zabójczą dawkę substancji. We wszystkich innych przypadkach można powiedzieć, że doszło do medycznie asystowanego zabójstwa. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych, w tego typu przypadkach prawo zazwyczaj wymaga, aby pacjent dokonał asystowanego samobójstwa. Gdyby procent eutanazji w USA wzrósł jak w Kanadzie, rocznie ginęłoby około 30 tys. osób, a prawo pozwala na to jedynie w 8 z 50 stanów.

CZYTAJ DALEJ

Dość aborcyjnego piekła kobiet!

2024-04-13 13:34

[ TEMATY ]

aborcja

Artur Stelmasiak

Nie ma lepszej daty, nie ma lepszego miejsca i nie ma lepszego hasła dla Narodowego Marszu Życia - "Niech Żyje Polska", który przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 14 kwietnia.

Narodowy Marsz Życia idzie w tym roku pod hasłem "Niech Żyje Polska", co jest odpowiedzią na zagrożenie wobec projektów proaborcyjnych ustaw, które uzyskały wymaganą większość głosów w sejmie w trakcie pierwszego czytania. Dlatego też każdy Polak i Polka, którzy nie godzą się na mordowanie innych Polaków powinien wziąć udział w tej manifestacji pro-life na ulicach Warszawy. Miasta, które wielokrotnie zostało uświęcone krwią Polaków walczących o naszą wolność i wartości jakie spajały nas wokół tego, co nazywamy Polską. - Niech Narodowy Marsz Życia będzie manifestacją szacunku wobec życia poczętego, przyjęcia tego życia w miłości - zaprasza przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda i jednocześnie apeluje do wszystkich wierzących, by 14 kwietnia modlili się w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Przyjęto ustawę, dzięki której zmiana płci w urzędowym rejestrze będzie formalnością

2024-04-12 21:53

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Niemiecki Bundestag zagłosował w piątek większością głosów za przyjęciem ustawy o samostanowieniu. Dla osób transpłciowych i interseksualnych, a także osób, które nie identyfikują się ani jako mężczyzna, ani jako kobieta, zmiana wpisu dotyczącego płci będzie teraz zwykłym aktem administracyjnym.

Do tej pory osoby chcące dokonać takich zmian w urzędowym rejestrze musiały przedłożyć dwie opinie psychologiczne, a następnie oczekiwać na orzeczenie sądu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję