Reklama

Staszowskie pokolenie JPII

2012-10-17 07:13

Agata Bazak
Edycja sandomierska 42/2012, str. 1

Agata Bazak
Kilkunastu młodych ludzi ze Staszowa wstąpiło do wspólnoty "Pokolenie JPII"

Kilkunastu uczniów i uczennic ze szkół średnich w Staszowie złożyło przyrzeczenie poznawania nauki Jana Pawła II i otrzymało krzyże papieskie. W sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II zainaugurowała swoją działalność wspólnota „Pokolenie Jana Pawła II” oraz rozpoczęto comiesięczne nabożeństwa za wstawiennictwem Papieża Polaka.
Grupę młodzieży skupioną wokół osoby Papieża założył ks. Grzegorz Maruszak, dekanalny duszpasterz dzieci i młodzieży w Staszowie. Celem wspólnoty jest poznawanie nauczania Papieża Polaka oraz praktyczna realizacja Jego postawy zawierzenia Bogu i Matce Najświętszej. Młodzi poznając nauki Błogosławionego będą również spełniać dzieła miłosierdzia wobec słabszych i potrzebujących. Stąd też działalność grupy polegać będzie na wyjazdach do domów dziecka oraz wspólnych pielgrzymkach śladami Jana Pawła II. Raz w roku przewidziany jest również wyjazd na dwudniowe rekolekcje formacyjne. - Motto do naszych działań stanowią słowa Ojca Świętego: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”. Obcowanie z myślą Jana Pawła II to znakomita forma wprowadzania młodych ludzi w przesłanie nauczania papieskiego, wydobywająca pokłady młodzieńczej wrażliwości, talentu i ukierunkowania na dobro w ludzkim działaniu”- wyjaśnia ks. Grzegorz Maruszak. Poza tym młodzież zajmie się także organizacją Dni Papieskich oraz przygotowywać będzie oprawę nabożeństwa i Mszy św. za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, które decyzją proboszcza parafii ks. Szczepana Janasa odbywać się będą w staszowskim sanktuarium w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Wtedy to również będzie możliwość przedstawienia Bogu osobistych próśb oraz skorzystania z sakramentu spowiedzi.
W Kościele sandomierskim miasto Staszów, a w nim parafia św. Bartłomieja, od ponad trzydziestu lat jest mocno związana z osobą Jana Pawła II, za którego codziennie od początku pontyfikatu wierni modlili się na różańcu - najpierw za samego Następcę św. Piotra i we wszystkich Jego intencjach, a po Jego śmierci o wyniesienie Go do chwały ołtarzy. Z kolei budowany w latach 80. i 90. XX wieku kościół pw. Ducha Świętego powstawał, jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Papieżowi podczas zamachu z 13 maja 1981 r. W ubiegłym roku 15 maja, na mocy specjalnego dekretu bp. Krzysztofa Nitkiewicza, świątynia ta podniesiona została do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II, co stanowi wielkie wyróżnienie dla Staszowa i jego mieszkańców. Dlatego też mając tak znamienitego Patrona przy staszowskim sanktuarium powstają wciąż nowe dzieła, inspirowane życiem Błogosławionego.

Tagi:
Jan Paweł II

Konsekracja papieskiej świątyni

2019-07-10 09:42

MZ
Edycja świdnicka 28/2019, str. I

Ks. Grzegorz Umiński
Poświęcenie ołtarza

Kościół pw. św. Jana Pawła II, znajdujący się na Owczej Górze w Kłodzku, jest pierwszą w naszej diecezji świątynią dedykowaną Ojcu Świętemu i zarazem piętnastą konsekrowaną w ciągu piętnastu lat istnienia naszej diecezji. Aktu tego dokonał w obecności kilkunastu kapłanów z diecezji świdnickiej i legnickiej, a szczególnie dekanatu Kłodzko z jego dziekanem ks. kan. Julianem Rafałko, ordynariusz bp Ignacy Dec. Wszystkich gości i parafian w serdecznych słowach powitał proboszcz ks. Janusz Garula. Podziękował on także parafianom, wielu z nich wymieniając imiennie, za wielkie zaangażowanie w dzieło budowy tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grodzisk Mazowiecki: Msza św. w intencji 5-letniego Dawida

2019-07-23 13:17

lk / Grodzisk Mazowiecki (KAI)

Parafia Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim zaprasza w środę 24 lipca o godz. 19.00 na Mszę św. w intencji zmarłego tragicznie Dawida Żukowskiego. Ciało 5-latka znaleźli funkcjonariusze Policji w sobotę przy autostradzie A2 niedaleko Pruszkowa. Chłopiec zginął od ciosów zadanych ostrym narzędziem prawdopodobnie przez ojca, który niedługo potem popełnił samobójstwo.

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

Msza święta jest odpowiedzią wspólnoty parafialnej i wychowawczyń chłopca na oświadczenie jego matki, w którym m.in. poprosiła o modlitwę. – Okażmy nasze wsparcie rodzinie chłopca oraz pomódlmy się, aby dobry Bóg przyjął Dawidka do siebie – proszą duchowni.

Dawid Żukowski zaginął w środę 10 lipca. Jego ciało zostało odnalezione w sobotę 20 lipca wczesnym popołudniem przy zbiorniku retencyjnym blisko ekranów akustycznych wzdłuż autostrady A2 przy węźle Pruszków. Według prokuratury chłopiec zginął od wielu ciosów zadanych ostrym narzędziem, prawdopodobnie przez jego ojca, który po ukryciu zwłok 5-latka odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg relacji Skierniewice – Warszawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Narodziny pięcioraczków w Olsztynie

2019-07-24 08:13

Red.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa poinformowała wczoraj na Twitterze, że w gminie Olsztyn w województwie śląskim urodziły się pięcioraczki: Marcelina, Marcin, Filip, Oliwier i Szymon.

henriethaan/pixabay.com

Rodzicom serdecznie gratulujemy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem