Reklama

Diecezjalne Święto Młodych

2012-10-17 07:13

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 42/2012, str. 6-7

Piotr Lorenc
Zabawa jest integralną częścią SMDS

Za nami kolejna już, III edycja Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej. Tym razem zasadnicza część imprezy odbyła się w ostatni weekend września w parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie - Syberce, wyjątkiem były dwa pierwsze warsztaty zorganizowane w Sosnowcu.

Bogactwo różnorodności

Kino, teatr, warsztaty, wspólna modlitwa, śpiew, ewangelizacja, Eucharystia, konkursy i świadectwa - tak hasłowo można podsumować III edycję SMDS. Jednak dla każdego z uczestników było to przeżycie bardzo osobiste, głębokie. - Z jednej strony SMDS był przygotowany dla nas, by pogłębić wiarę, a z drugiej my sami mogliśmy dać świadectwo innym ludziom o Zmartwychwstałym Chrystusie - powiedziała Angelika Kordaszewska z Przegini.

Siła praktyki

Istotnym punktem tegorocznego SMDS były warsztaty skierowane do młodych ludzi w różnym wieku o zróżnicowanej tematyce. Było w czym wybierać, bo znalazły się zajęcia filmowe, teatralne, muzyczne, biblijno-modlitewne, psychologiczno-pedagogiczne, a nawet kaligraficzne. Wszystko po hasłem: „Kultura to wędrówka człowieka ku prawdzie”.
Ale po kolei. Wszystko zaczęło się w piątek 28 września w kinie Helios. Tam młodzież mogła zobaczyć film „Nietykalni” i podyskutować o treści jaką niesie. Równolegle w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się lekcja teatralna poprzedzona monodramem o św. Edycie Stein. Po nim zawodowi aktorzy - Dariusz Niebudek i Barbara Lubos-Święs wprowadzili młodych ludzi w arkana sztuki teatralnej. Zaowocowało to już następnego dnia, bo - jak powiedział ks. Paweł Pielka, koordynator warsztatów - liczba chętnych na zajęcia teatralne podwoiła się. Zresztą szeroko rozumiane warsztaty artystyczne cieszyły się największym powodzeniem.
Tak było np. w przypadku warsztatów muzycznych, które poprowadził Paweł Bębenek - kompozytor i dyrygent, od ponad 20 lat zajmujący się muzyką liturgiczną, związany ze środowiskiem muzycznym przy klasztorze Ojców Dominikanów w Krakowie. Paweł Bębenek uczył młodych ludzi jak służyć śpiewem, a nie koncertować na liturgii. Pomagały mu w tym osoby z wieloletnim doświadczeniem w śpiewie liturgicznym zawiązane z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym (DOL). Natomiast konferencję na temat muzyki liturgicznej wygłosił dominikanin, o. Tomasz Rojek, pracownik DOL. Efektem warsztatów było m.in. przygotowanie czterogłosowych utworów na uroczystą Mszę św. na zakończenie SMDS.

Reklama

Między sacrum a profanum

Kolejnym warsztatem cieszącym się sporym powodzeniem był warsztat artystyczny „Sacrum i profanum w sztuce”. Spotkanie poprowadzili Zofia i Stanisław Wywioł, autorzy kopii Jezusa Miłosiernego peregrynującego po naszej diecezji.
Artyści wprowadzili słuchaczy w świat sztuki na wybranych przykładach malarstwa starych mistrzów i współczesnych artystów, którzy szczególnie zwracają uwagę na sferę sacrum. Ponadto artyści zaprezentowali własną twórczość. A było co oglądać, gdyż Zofia i Stanisław Wywioł uprawiają malarstwo sztalugowe, grafikę, projektowanie witrażu, rysunek i projektowanie graficzne.
Magdalena Żyła - polonistka, zafascynowana teologią i sztuką pięknego pisania poprowadziła warsztaty kaligraficzne. Uczestnicy zajęć mieli możliwość za pomocą kaligrafii „odcisnąć” swój własny ślad na kartce papieru krojem, którym posługiwali się pierwsi chrześcijanie.
Wspomniany już warsztat teatralny poprowadzony przez Bartosza Sochę skłaniał uczestników do poszukiwania prawdy na scenie. Zajęcia były tak skonstruowane, by rozwinąć wśród młodzieży wrażliwość na drugiego człowieka, by w życiu swobodniej wyrażać myśli i emocje, a na scenie - ukazywać świat wewnętrzny granej przez siebie postaci.

Jak św. Józef

Prawdziwą furorę wśród rodziców, zwłaszcza ojców zrobił Andrzej Cieślik, który od 2010 r. wraz z żoną Małgorzatą prowadzi rodzinę zastępczą, a od 2012 rodzinny dom dziecka. Andrzej Cieślik przedstawił uczestnikom warsztatów postaci Abrahama i św. Józefa, ukazując rolę wiary, modlitwy i zawierzenia w życiu mężczyzny.
Na SMDS nie mogło oczywiście zabraknąć warsztatu biblijno-modlitewnego. Poprowadziła go Grażyna Wrona, katechetka, doktor teologii.
Zaś najmłodsi mogli sprawdzić swoją wiarę na zajęciach u Janiny Lazur. Przy dźwiękach muzyki, podczas wspólnej nauki i śpiewania piosenek, przez rozwiązywanie quizów oraz aktywny udział w grach i zabawach uczestnicy przeszli prawdziwy sprawdzian wiary. Janina Lazur ma ku temu wszelkie predyspozycje, gdyż od 19 lat prowadzi katechezę szkolną w szkołach gimnazjalnych i podstawowych także specjalnych oraz warsztaty dla nauczycieli w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach. Oprócz nauczania katechezy inicjuje i organizuje Dni Papieskie, prowadzi koło kulinarne, koło piosenki oraz teatr nauczycielsko-uczniowski.
Organizatorzy nie zapomnieli o lektorach. O tym, jak odczytywać Pismo Święte, jak słuchać Boga, by przeczytać każde Jego słowo tak, by zostało usłyszane przez innych mówił Tomasz Zaród - aktor Teatru Adekwatnego w Warszawie. Dla liturgicznej służby ołtarza organizatorzy SMDS przygotowali także turniej piłki siatkowej, w którym wzięło udział 11 drużyn, w tym 2 dziewczęce.

Marsz za życiem

Wydarzeniem, które przyciągnęło uwagę mieszkańców Będzina był niewątpliwie marsz dla życia i rodziny, w którym wzięło udział kilkaset osób. Przewodniczył mu bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Obrońcy życia i rodziny przemaszerowali z parafii św. Faustyny do parafii Nawiedzenia NMP. Nie był to zwykły marsz, bowiem na przodzie niesiony był peregrynujący w diecezji wizerunek Jezusa Miłosiernego i relikwie bł. Jana Pawła II. Obrońcy życia co chwila przypominali nauczanie bł. Jana Pawła II, podkreślali godność kobiety i doniosłość macierzyństwa. A na miejscu, przy parafii Nawiedzenia NMP, uczestnicy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji poczętych dzieci i ich rodziców.

Z Ewangelią na ulice

Dominik Witkowski był jednym z 80 ewangelizatorów, którzy wyruszyli na ulice i place Będzina, by głosić Dobrą Nowinę. Dominik należy do Odnowy w Duchu Świętym, ewangelizował na SMDS po raz drugi. Do ewangelizacji wybrał teren wokół będzińskiego targowiska, a więc rejon bardzo uczęszczany. Sobota jest bowiem dniem targowym. „Próbowaliśmy nawiązać kontakt z wieloma osobami. Niektórzy, byli bardziej otwarci, inni mniej. Widać było pośpiech. Jedni śpieszyli się z zakupami, a inni na zakupy. Ale generalnie byliśmy przyjmowani pozytywnie. Ludzie brali od nas ulotki, niektórzy deklarowali, że przyjdą na SMDS”, powiedział Dominik Witkowski.
Ewangelizacja uliczna nie jest wcale taka łatwa. Dlatego, rozsyłając ewangelizatorów, bp Grzegorz Kaszak podkreślił, że tak jak przed wiekami Pan Jezus posłał apostołów z Dobrą Nowiną, tak i dziś posyła kolejne grono swoich uczniów. „Jest wielką tajemnicą, że Pan Bóg chce, byśmy byli przedłużeniem jego woli. Pytamy się, dlaczego Pan Jezus nie pójdzie osobiście do wątpiących. On wysyła człowieka. Dlaczego tak jest, nie wiemy, wiemy natomiast, że tego od nas oczekuje. Wychodząc z Ewangelią, odrzućcie lęk, niepewność, zaufajcie Panu Bogu, on was poprowadzi”, przekonywał bp Grzegorz Kaszak. I tak czynili ewangelizatorzy. Marek Magierowski, również z Odnowy w Duchu Świętym, ewangelizował na SMDS po raz trzeci. Również wybrał teren wokół targu. „Spotykaliśmy wiele osób. Trafiły się osoby, które chciałby z nami rozmawiać i były i takie, które odmawiały. Jako ciekawostkę powiem, że nawiązaliśmy rozmowę z kobietą, która miała na palcu pierścień Atlantów, bardzo dobrze znany księżom egzorcystom i który jest przez nich uznawany za narzędzie prowadzące do zniewolenia przez złe duchy. Wytłumaczyliśmy jej zagrożenia, jakie płyną z tego faktu i zostały one bardzo pozytywnie przyjęte”, powiedział Marek Magierowski. Na pytanie, dlaczego ewangelizuje, opowiedział bez zastanowienia: „Jezus zmienił moje życie i chcę o tym mówić. Gdybym nie miał przekonania, że Jezus Chrystus umarł za nas i zmartwychwstał, na pewno bym tego nie robił”, podsumował.
Piotrek Nawrot z Ruchu Światło-Życie po raz pierwszy raz był ewangelizatorem, ale nie podchodził do tego zadania z lękiem. „Ewangelizowałem razem ze swoją narzeczoną Martyną i było to dla mnie bardzo cenne doświadczenie. Świadczyliśmy, że można bez problemów żyć Ewangelią. Ludzie jednak nie chcieli nam uwierzyć, że zachowujemy czystość. Cieszę się jednak, że mogłem się tym podzielić z innymi. Problemem było jednak to, że ludzie mylili nas ze świadkami Jehowy i nie chcieli zaczynać rozmowy. Dlatego kontakt z każdą osobą, która podjęła z nami dialog, uważam za sukces i myślę, że przez to otworzyła się ona na Pana Boga. Zawsze też kończyliśmy rozmowę przeczytaniem fragmentu Słowa Bożego. Angelika Kordaszewska ze Wspólnoty Nadziei w Przegini wybrała się ewangelizować na SMDS razem z dwójką przyjaciół. „Był to nasz debiut, więc czuliśmy lekki niepokój, ale wszystko poszło bardzo dobrze. Nawet przed ewangelizacją otworzyliśmy Pismo Święte i tam zwrócił nasza uwagę werset mówiący o tym, by z Dobrą Nowiną iść do starszych i dzieci. I tak też zrobiliśmy”.

Świadectwo siostry

Na SMDS nie zabrakło również świadectw. Jedno z nich złożyła s. Johana - karmelitanka Dzieciątka Jezus. Przekonywała, że sens życia odnalazła w Bogu i dlatego od 6 lat kroczy drogą życia konsekrowanego. „W mojej głowie pojawiła się myśl, by całe moje życie było jak soczysta, pachnąca brzoskwinia. I im bardziej wchodziłam w relacje, które na początku wydawały się dobre, to z biegiem czasu okazywały się złe. Ale nie przestawałam poszukiwać. I tak odkryłam Boga. Ale oczywiście, by nawiązać dobre relacje z Bogiem nie trzeba od razu wchodzić na drogę życia konsekrowanego. Jednak niezbędne jest wsłuchiwanie się w Słowo Boże, czytanie Pisma Świętego. Nie zrażajcie się tym, że na początku może wam to nie smakować. Bóg choć nieraz milczący pozostaje w relacji z każdym człowiekiem i do pogłębienie tej relacji zaprasza nieustannie każdego z nas”, przekonywała s. Johana.

Festiwal piosenki

Jednym ze stałych punktów SMDS-u jest Festiwal Piosenki Religijnej i Pieśni Liturgicznej. Jury w składzie: Grażyna Wikarek-Meus, Andrzej Sarapata i Krzysztof Kudajczyk przyznało w tym roku następujące nagrody: kategoria soliści: I miejsca: nie przyznano, II miejsce ex equo zajęły: Monika Stuchlik z Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach i Alicja Andrejczuk z ZHP - Hufiec Ziemi Będzińskiej. W kategorii zespoły: I miejsce wyśpiewał zespół „Cantate Domino” z parafii Najświętszego Zbawiciela w Przegini. Natomiast grand prix festiwalu otrzymał zespół wokalno-instrumentalny „Andiamo” z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tagi:
młodzi

Reklama

Dzień Papieski w całej Polsce

2019-10-10 20:54

Biuro Prasowe Fundacji DNT, dg / Warszawa (KAI)

„Wstańcie, chodźmy!” to hasło obchodzonego w najbliższą niedzielę XIX Dnia Papieskiego. 13 października zbiórce na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości towarzyszyć będą liczne wydarzenia w całej Polsce.

Centralne obchody XIX Dnia Papieskiego rozpoczną się już w najbliższą sobotę.

O godzinie 14:30 na Zamku Królewskim, na uroczystym posiedzeniu zbierze się Rada Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uczestniczyć w niej będą m.in. kard. Kazimierz Nycz – przewodniczący Rady, jej wiceprzewodniczący - abp Wojciech Polak, abp Marek Jędraszewski i bp Marek Mendyk. W tym samym czasie na Placu Zamkowym stypendyści Fundacji poprowadzą happening, podczas którego m.in. zatańczą belgijkę.

Drugim punktem sobotnich obchodów Dnia Papieskiego będzie uroczysta Gala Nagród TOTUS TUUS 2019. O godzinie 15:30, również na Zamku Królewskim, wręczone zostaną tzw. „Katolickie Noble” w czterech kategoriach – promocja godności człowieka, osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka. Przyznana zostanie również nagroda specjalna. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu otrzymają osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania Jana Pawła II lub przez swoją działalność realizują wezwania papieża do obrony godności człowieka. Transmisja Gali Nagród TOTUT TUUS o godz. 16:00 w TVP2.

Niedzielne obchody centralne rozpoczną się o godz. 9:00 mszą św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Eucharystii transmitowanej w programie pierwszym Polskiego Radia przewodniczyć będzie bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski. O godz. 10:00 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz przewodniczyć będzie Mszy św. transmitowanej w TVP1 i TVP POLONIA. Pozostała część centralnych obchodów odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 12:00 Mszę św. w intencji darczyńców odprawi kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Kolejnym punktem będzie koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00. Od 17:30 do 18:30 trwać będzie Galowy Koncert XIX Dnia Papieskiego, w którym wystąpią: niemaGotu, Maleo (Darek Malejonek), Olga Szomańska, Maciej Miecznikowski, Halina Mlynkowa, Anna Szarmach i Krzysztof Iwaneczko, Aleksandra Nykiel, Sargis Davtyan. Wydarzenie nie będzie biletowane, transmisja w TVP1 o godz. 18:20.

Obchodom centralnym Dnia Papieskiego towarzyszyć będą wydarzenia w całej Polsce. 12 października o godz. 9:00 w Poznaniu rozegrany zostanie Towarzyski Turniej Piłki Nożnej „Dzieło Cup” 2019. Tego samego dnia o godz. 17:00 na krakowskim rynku stypendyści wraz z obecnymi osobami zatańczą belgijkę. Godzinę później w Kinie Kijów odbędzie się koncert scholi krakowskiej wspólnoty FDNT oraz Mate.O.

W poniedziałek w godz. 12:00-20:00 mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wziąć udział w grze terenowej. W rocznicę wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową, tj. 16 października, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się Koncert Papieski w wykonaniu Krzysztofa Kiljańskiego. Tego samego dnia we Wrocławiu stypendyści Fundacji przedstawią napisaną przez Jana Pawła II sztukę teatralną pt. „Przed sklepem jubilera”. 19 października w Białymstoku rozegrany zostanie III Charytatywny Turniej Szachowy oraz I Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W wielu miastach organizowane będą tzw. miasteczka rodzinne. Będzie można na ich wziąć udział w loterii fantowej, kupić ciasto lub watę cukrową oraz skorzystać z darmowych porad medycznych. Dla dzieci przygotowano malowanie twarzy, zabawy zręcznościowe i konkursy.

Podczas XIX Dnia Papieskiego zbierane będą środki na fundusz stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Fundację będzie można wesprzeć bezpośrednio u kwestujących wolontariuszy, wysyłając SMS o treści STYPENDIA pod numer 74265, lub wpłacając pieniądze na konto PL 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582, Bank PEKAO S.A. XIII O/Warszawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Cała Polska zapłakała

2012-12-17 13:16

Lidia Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 52/2012, str. 8-9

„Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom” - przestrzegał proroczo 180 lat temu Zygmunt Krasiński

BOŻENA SZTAJNER

Przeor Jasnej Góry na wieść o profanacji dokonanej w drugą niedzielę Adwentu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej powiedział: - Cała Polska zapłakała, również w sposób fizyczny. Wielu ludzi zwróciło swoje przerażone serca ku Jasnej Górze. Dziękujemy za tę troskę naszego narodu o klasztor, o sanktuarium, o Jasną Górę. Dziękujemy za modlitwy, za słowa wsparcia, a wszystkim służbom - za ich profesjonalną i sprawną akcję spieszenia z pomocą ochrony Jasnej Góry przed tymi, którzy nie wiedzą, co czynią. Wielu z nas atak na Cudowny Obraz odczytuje jako atak na samą istotę polskości.

Przebieg wydarzeń

Przypomnijmy fakty, które nami wszystkimi wstrząsnęły w niedzielę 9 grudnia 2012 r. Otóż tego dnia o godz. 7.45, tuż po zakończeniu Mszy św. wspólnotowej konwentu jasnogórskiego, miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Mężczyzna rzucił w Obraz bańkami w kształcie żarówek, wypełnionymi czarną substancją, która rozprysła się na cały ołtarz, dosięgła nawet róży ofiarowanej Matce Bożej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Sprawcę natychmiast ujął br. Paweł Bryzek, paulin, a straż porządkowa przekazała go policji. Po incydencie Kaplica została zamknięta. Na miejsce przybyli abp senior Stanisław Nowak oraz bp Jan Wątroba, aby sprawdzić stan ikony i podjąć modlitwę ekspiacyjną. Obraz nie został naruszony, gdyż chroni go kuloodporna szyba. O godz. 11.45 Kaplicę Matki Bożej otwarto i udostępniono pielgrzymom. Pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry, rozpoczęło się nabożeństwo przebłagalne z udziałem obecnego generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego.

Sprawcą zbezczeszczenia Cudownego Obrazu okazał się 58-letni mieszkaniec Świdnicy. Po jego przesłuchaniu do Sądu Rejonowego w Częstochowie został skierowany wniosek o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące. Prokuratura postawiła mu zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych. Jerzy D. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, złożył obszerne wyjaśnienia i nie wykazał skruchy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. Prokurator zlecił opracowanie opinii psychiatrycznej.

Obudź się, Polsko!

W południe o. Józef Płatek przewodniczył Mszy św. ekspiacyjnej. W homilii zauważył, że obecnie w Polsce atakuje się kolejno trzy najświętsze znaki chrześcijaństwa: Krzyż, Biblię oraz Ikonę - te trzy symbole wiary były uroczyście niesione przez młodych ludzi z całego świata na Szczyt Jasnogórski i adorowane na VI Światowym Dniu Młodzieży w 1991 r., podczas modlitwy pod przewodnictwem Jana Pawła II. - Widzimy, jak kolejno dokonuje się w naszej Ojczyźnie profanacja tych świętych dla nas, chrześcijan, znaków - mówił. Zacytował słowa Henryka Sienkiewicza dotyczące potopu szwedzkiego: „Dziwnie szatan jest na to miejsce zawzięty. I dokłada wszelkich starań, aby nabożeństwu tu przeszkodzić i wiernych jak najmniej do udziału w nim dopuścić. Bo nic tak do takiej desperacji piekielnego dworu nie przywodzi, jak widok czci dla Tej, która głowę węża starła”.

O. Płatek sięgnął też do słów poety Zygmunta Krasińskiego, który 180 lat temu przestrzegał w proroczej wizji: „Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom. Podłość będzie nagradzana orderami lub zaszczytami. Lud ogłupiać będą wódką lub innymi elementami, elity szlifami i stanowiskami, a za głowę tych, co będą stawiać opór, wystawi się watahy, cenę, aby się rozprawić z nimi w stosownej chwili”.

- Trzeba nam wszystkim dużo rozsądku, rozwagi i powagi. Może Pan Bóg dał ten znak nam, stróżom, i wszystkim czcicielom Jasnogórskiej Bogarodzicy, że nadeszła pora i czas przebudzić się w Adwencie. Niedawno wołano: Polsko, obudź się! Jest to kolejny sygnał dla nas, żeby nie zejść na manowce, nie stoczyć się w dół, ale też nie zmarnować swojego życia - mówił o. Płatek.

Modlitwa ekspiacyjna za znieważenie Obrazu trwała na Jasnej Górze przez cały dzień. Na zakończenie każdej Mszy św. śpiewany był błagalny hymn „Święty Boże, Święty Mocny”.

Charakter ekspiacyjny miał także 9 grudnia Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, któremu przewodniczył przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Mieszkańcy Częstochowy i pielgrzymi, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich oraz kapłani z abp. Wacławem Depo bardzo licznie przybyli na tę wieczorną modlitwę Polaków. (Tekst rozważania apelowego, będącego formą przebłagania za dokonaną profanację, wydrukowany jest w całości na stronach 9 i 10 bieżącego numeru „Niedzieli”).

Ekspiacja Częstochowy

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo na wiadomość o próbie uszkodzenia Cudownego Obrazu Matki Bożej zwrócił się z prośbą do wszystkich diecezjan, aby wraz ze swoimi duszpasterzami przybywali na Jasną Górę na modlitwę przebłagalną. Zaprosił na comiesięczne jasnogórskie czuwanie nocne z 11 na 12 grudnia - na wielką modlitwę ekspiacyjną całego Kościoła częstochowskiego „za wszystkie profanacje i świętokradztwa, jakie mają miejsce w tych dniach i miesiącach na terenie archidiecezji. Są one skutkiem trwającej od dłuższego czasu antykościelnej i antychrześcijańskiej nagonki niektórych ugrupowań politycznych i mediów” - stwierdził.

Metropolita Częstochowski powiadomił, że modli się także za dopuszczających się wszelkich aktów wandalizmu. Zauważył, iż są oni z jednej strony ich sprawcami, a z drugiej - ofiarami skrzętnie prowadzonej manipulacji antyreligijnej, a czasem ludźmi pogubionymi, którym należy pomóc. „Proszę Boga o łaskę obudzenia sumień wszystkich Polaków, a w sposób szczególny rządzących zarówno naszym miastem, jak i Ojczyzną” - wyznał.

Zgodnie z zapowiedzią abp. Depo, w nocy z 11 na 12 grudnia odbyło się na Jasnej Górze czuwanie modlitewne archidiecezji częstochowskiej, wynagradzające Bogu za próbę zniszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W rozważaniu apelowym rozpoczynającym czuwanie Metropolita Częstochowski mówił: - Dzisiaj, przychodzimy do Ciebie, aby obok słów: JESTEM, PAMIĘTAM… wypowiedzieć w Apelowej przysiędze mocne CZUWAM. To słowo wypowiadamy z mocą, aby obudzić uśpione sumienia. Wypowiadamy je nad tymi, którym grozi utrata duchowego słuchu i duchowego wzroku, a tym samym i dziedzictwa dzieci Bożych. Czuwaj nad nami wszystkimi, abyśmy nie zagubili dróg do Twojego Syna, Jedynego Pośrednika między Bogiem a ludźmi.

Abp Depo zwrócił uwagę, że to kolejne zranienie oblicza Matki i Syna, na podobieństwo profanacji Obrazu przez husytów w 1430 r., nie może być odbierane wyłącznie w kategoriach odejścia od rozumu czy aktu niewiary. - Ewangelie i Dzieje Apostolskie dostarczają nam aż nadto dowodów, że ludzie chorzy garnęli się do Jezusa, aby u Niego znaleźć pomoc i obronę - podkreślił. - Oni nigdy nie wystąpili przeciw Niemu! Przychodzimy dzisiaj do Ciebie, Maryjo, aby wsłuchać się w bicie Twojego Serca, które wzięło w siebie ten cios, aby przetworzyć go w siłę i jedność dla Narodu i Kościoła, bo przecież jesteś naszą przedziwną pomocą i obroną - mówił z ufnością.

Metropolita Częstochowski zarządził, aby w niedzielę 16 grudnia w kościołach archidiecezji zorganizowano nabożeństwa ekspiacyjne, z odmówieniem Aktu Wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny i odśpiewaniem suplikacji. Ogłaszając to zarządzenie, przypomniał słowa Ojca Świętego Benedykta XVI z 12 września 2012 r., które wobec profanacji Obrazu stały się bardzo aktualne: „Często w obliczu zła mamy poczucie, że nic nie jesteśmy w stanie zrobić, ale to właśnie nasza modlitwa jest pierwszą i najskuteczniejszą odpowiedzią, jaką możemy dać i która umacnia nasz codzienny wysiłek, by chronić dobro”.

Niemiecki protestant przyczynił się do zabezpieczenia Cudownego Obrazu

Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został uratowany dzięki zabezpieczającej go szybie kuloodpornej. O. Józef Płatek, na prośbę „Niedzieli”, podał ważne szczegóły. Uznał, że chcąc mówić o szybie ochraniającej Obraz, trzeba sięgnąć do dnia 23 lutego 1981 r., kiedy to był on generałem Zakonu Paulinów. Właśnie wtedy członkowie Komisji ds. Konserwacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej podczas spotkania z nim, z o. Konstancjuszem Kunzem - ówczesnym przeorem Jasnej Góry oraz z o. Melchiorem Królikiem - referentem ds. konserwacji Obrazu, przy okazji proponowanych prac remontowo-konserwatorskich przy hebanowym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej, wysunęli propozycję zabezpieczenia Cudownego Obrazu kuloodporną szybą. Miało to zapewnić Obrazowi ochronę, a także przemawiały za tym racje konserwatorskie. O. Józef Płatek nawiązał wtedy kontakt z o. Janem Wiesławem Bochenkiem - przeorem klasztoru paulińskiego w Mainburgu w Niemczech i poprosił o pomoc w realizacji tej inicjatywy.

Do prac konserwatorskich przy ołtarzu Matki Bożej przystąpiono na początku 1984 r. W tym czasie o. Jan Bochenek powiadomił o możliwości zakupienia odpowiedniej szyby w Niemczech, jednak jej cena przerastała możliwości Zakonu Paulinów. Ojciec Generał zobowiązał o. Jana Nalaskowskiego - wikariusza generalnego, władającego doskonale językiem niemieckim, i o. Konstancjusza Kunza oraz ojców pracujących w Niemczech do poszukiwania sponsorów dla tej fundacji. Podjęto różne próby zorganizowania funduszu, a o. Jan Nalaskowski dotarł z prośbą do Caritas Konferencji Episkopatu Niemiec, która przeznaczyła na ten cel dużą, lecz mimo wszystko niewystarczającą kwotę. Znaleźli się wkrótce nowi ofiarodawcy. Ze znaczącą pomocą dołączył prof. Helmut Seling, protestant, dyrektor muzeum w Monachium.

Ostatecznie dzięki trosce ówczesnego zarządu jasnogórskiego: o. Rufina Abramka - przeora Jasnej Góry, o. Jana Golonki - kuratora jasnogórskich zabytków, o. Leona Chałupki - administratora Jasnej Góry, o. Izydora Matuszewskiego - kustosza oraz pomocy prof. Helmuta Selinga udało się doprowadzić do końca konserwację jasnogórskiego ołtarza poświęconego Bogarodzicy i umieścić w nim szybę kuloodporną, ochraniającą Cudowny Obraz. Odrestaurowany ołtarz wraz z wmontowaną szybą został poświęcony 8 grudnia 1986 r. przez kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.

O. Józef Płatek podał jeszcze inny ważny fakt. Okazuje się, że w 1981 r., na dwa dni przed swoją śmiercią, kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, na ręce generała Zakonu Paulinów przekazał znaczną ofiarę na odnowę Ołtarza Ojczyzny i Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, jako swój jubileuszowy dar dla Dziewicy Wspomożycielki. On również bardzo zabiegał o bezpieczeństwo Obrazu Jasnogórskiego.

Tak udało się odtworzyć okoliczności, w jakich doszło do wzmocnienia ochrony Obrazu, ze znaczną pomocą niemieckiego protestanta. Dzięki temu 9 grudnia 2012 r. Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został nienaruszony mimo brutalnego ataku.

Modlitwa ekspiacyjna trwa w całej Polsce i poza jej granicami. A w jasnogórskiej zakrystii wyłożono księgi, do których pielgrzymi wpisują słowa żalu i zadośćuczynienia za publiczne znieważenie Najświętszej Ikony Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem