Reklama

I Festiwal Muzyki Organowej

Organy i ich mistrzowie

Już niebawem wnętrze kościoła powizytkowskiego w Lublinie, wypełnią dźwięki muzyki. Popłyną one spod palców znanych lubelskich wirtuozów gry organowej. W okresie Adwentu będzie odbywał się Festiwal Muzyki Organowej. Dyrektorem artystycznym tego przedsięwzięcia jest Adam Załęski. Z tej okazji warto poznać, tudzież przypomnieć sobie, kilka faktów dotyczących tego instrumentu.

Swoim początkiem organy sięgają starożytnej Grecji. Zostały wynalezione przez matematyka Ktesibiosa z Aleksandrii w II w. p.n.e. Pierwotnie towarzyszyły igrzyskom cyrkowym, ucztom, uświetniały uroczystości ku czci Dionizosa, a także obrzędy zaślubin oraz pogrzebów. W wyniku tego były utożsamiane z obrzędami pogańskimi. Stało się to powodem wielkich oporów w przyjęciu ich do liturgii Kościoła Zachodniego. Dopiero w VIII w. za sprawą papieża Witaliana I odezwały się w katolickich świątyniach. Od tej pory były stopniowo udoskonalane, a w okresie baroku, nastąpił szczytowy ich rozwój.
Oczywiście każda epoka oddziaływała w jakimś stopniu na strukturę brzmienia organów. Wspomniany barok pozostawił po sobie instrumenty olbrzymich rozmiarów, w których liczyła się zasadniczość i potęga ich brzmienia (np. zapewne znane wszystkim organy w Kazimierzu Dolnym). Natomiast organy romantyczne miały przypominać jedną wielką orkiestrę. Stopniowo wprowadzano głosy naśladujące brzmienie wielu różnych instrumentów muzycznych, np. puzonu, klarnetu, oboju i innych. Rolę dyrygenta takiej orkiestry pełnił organista zasiadający przy klawiaturze takiego instrumentu.
Dziś, mimo tak bardzo rozwiniętych możliwościach technicznych, budownictwo organowe powraca do starych zasad konstrukcji mechanizmów, uznając je za najlepsze. Przy wykonawstwie organów współczesnych, organmistrzowie starają się uwzględnić głosy pochodzące z każdej epoki, by wiernie przekazywać piękno tej muzyki.
Instrument u "Wizytek", gdzie będzie odbywał się adwentowy festiwal, to niewielkie, zbudowane przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego dziewiętnastogłosowe organy, wyposażone w dwie klawiatury ręczne i pedał oraz trakturę mechaniczną. Posiadają tzw. uniwersalną dyspozycję głosów, choć zdecydowanie lepiej brzmieć na nich będą utwory barokowe, klasyczne niż z epoki romantyzmu. Czy wykonawcy Lubelskich Wieczorów Organowych pamiętali o tym przy doborze swoich programów? Czy będą w stanie wykorzystać wszystkie możliwości tego instrumentu? Czy akustyka tego Jagiellońskiego kościoła pozwoli w pełni doświadczyć kunsztu artystycznego? Państwo sami najlepiej ocenią.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ewangelia zabiera nas pod krzyż. Nie bójmy się go przyjąć!

2021-06-12 14:28

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiterzy Kościoła Łódzkiego sprawowali mszę świętą prymicyjną w kościele Najświętszej Eucharystii w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowo wyświęceni kapłani przybyli do parafii na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Ścieszko. Modlili się wraz z parafianami w ich intencjach, a także za nowe powołania kapłańskie w archidiecezji. Na zakończenie każdemu wiernemu udzielili specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego poprzez obrzęd nałożenia rąk i krótką modlitwę w ciszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję